Ei ole olemassa sellaista sairautta kuin koliikki. Se, mitä yleensä nimitetään koliikiksi, on yksinkertaisesti vain NÄLKÄ. Vauva on NÄLKÄINEN ja itkee siksi. Lähtevät sellaiset "koliikit" syömällä.
Koliikkia ei OLE.
7
921
Vastaukset
- kiva että
sinäkin heräsit. mene vain takaisin nukkumaan.
- emeleia
Niin oliko sulla lapsia ollenkaan?
- 68
Sulla on varmaan muitakin hyviä vinkkejä. Meillä vauva kärttynen.
- --Dg--
Koliikki diagnosoidaan silloin, kun; vauvalla on toistuvaa ja yhtäkkiä alkavaa selittämätöntä itkua,vatsakipua(jalat tikkusuorana...), jota vauva kärsii n. kolme tuntia päivässä, n. kolme kertaa viikossa ja noin kolmen viikon ajan...
Koliikki-itkua voi olla myös satunaisesti ja harvemmin. Koliikiksi kutsutaan vauvan itkuaaiheuttavaa, kovaa vatsakipua, josta ei tiedetä mistä se johtuu...- Ei.
No tissi suuhun niin kyllä vauva siitä rauhoittuu, kun saa MAHANTÄYTETTÄ. Nälkäänsä huutaa.
- ...
Ei. kirjoitti:
No tissi suuhun niin kyllä vauva siitä rauhoittuu, kun saa MAHANTÄYTETTÄ. Nälkäänsä huutaa.
Entäs sitten kun näin tehtiin sairaalassa hoitajien ja lääkäreiden silmien alla, punnittiin syöty maitomäärä ja tarjottiin vielä lisämaitoa (jota ei enää mennyt) ja silti vauva huusi aina vaan??? Lisää tissiä vai???
- mur
Toivottavasti joudut kohtaamaan todellisuuden ja huomaat olevasi totaalisen väärässä. Nälkä- ja koliikki-itkut ovat tyystin erilaisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2922462Mistä löytää kadonnut motivaatio?
Mikä neuvoksi, kun oikein mikään ei enää jaksa huvittaa eli ei ole motivaatiota tehdä mitään? Joka päivä ajattelen, että1412238Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki132058- 1711560
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?1381267Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...
Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä193888- 85886
- 174846
Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri
Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala451796- 52684