Olen ollut jo yli vuoden täysin kuvilla, mutta törmään jatkuvasti seuraavaan asiaan: joka paikassa, missä minut juhliin kutsutaan, tarjoillaan alkoholia. Syntymäpäivät ym. Juhlat eivät koskaan ole mitkään ryyppyjuhlat, alkoholia nautitaan aivan maltillisesti, mutta: koko aine ärsyttää, en millään haluaisi enää osallistua mihinkään, missä alkoholia tarjoillaan.
Juhannuksenkin olen kotona - muistakin syistä - mutta rakas ystäväni viettää juhannusta ja hänen vähäinenkin alkoholinkäyttönsä ärsyttää suunnattomasti. Terapeuttini kerran sanoi minulle, ettei minun tarvitsisi hyväksyä kenenkään lähimmäiseni alkoholin käyttöä millään muotoa. Ystävälleni ja ystävilleni käyttö ei ole ongelma, mutta minua riivaa. Ymmärtääkseni minulla ei ole oikeutta vaatia ystävääni ja muita läheisiäni lopettamaan käyttö minun vuokseni.
Ja vielä tarkennan: viinanhimoa minulle ei enää ole. Ei maistu liemi, elämä maistuu paljon paremmalle ilman ja on sitä paitsi paljon hauskempaa selvin päin.
entinen juoppo ... mutta
6
262
Vastaukset
- on.
kuivahuikka päällä. Yleensä raitistuneet alkoholistit on tympeitä ja katkeria ihmisiä.
Tuo kirjoittamasi ei pidä paikkaansa! Raitistuneet alkoholistit ovat havainneet,ettei tämä aine sovi heille.Onhan elämässä toki hauskaa selvänäkin! on monia harrastuksia Monilla tulee tilalle taide, urheilu y.ms
- voipytty
vielä joskus toisten alkoholinkäyttö. Vuosien raittiuden jälkeen olen kuitenkin oppinut hyväksymään sen, että enin osa ihmisistä käyttää alkoholia siitä riippumatta, mitä minä ajattelen tai tunnen. Raittiuden mukana on tullut sitten myös uusia porukoita, joissa alkoholia ei juuri käytetä tai ollaan jopa ihan vesilinjalla.
Terapeuttisi asennetta en oikein ymmärrä, koska jokaisella on oikeus joko juoda tai olla juomatta. Et tosiaan voi vaatia ketään lopettamaan sinun vuoksesi.
On vain hyväksyttävä asiat, joita ei voi muuttaa ja rohkeasti muutettava niitä, mitkä voi.
Hyvää raitista elämää sinulle päivä kerrallaan. - calmato
En ole alkoholisti, mutta en muuten vain halua käyttää alkoholia.
Sukujuhliin ja satunnaisesti muihinkin pippaloihin osallistun, vaikka niissä juotaisiin. Mutta yleisesti ottaen vältän juopunutta seuraa. Sellainenhan on selvänä olevalle kamalan tylsää ja illan mittaan vielä liian kovaäänistäkin.
Aina on juhlissa henkilöitä, jotka ovat autolla, joten alkoholittomien juomien saaminen ei ole koskaan ongelma, eikä juomattomuuteni ole koskaan vaivannut ketään.
Jokainen valitsee itse sen seuran, jossa parhaiten viihtyy. Minä poistun juhlista aina viimeistään siinä vaiheessa, kun desibelit alkavat nousta.- joo o
jotkut sentään osaa pitää vielä hauskaa.
Noista voisi olla jatkossa apua:
http://images.google.fi/images?hl=fi&q=kuulosuojaimet&um=1&ie=UTF-8&ei=F609SvbnMo7M-QahypCwDA&sa=X&oi=image_result_group&resnum=4&ct=title
- ymmärrät enemmän
mistä kyse: http://www.juwanet.org/sosterv/alkoholi/kuivahuikka.htm
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l3342285Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata601954Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.1111692- 1091415
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f1831353- 731324
- 261305
- 801257
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva171207Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois401026