En kärsi hirveän pahasta aknesta, mutta riesanani ovat juuri nämä pienet valkoiset patit joita meinaa tulla aina joka yön jälkeen vaikka edellisenä iltana olisi laittanut finnivoidetta. Käytän siis Brevoxyl -nimistä voidetta näppyihin. Olisiko mitään vinkkejä miten näistä ärsyttävistä valkoisista pateista pääsisi eroon? Olen yrittänyt ainakin ruokavalion puolelta poistaa kokonaan suklaan käytön, koska huomasin että siitä tulee nimenomaan lisää näitä.
Tukkeutunut iho ja valkopäät
apuakaipaava91
31220
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kokeile vaihtaa meikkivoide/peitevoide ja putsarit!
Ittellä tulee aina just noita valkopäitä kun käytän nenänpieliin Max Factorin pan stickiä tai Blascon Red Neutraliseria. Ilmeisesti ne on liian tukkivia mulle.
Toiseksi vaihdoin puhdistusmaidon ja kasvoveden mietoon, hajusteettomaan saippuaan. Puhdistaa paremmin eikä varmasti jätä yhtään likaa ihoon. Esim Dovella on saippua mikä sisältää vähän kosteusvoidetta eikä ainakaan mulla kuivata.
Näistä huolimatta, kuukautisten aikana tulee epäpuhtauksia silti jonkin verran mutta muutoin ei.
Hei, minulla sama ongelma eli tukkeutuneet ihohuokoset (ihomadot eli komedot) ja olen huomannut, että alkoholi/meikeillä nukkuminen/ihon kuivuus pahentavat ongelmaa. Eli vältä niitä, ei finnivoidetta joka ilta vaan esim. rasvaa iho kunnolla joka toinen ilta ja käytä finnivoidetta joka toinen ilta ettei ihosi kuivu liikaa ja ongelma pahene. Itse teen näin ja vihdoin on alkanut otsa parantua, eikä näppyjä enää tule. Käytän reseptillä saatavaa Epiduo -nimistä finnivoidetta, kannattaa kokeilla! Tsemppiä!
-Tyttö, 18v.
Itselläni on todella rasvainen, tukkeutunut ja herkkä iho, avun on tuonut Sebamed.
Sebamedin "Cleas Face" -sarja on toiminut hyvin ja siinä on 4 kohtaa joita noudattamalla mulla on tullut hyviä tuloksia. (http://www.sebamed.fi/#/clearface/)
--
1) PESU, pesupalalla (puhdistusvaahto saattaa olla tujua herkkäihoisille ja se on kalliimpaakin)
2) KASVOVESI, puhdistan naaman vielä kasvovedellä
3) HOITOGEELI, kun kasvovesi on kuivunut niin hoitogeeliä naamaan (ei liian paksua kerrosta, muuten jää tahmaseks :D)
4) TÄSMÄHOITO, kun geeli on kuivunut niin laitan vielä geelipuikkoa, se toimii hyvin ja kuivattaa oikeasti!