Hei!
Meille kun on saku tulossa,ja autona tollanen perus sedan...mahtuuko koira isona matkustamaan takapenkillä kun lapsikin perheessä..?...vai onko nyt aihetta vaihtaa farmariin:/?
koira autossa?kysymys???
9
2225
Vastaukset
- Pitkä kuuma kesä
Koiralle paras paikka autossa on farmariauton takaosa, joka on erotettu verkolla omaksi tilakseen. Lisäksi on tarpeellista aurinkosuojat laseissa. Koiralla tulisi olla mahdollisuus pysyä paikoillaan auton liikkuessa niin, että sen ei tarvitse heilua puolelta toiselle. Äkkijarrutuksen sattuessa koira on melkoinen raketti ja voi aiheuttaa suurta vahinkoa itselleen ja autossa oleville ihmisille. Koiraa ei saa jättää autoon kaupassa käynnin ajaksi ilman riittävää huolenpitoa kuumuuden/kylmyyden vuoksi. Matkalla on pysähdyttävä riittävän usein noinkin suuren koiran liikkumisen ja tarpeilla käyntien vuoksi. Myös vettä on oltava tarjolla taukojen aikana. Jos koiran matka on miellyttävä, sen kanssa on helppo liikkua ja koira tulee mukaan mielellään.
Mahdollinen riittävän iso kuljetushäkki on myös hyvä, mutta siihen on totutettava heti alusta alkaen. Siinäkin huopa (tukeva) pohjalla on hyvä.- paras paikka
Takapenkki on koiralle turvallisin, terveellisin ja mukavin paikka. Takakontti huonoin, koska
- Peräänajo on yleisin auto-onnettomuustyyppi.
- Ilma kiertää farkun takaosassa huonosti, koska sieltä ei saa ikkunoita auki => koiralla tosi kuuma pysäköidyssä autossa.
- Takakontissa ei kunnollista tärinänestoa. Pieni ajotärinä pitemmän päälle on epäterveellistä ja todella epämukavaa. Joku matto tai huopa, joita farkuissa yleensä näkee ei estä tärinää mitenkään. - kohka
paras paikka kirjoitti:
Takapenkki on koiralle turvallisin, terveellisin ja mukavin paikka. Takakontti huonoin, koska
- Peräänajo on yleisin auto-onnettomuustyyppi.
- Ilma kiertää farkun takaosassa huonosti, koska sieltä ei saa ikkunoita auki => koiralla tosi kuuma pysäköidyssä autossa.
- Takakontissa ei kunnollista tärinänestoa. Pieni ajotärinä pitemmän päälle on epäterveellistä ja todella epämukavaa. Joku matto tai huopa, joita farkuissa yleensä näkee ei estä tärinää mitenkään.Takapenkki on koiran kuljetukseen kelvoton sekä vaarallinen. Koiran tulee olla ainakin valjaissa.
Paras kuljetus koiralle on omassa riittävän suuressa häkissä farmarin takatilassa tai pakettiautossa. Lisäksi on erittäin suotavaa, että tila on varustettu porteilla, jotta luukut saadaan kunnolla auki auton ollessa pysäköitynä. Kaltereihin voi kiinnittää vesikupin helposti. Aurinkoisella säällä hengenvaarallien tila autossa aiheutuu koiralle jo kymmennessä minuutissa. Riittävä ilmavaihto on taattava sekä matkanaikana, että pysäköidyssä autossa.
Samoin kaupan eteen jätetty koira voi saada lämpöhalvauksen jo kymmenessä minuutissa.
Molempia huolimattomuuksia tapaa liian usein. Kaksi kertaa olen soittanut poliisit paikalle kuumaan autoon jätetyn koiran takia ja kerran kaupan eteen. Aivan käsittämätöntä hengenvaarallisra huolimattomuutta.
- Yks vaan
oli aluksi sedan mallinen auto, mutta kun koira oli ollut meillä 1/2 vuotta hankimme farmarin, koska liikkuminen autolla on helpompaa, kun koiralla on oma tilansa takana.
- näin meillä
ensiksi oli tavallinen henkilöauto, jossa koira istui turvavaljaissaan turvavyöhön sidottuna. Tuli toinen koira ja ostettiin farkku. Koiraverkko takapenkin taakse, takaikkunat raollaan takaavat happea mussukoille ja veräjät takasivat sen että esim kaupassa käydessä pystyi jättämään takaoven auki.
Nyt on tulossa kolmas koira, joten etsimme paketti autoa. Kotona on jo 2 isoa häkkiä, joihin koirat sitten matkan ajaksi suljetaan ja heille erikseen ostetaan "ilmastointi".
Lasit kannattaa muistaa tummentaa mahdollisimman tummilla kalvoilla, jottei aurinko suoraan porota koiriin.
Turvallista matkaa :) - ^hakunamatata^
Miksi ei mahtuisi?
Eihän saksanpaimenkoira edes ole mikään iso koira.
Vanhemmillani on leonberginkoirauros, säkä n. 80cm ja painoa varmaan 70kg.
Hyvin mahtuu sedanin takapenkillä kulkemaan.
Itelläni on urosseefferi, ja se kulkee farmarin kontissa koiraverkon takana... - takapenkillä...
Meillä saku viihtyy parhaiten farmariauton takakontissa. Takapenkillä sen on vaikea olla. Näin ainakin meillä. Meidän koira on paljon rauhallisempi takakontissa kun takapenkillä. Ja tuon kokoinen koira tarvitsee KOKO takapenkin jos siellä joutuu olemaan. Ei mahdu takapenkille lapsen kanssa.
Minun suositus on että vaihdatte farmariautoon!!!- vastaus kysymykseen
takapenkki ihan hyvä paikka ja mahtuukin ihan hyvin, vaikka olisikin lapsi autossa.
- on hyvä
vastaus kysymykseen kirjoitti:
takapenkki ihan hyvä paikka ja mahtuukin ihan hyvin, vaikka olisikin lapsi autossa.
mutta niin on takapenkkikin, kunhan koira vaan on valjaissa ja turvavöillä kiinni. Hyvin mahtuu. En itse laittaisi koiraa takakonttiin, ilman kunnon häkkiä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi2432201Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos151440Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei141406Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko3711255Kysymys Kuhmolaisille
Hei. Olen 32 vuotias nainen ja muutin Kuhmoon noin 12 vuotta sitten. Mutta nyt täytyy ihmetellä ihan ääneen että onhan t21978Savimajasta lääketieteen tohtoriksi - ja ei tikkua ristiin
”Jos ihminen muuttaa savimajasta tänne kerrostaloon länsimaisen elintason piiriin ilman että tarvitsee panna tikkua rist176877Ensi viikolla tulen takaisin
Ja käyn varmaan siellä monta kertaa. Monta mahdollisuutta nähdä jos olet siellä päin19816- 75762
Olen valtavan ihastunut
Yritin sen sinulle viime viikolla kertoa, mutta liikaa muuttujia ja isoja tunteita, niin en kyllä ollut kovin selkeä.57746Oon varma siitä
Että oot vain mun rahojen perään, nainen. Siks et kelpaa mulle, että joku helpompi. M-mieheltä101685