Aivan hirveä vauvakuume.
Siitä ei nyt pääse yli eikä ympäri.
Olen 19-vuotias ja valmistun ensi keväänä. Suunnitelmissa on amk-opinnot. Mutta nään perheen tärkeysjärjestyksessä ensin.
Mietinkin nyt "järkevää väliä", milloin voisi yrittää raskautua. Mutta raha-asiat mietityttävät, 22 euroa päivässä on todella vähän.
Olen lukenut foorumeilta, että kun on tienannut tarpeeksi ennen äitiyslomaa, saa myös parempaa äitiysrahaa (n70% palkasta). Olen myös törmännyt sellaiseen laskukaavaan, millä lasketaan koko vuodeksi tulot, vaikka olisi ollut töissä vähemmän kuin vuoden.
Mietinkin tota työssäoloa. Jos menisin ensi kevään (valmistumisen jälkeen) töihin, niin KUINKA MONTA KUUKAUTTA tulisi tehdä töitä, jotta saisi parempaa äitiysrahaa kuin minimi? Ja mihin aikaan? Oletuksena 1200e bruttona kuukaudessa palkkaa.
Kelan sivuja olen kyllä lukenut, mutta eipä sieltä hirveästi vinkkejä saa.
Tämä on kuitenkin niin valtavan suuri ja ihana asia, etten haluisi suinpäin sännätä :) Ja uskon, että vauva-aikakin olisi miellyttävämpää jos olisi vähemmän talousstressiä.
Toivon kannustusta, vinkkejä ja tukea teiltä. Haukkuja ja epäasiattomuuksia en kaipaa.
Jos joku on ollut samassa tilanteessa niin mielelläni kuulisin teidän ratkaisuista :)
Kiitos etukäteen vastauksista ja ihanaa ja lämmintä kesää kaikille :)
Kannattaako opiskelijan mennä töihin ennen raskautta
3
366
Vastaukset
- Maikko--
Äitiyspäivärahaahan haetaan joko viimeisimpien vahvistettujen verotietojen mukaan tai kuutta kuukautta ennen äitiyspäivärahan hakemista olleiden tulojen mukaan. Esim. mulla kun on laskettu aika lokakuussa, saan äitiyspäivärahaa joko vuoden 2007 verotuksen tulojen mukaan tai tämän vuoden tammi-elokuun tulojen mukaan (äitiyspäiväraha pitää hakea 2kk ennen laskettua aikaa). Jos olisin halunnut korottaa äitiyspäivärahaa. minun olisi pitänyt tammi-elokuussa tienata vähintään 20% enemmän kuin vuonna 2007. Nuo kuuden kuukauden aikaiset tulot (tammi-elokuun) lasketaan koko vuodelle yksinkertaisesti kertomalla kahdella, eli koko vuotta ei tarvi työskennellä.
Minimiäitiyspäivärahaa maksetaan kuudelta päivältä viikossa, ja kyllä silläkin pärjää. Itse olin niin huonovointinen koko alkuraskauden ettei työnteosta ainakaan ois tullu mitään.- heh heh
Eikö ole huomattavasti yksinkertaisempaa lykätä raskautumista puoli vuotta kuin kipuilla minimiäitiyspäivärahalla? Olet niin nuorikin vielä, että lapsen saamisen lykkääminen muutamalla kuukaudella tai vuodella ei ole mikään ongelma.
Eikä pelkästään äitiyspäivärahat, vaan myös työkokemus. Vaikka vaihtaisit alaa ja jatkaisit opiskeluja, on puolen vuoden pesti hyvä lisä myöhemmin cv:hen. Näyttää myöhemmin töitä hakiessa vähän paremmalle. Fiksua ajatella asiaa vähän pitemmällä tähtäimellä. - ap
heh heh kirjoitti:
Eikö ole huomattavasti yksinkertaisempaa lykätä raskautumista puoli vuotta kuin kipuilla minimiäitiyspäivärahalla? Olet niin nuorikin vielä, että lapsen saamisen lykkääminen muutamalla kuukaudella tai vuodella ei ole mikään ongelma.
Eikä pelkästään äitiyspäivärahat, vaan myös työkokemus. Vaikka vaihtaisit alaa ja jatkaisit opiskeluja, on puolen vuoden pesti hyvä lisä myöhemmin cv:hen. Näyttää myöhemmin töitä hakiessa vähän paremmalle. Fiksua ajatella asiaa vähän pitemmällä tähtäimellä.Kiitos hyvistä vastauksista!
Onko jollain muulla vielä lisättävää? Kiinnostaisi kuulla muitakin kokemuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2639895K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1935634Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1625210PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *744875- 2122439
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.122269Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell3391977- 211655
- 901607
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot01450