Tukkeutunut iho ja valkopäät

En kärsi hirveän pahasta aknesta, mutta riesanani ovat juuri nämä pienet valkoiset patit joita meinaa tulla aina joka yön jälkeen vaikka edellisenä iltana olisi laittanut finnivoidetta. Käytän siis Brevoxyl -nimistä voidetta näppyihin. Olisiko mitään vinkkejä miten näistä ärsyttävistä valkoisista pateista pääsisi eroon? Olen yrittänyt ainakin ruokavalion puolelta poistaa kokonaan suklaan käytön, koska huomasin että siitä tulee nimenomaan lisää näitä.
31220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kokeile vaihtaa meikkivoide/peitevoide ja putsarit!

Ittellä tulee aina just noita valkopäitä kun käytän nenänpieliin Max Factorin pan stickiä tai Blascon Red Neutraliseria. Ilmeisesti ne on liian tukkivia mulle.

Toiseksi vaihdoin puhdistusmaidon ja kasvoveden mietoon, hajusteettomaan saippuaan. Puhdistaa paremmin eikä varmasti jätä yhtään likaa ihoon. Esim Dovella on saippua mikä sisältää vähän kosteusvoidetta eikä ainakaan mulla kuivata.

Näistä huolimatta, kuukautisten aikana tulee epäpuhtauksia silti jonkin verran mutta muutoin ei.

Äänestä

Hei, minulla sama ongelma eli tukkeutuneet ihohuokoset (ihomadot eli komedot) ja olen huomannut, että alkoholi/meikeillä nukkuminen/ihon kuivuus pahentavat ongelmaa. Eli vältä niitä, ei finnivoidetta joka ilta vaan esim. rasvaa iho kunnolla joka toinen ilta ja käytä finnivoidetta joka toinen ilta ettei ihosi kuivu liikaa ja ongelma pahene. Itse teen näin ja vihdoin on alkanut otsa parantua, eikä näppyjä enää tule. Käytän reseptillä saatavaa Epiduo -nimistä finnivoidetta, kannattaa kokeilla! Tsemppiä!

-Tyttö, 18v.

Äänestä
  • Itselläni on todella rasvainen, tukkeutunut ja herkkä iho, avun on tuonut Sebamed.

    Sebamedin "Cleas Face" -sarja on toiminut hyvin ja siinä on 4 kohtaa joita noudattamalla mulla on tullut hyviä tuloksia. (http://www.sebamed.fi/#/clearface/)

    --

    1) PESU, pesupalalla (puhdistusvaahto saattaa olla tujua herkkäihoisille ja se on kalliimpaakin)

    2) KASVOVESI, puhdistan naaman vielä kasvovedellä

    3) HOITOGEELI, kun kasvovesi on kuivunut niin hoitogeeliä naamaan (ei liian paksua kerrosta, muuten jää tahmaseks :D)

    4) TÄSMÄHOITO, kun geeli on kuivunut niin laitan vielä geelipuikkoa, se toimii hyvin ja kuivattaa oikeasti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuakaipaava91 kirjoitti:

En kärsi hirveän pahasta aknesta, mutta riesanani ovat juuri nämä pienet valkoiset patit joita meinaa tulla aina joka yön jälkeen vaikka edellisenä iltana olisi laittanut finnivoidetta. Käytän siis Brevoxyl -nimistä voidetta näppyihin. Olisiko mitään vinkkejä miten näistä ärsyttävistä valkoisista pateista pääsisi eroon? Olen yrittänyt ainakin ruokavalion puolelta poistaa kokonaan suklaan käytön, koska huomasin että siitä tulee nimenomaan lisää näitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu