Eli joudun keräämään kasveja kouluun ja kaikki muut on jo saatu paitsi vanamo ja variksenmarja. Eli sattuisiko joku tietämään jossain espoon olarin lähellä olevaa paikka jossa noita kasveja voisi olla? Ei tarvitse noiden samassa paikassa siis kasvaa. Kiitos jo etukäteen olisin todella kiitollinen jos joku voisi auttaa!
Vastaukset 4
- löytyä.
Joo, ei...
Vanamo ei saasteita siedä, joten siltä puolelta Espoota sitä on melko turha etsiä.
Tuskin löytyy Brobackaa lähempää. Hyppykalliolla olisi varmasti ainakin vatamoa, mutta lienee liian kaukana?- löytyy.
Ainakin Nöykkiön Sammalvuoren ulkoilualue. Ei aivan naapuristossa sekään, muttei sentään Nuuksioon asti tartte lähteä.
- sanoisin
että, jos kukkivaa kasvia haluat löytää, niin enää ei ole Etelä-Suomessa mahdolllista, koska kukinta on jo huhti- toukokuulla. Sitä paitsi eteläinen laji on kaksikotinen, eli hede ja emikasvit ovat erillisiä, kuten siis esim. pajut. Eli, jos löydät, ota molemmat. Emikasvi on jo raakileasteella.
Vanamot kukkivat parhaillaan etelässä. Pohjoisempana eivät ole vielä edes aloittaneet. - sanoo
Minäkin haluan myös suopursu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?
Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "3261444- 1111165
- 1151055
Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"
Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh22817- 111812
- 107768
- 18440
- 36413
- 56402
- 32398