Nöffi

jjjoai

Hei!

Olen jo jonkin aikaa miettinyt itselleni nöffiä.. tahtoisin omistajilta tai rodulta muuten vaan tietäviltä tietoa hieman nöffin luonteesta lisää. Ja pärjäisinkö nöffin kanssa, vaikka olenkin hieman pieni kokoinen (n. 157 cm). Opiskelut opiskeltu ja aikaisempaa kokemusta koirista on. Olen miettinyt, että pärjäisinkö nöffin kanssa yksi peruskoulutuksella (ajattelin myös kokeilla ihan TOKO:akin). Harrastuksissa olisi mielessä ainakin vepe ja näyttelyt. Ja kaikki tieto nöffistä on tarpeen.

Kiitos kaikille etukäteen!

16

6566

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keski-ikäinen mies

      Mitä haluat tietää luonteesta lisää?

      Kuolaa, Kuraa ja Karvaa. Jos nuo 3 K:ta on sinulle ok, niin sitä riittää mahdollisesti yli 10 vuotta eteenpäin. Sopivasti liikuntaa, ruokaa, tilaa ympärille ja noudattaa kasvattajan antamia ohjeita, niin siitä on hyvä edetä. Suomessa on hyviä kasvattajia ja heitä kannattaa kuunnella & oppia.

      Nöffin luonteesta voisi todeta sen, että nöffillä ei ole mitään ihmisten huonoja ominaisuuksia. Nöffi on ystävällinen, sydämellinen, uskoo kaikista hyvää ja tervehtii kaikkia iloisesti. Nöffi on luonteeltaan kuin maailman hyvyys olisi laitettu yhteen ja samaan isoon pakettiin. Tähän hyvyyden pakettiin on kuitenkin lisätty vielä nöffin oma tahto ja mahtavat voimat. Nillä se sitten voikin keksiä ja tehdä mitä ihmeellisimpiä aivotuksia.

      Pituutesi ei ole mikään este nöffin kanssa elämiseen.

      Nöffillä on voimaa niin paljon, että niin halutessaan sitä ei pidä kiinni kukaan. Vaan se menee..
      Koiranäyttelyssä kerran eräs urosnöffi oli kytketty taluttimesta puuhun kiinni ja siitä se pääsi jotenkin irti. Kolme nuorta n. 20 -vuotiasta miehenalkua yritti pitää sitä kiinni, mutta eihän se edes huomannut heidän roikkuvan mukana. Päättäväisesti menin apuun ja nappasin kaulapannasta kiinni oikein kunnolla, että urosnöffi ylipäätään huomasi jonkun ottaneen kiinni ja se pysähtyi siihen paikkaan. Päättäväisyyttä ja määrätietoisuutta pitää olla, mutta rakkaudella.

      Vepet ja näyttelyt sopivat nöffille ja jos ne sopivat sinulle, niin siinähän sitä puuhaa riittää pitkäksi aikaa.

      Itselläni ei tällä hetkellä nöffiä ole, mutta jonain päivänä minulla on iso kuolaava kultakimpale.

    • -Ida-

      Moi!

      Myöskin nöffeistä löytyy arkoja ja dominoivia yksilöitä, sitä ei pidä unohtamaan, kun kertoo niin iki ihanasta nöffin luonteesta. Itsellä kokemusta dominoivasta urosnöffistä niin omassa omistuksessa, kuin kahden ystävänkin kertomana ja olempa myös toista heistä auttanut kun kaksi vuotias 80 kg painava uros päätti ottaa vallan perheessä jossa on pieni lapsi.

      Mutta, pääsääntöisesti nöffit ovat mitä mukavinta porukkaa. Omistajalta vaaditaan pitkää pinnaa ja huumorintajua, ja kaikkein eniten määrätietoista kasvatusta, jotta nöffistä tulisi se oma pieni nallekarhu :)

      Tällä hetkellä kotona asustaa kaksi nöffiä, 3 vuotta täyttävä musta uros ja reilu vuoden ikäinen valkomusta narttu. Narttu on ensimmäinen meidän urosten täyttämässä elämässä, tiedä sitten johtuuko väristä (kuten usein sanotaan) vai johtuuko sukupuolesta, että on paljon vilkkaampi tapaus :D

      Kokosi ei ole este, ja ehdottomasti nöffin kokoinen koira tarvitsee peruskoulutuksen ja tietysti vähän lisää, jos oma viitseliäisyys riittää!

      Kannattaa käydä tutustumassa newfoundland.fi eri kasvattajiin ja sieltä löytyy myös linkki vilkkaampaan nöffien keskustelupalstaan.

      Kesäterkuin
      -Ida-

    • L.N

      Sydämmellinen, huumorintajuinen,iloinen,lempeä,ovela,rakastava ja hyvin oppivainen.Toisaalta itsepäinen ja osaa "sulkea" niin haluttaessa korvansa.Karvainen ja tarvitseekin perusteellisen harjauksen usein. Parasta onkin pennusta asti totuttaa kaikenlaiseen hoitoon(kuten kaikki koirat)hampaista varpaisiin asti. Perus koulutus riittää hyvin.Tärkeeintä on opettaa kulkemaan ja kohtaamaan toisia vetämättä.Nöffi tarvitsee liikuntaa,leikkiä ja huomiota sekä paljon rakkautta. Nöffi antaa sinulle tuplasti kaikkea takaisin. Sillä on suuri lempeä sydän.Nöffi voi olla uusissa tilanteissa arka. Itselläni ollut kaksi nöffiä olen kokoisesi en ole "lentänyt" kumoon kuin parikertaa. Ei pidä antaa nöffin pulskistua liikaa joten ei ylimääräistä herkuttelua. Niin pysyy "jalka keveänä" ja sydän kunnossa. Jos sinulla on aikaa,päättäväisyyttä ja paljon leikkimieltä nöffi voisi olla sinun rotusi.

    • nöhvelö

      Saman kokoinen kun sinä ja hyvin alku vaikeuksien jälkeen mennyt. Vaatii koulutusta alussa.Me käytiin koirakoulussa muutamia kertoja ja ihme ja kumma kaikki koirat oli nöffejä...jonku kerran rapakot tuli tutuksi kun koiralta meni korvat...mutta se Onneksi on taakse jäänyt vaihe. Turkki iso töinen sateella ja kura aikana ja kotona ei enää siistiä kun hankit karvakasan joten pikku tarkalle ehkä ei sovellu. MUTTA NÖFFIN SYDÄN TÄYTTÄ KULTAA!!! Aina yhtä ILONEN kun tulee kotiin ja saa halia ja rapsuttaa yllin kyllin. Ehkä narttu helpompi käsitellä vaikka on nekin kuulemma ITSEPÄISIÄ. Toivottavasti näistä oli sulle apua.Valitse tarkkaan kasvattaja!!

    • Minä

      Sopiiko nössi lapselle. ois eka koira ja tietty koko perhe auttais mut oisko se liian haastava 11 v tytölle?

    • nöffi <3

      juu mäkin olisin nöffiä etsimässä,, mistään ei oikein tunnu täältä 200 km säteellä lahdesta oikein löytyä (jos löytyis niin saa olla vähän kauempanakin) mutta kuka tietää kasvattajia joilla nyt pentuja???

    • joku

      Kuinka paljon tommonen yleensä maksaa?

      • Nöffipöö

        Semmone 1500-2000


    • Tyyppi

      Minulla on itsellä 5kk ikäinen nöffin ja dalmatialaisen sekoitus. On tosi kiltti ja halukas oppimaan uusia temppuja. On tärkeää opettaa ettei se vedä koska nöffi on VAHVA ja löytää itsensä helposti ojasta. joo kuolaa tippuu huulipielistä jo nyt ja kokoa on paljon.

    • kissa ja koira hullu

      nöffit on söpöij.

    • 6+2

      maki haluaisin noffin

      • koirahullu858

        olisi upeaa omistaa 5 noffia:-( 4 mustaa 1 mustavalkonen . ja 2 urosta. 2 narttua ja 1 ruskea noffi


    • ♥♥♥♥♥♥♥

      Ois upeeta.omistaa.7 noffia ja springeri tilda

    • 03bitch

      Itse olen nyt etsimässä sellaista karvakasaa kun oma entinen suomenlapinkoira vietiin piikille(lopetettiin)

      • etsinyhä

        Nöffiäkö?
        Ne on ihania,mut vaativat trimmin näyttelyyn ja ovat tosi raskasrakenteisia,eli eivät ole kunnon lenkkiseuraa.Valitten jonkun kevyemmän,vaikka nöffi olis kyl ihana.En oo viellä löytäny rotua,joka olis kevyempi,mut saman tapanen,ilman trimmaustarvetta.


    • ihania koiria oma top4 lista roduissa on
      1. rottweiler
      2. saksanpaimenkoira
      3. bullmastiffi
      4. newfoundlandinkoira

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit minusta mies

      Meidän tilanne on ns.vaikea, eikä olla koskaan puhuttu tai edes ehditty puhua siitä, että mihin me tällä kaikella säätäm
      Ikävä
      69
      949
    2. Niin se mies

      Mikä sen miehen etunimi muuten on ketä kaipailet
      Ikävä
      55
      928
    3. Kun olet noin varovainen, niin tehdään näin

      Ollaan luontevia kun tavataan. Ei mitään paineita. Halataan lämpimästi toisiamme, ja sitä hetkeä voi viivyttää, kunnes s
      Ikävä
      39
      839
    4. Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti - Rajua röykytystä nyrkkeilymatsista "Ettei naisten botoksi..."

      Martina Aitolehti ja Nanna Karalahti nyrkkeilevät toisiaan vastaan Immu Fight Nightissa. Naiset ovat saaneet osakseen k
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      665
    5. Selvitetään tämä meidän välinen juttu

      Kertoisin sulle, mitä sinussa näen ja mikä viehättää eniten. Pitkä tarina tulisi siitä, mutta haluisin nähdä, kun kuunte
      Ikävä
      21
      644
    6. Mikä on ollut

      Paras kuva kaivatustasi?
      Ikävä
      33
      615
    7. Martina ja Levin kiinteistö

      Ei ole enää "mun Leviä". Kiinteistöllä uudet omistajat ja välillä palautui takaisin rakennuttajallekin, miksköhän.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      552
    8. Harmittaa kun en saa edes tietää

      miten elämässäs menee. Niinkin tärkeä asia, et miten jaksat. Kuinka terveys jne. Olet niin tärkeä, että haluaisin tietää
      Ikävä
      44
      538
    9. Miesten vs naisten älykkyys

      Eiköhän tämä asia ole ihan itsestään selvä: "Adult male brains average approximately 1,370–1,378 grams, while female br
      Sinkut
      162
      497
    10. Onko jo liian törkeää? Selviytyjät Suomi herättää kummastusta

      Selviytyjät Suomi juhlistaa 10. tuotantokauttaan - ja tiedossa on entistä ankarampaa menoa. Mutta mennäänkö jo liian pi
      Tv-sarjat
      5
      491
    Aihe