Miten toimia?

Marcel58

Olen ranskasta alunperin, mutta asunut suomessa 11 vuotta suomalaisen vaimoni kanssa. Kunnioitan suuresti vanhoja perinteitä ja juhannus on laajalti vietetty juhlapäivä ympäri eurooppaa jossa se tunnetaan nimellä "midsummer" tai kuten ranskassa sanomme "fête de la Saint-Jean".

Ranskassa, jo keskiajalla, tätä juhlittiin myös kokkojen äärellä sillä pienellä erolla, että mukana oli myös kissojen polttamista roviolla. Villieläinten polttamisella on perinteensä raamatun ajoilta asti jolloin uskottiin, että tällä oli yhteisöön puhdistavia vaikutuksia.

Lisää tietoa on tarjolla osoitteessa http://en.wikipedia.org/wiki/Juhannus#France ja syvällisempää tietoa saa esim. teoksesta "Animal and human society by Aubrey Manning, James Serpell"

Kysymykseni nyt onkin, että onko suomessa mahdollista järjestää tai seurata tällaista tapahtumaa missään? Ranskassa tätä pystyy tänä päivänäkin näkemään joissakin syrjäisissa vanhoissa kylissä, mutta tapa on hiljalleen hiipumassa enkä ole valmis ranskaan matkustamaan pelkän juhannuksen vuoksi. Kaikki kissat käyvät ja niitä pitäisi olla korillinen tai säkillinen joka perinteiden mukaisesti nostetaan riippumaan kokon ylle tai heitetään keskelle.

1

532

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • takkuCetä

      valitse vaan joku kokko ja kerro missä heität kissoja tai muita eläimiä sinne niin mä kerron poliisille ja saat eläinrääkkäys syytteen ja joudut isoihin sakkoihin! :)

      à bientôt! ja sitä paitsi sinä et ole ranskalainen vaan joku yksinäinen urpo jolla ei ole kavereita eikä mitään minne mennä juhannukseski :D
      hyvä neuvo, hirttoköysi on sun tukena! käy vaan riippumaan niin olo on jo paljon parempi!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      42
      5702
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      44
      5223
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3658
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      13
      3623
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3096
    6. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      88
      3053
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      49
      2790
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      56
      2673
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      50
      2306
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1794
    Aihe