Olen aina ihmetellyt miksi erityisesti helsinkiläiset ryntäävät juhannukseksi maalle sääskien syötäväksi, vaikka Helsingissäkin on aivan hienot juhlimismalhdollisuudet. Siinä sitä sitten madellaan ruuhkissa tai täpötäysissä junissa, jotka liikkuvatkin joskus.
Tietysti on aivan pakko lähteä mökille, jos sellaisen on sattunut hankkimaan. Vaikka voisihan siinäkin noudattaa sään mukaista harkintaa. Ja miksi suvun kokoontumiset pitäisi olla juuri juhannuksena? Nykyaikaisilla viestivälineillä voitaisiin aivan hyvin sopia muitakin päiviä.
Nuoriso tietysti on eri asia. Heidän pitää ehdottomasti päästä sateeseen örveltämään. On siitä edes se hyöty, että oppivat elämään armeijaa muistuttavassa kurjuudessa mukavan kaupunkielämän jälkeen.
Juhannusruuhkat
örkki$
0
411
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 455851
- 485356
- 483728
- 143675
Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?
Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise963376- 313136
- 592894
- 582746
- 532400
- 381854