CALIBER SRT 4

Aikuisjuttua

Piakkoin vaihdan autoa ja tuo srt 4 on yksi ehdolla. Syyt köyhälle siis minulle on uusi auto ja asiallinen hinta. En ole edes ajanut vielä auto. Miksi en tuota ostaisi vaan joku muu vastaava mutta mikä on vastaava??

En aja KOSKAAN radalla vaan rauhallisesti tiellä hiukka ylinopeuden puolella n 100km alueella 105 jne . Ohitukset ne harvat on nautinnollisia siksi PITÄÄ olla paukkua koneessa. Oletan tuon auton olevan oikea minulle. Renkaat vaihdatan toden näköisesti kapeammiksi ja 17" -18" koolle sopiviksi kun luulen noiden meluavan ja vetelevän liiaksi.Jarrut taitaa olla aika suuret joten eipäihan pieni vanne sovi kuienkaan mutta 17 on takuulla suomeen riittävä.Olen siis aikuinen en lippisikäinen jos jotakuta se ihmetyttää.
Tulee myyntiin rengas/vanne setti ellei jo kaupoissa sovi miedommista .
Onko joku muu auto tai joku syy miksi ei tuo ajaisi rauhallisen kuskin tarvetta? Sen tiedän että mikään vapasti hengittävä ei ole riittävä tai hinta pompsahtaa korkeaksi tuo n32tk euroa on maksimi mitä autoon laitan ,se on vaan auto loppujen lopuksi.

HUOM ei arvosteluja rata-ajosta sillä sillä tiedolla en tee mitään ns ei kiinnosta.Joku uudehko vastaava myös käy jolla ajettu n 50tkm tai vähemmän.

10

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvä...

      jossa on tehoja vähemmän mutta sama suorituskyky on Seat Leon Cupra. Vähän käytettynä lähtee helposti alle 32 000 euroa. Siinä on vakiona nuo 18" vanteet. Myös Mazda MPS3 on varmaan harkinnan arvoinen peli. Sekään ei ole mikään kovin hintava laite.

      • vastannee

        paljon paremmin aloittajan tarpeisiin. On nimittäin huomattavasti hiljaisempi kuin SRT4/Cupra.


      • että...
        vastannee kirjoitti:

        paljon paremmin aloittajan tarpeisiin. On nimittäin huomattavasti hiljaisempi kuin SRT4/Cupra.

        Exeo ei ole erityisen nopea, ainakaan vielä.


      • hyvä...

        ÄLÄ osta Seatia, kuulin että se on Espanjalainen laatupaskas


      • JO
        hyvä... kirjoitti:

        ÄLÄ osta Seatia, kuulin että se on Espanjalainen laatupaskas

        Kuulopuheethan ei tunnetusti ole mitään totuuksia. Hyvänoloinen auto ainakin pikaisesti vilkaistuna.


    • auto!

      Koeaja SRT niin näet mikä turhake se on! Itse koeajoin viime vuoden kesäkuussa. Jumankekka sitä ohjauksen tempoilua ja vetelyä kovassa kíihdytyksessä, urat tuntuu ja infernaalinen melutaso! Kytkin pirun raskas polkea ja vituttaa varmasti jos paljon tulee kaupunkiajoa. Koneessa on potkua mutta se hukkuu siihen vetelyyn ja raskaan kytkimen tuskailuun. Istuin on hyvä, parhaita auton puolia. Kojelauta kolhoa muovia ja nitinöitä kuului sisustasta.

      Ohje: älä osta! Ja jos olet köyhä ei kannata laittaa tuota hintaa autoon, ei varsinkaan Caliberiin, arvo tippuu nopsaan ja on kalliita kilsoja. Jos välttämättä haluat Kaliiperin ota diesel tai 2,0 bensa-automaatti SXT.

      Mieluiten osta max 25 tonnin auto uutena jos se ihan uusi on pakko saada. Fiksuimmin tekisit jos ostaisit vähän ajetun uudenkarhean pelin.

      • tuo vetely

        tehoista, mitä luulet?
        En SRT4sta ole ajanut, mutta "parhaaksi etuvetoiseksi" keularakenteensa puolesta kehuttu Focus RS on oman ajokokemuksen perusteella täsmälleen samanlainen kuin kirjoitit SRT4sesta. Vetelee täyskaasulla ihan älyttömästi puolelta toiselle, ja meluakin on riittävästi. Vaikka mielelläänhän sitä konetta lyhyellä koeajolla kuuntelee.
        Silti voisin kyseisen auton omistaa mielellään, joten varmaan toi SRT4kin olisi hintaluokassaan varsin hyvää hupia.
        Focuksesta ei kuulunut nitinöitä, pakoputkisto piti siitä huolen ettei niitä kuule jos kaasupoljin on löytynyt ;)


      • ................
        tuo vetely kirjoitti:

        tehoista, mitä luulet?
        En SRT4sta ole ajanut, mutta "parhaaksi etuvetoiseksi" keularakenteensa puolesta kehuttu Focus RS on oman ajokokemuksen perusteella täsmälleen samanlainen kuin kirjoitit SRT4sesta. Vetelee täyskaasulla ihan älyttömästi puolelta toiselle, ja meluakin on riittävästi. Vaikka mielelläänhän sitä konetta lyhyellä koeajolla kuuntelee.
        Silti voisin kyseisen auton omistaa mielellään, joten varmaan toi SRT4kin olisi hintaluokassaan varsin hyvää hupia.
        Focuksesta ei kuulunut nitinöitä, pakoputkisto piti siitä huolen ettei niitä kuule jos kaasupoljin on löytynyt ;)

        RS Focuksen pitäisi vedellä, kun siinä on se uusi systeemi jota on kehuttu jokaisessa testissä.


      • Hyvä ostos ja säilyttää arvonsa!

        Mitä oikeen puhut? Oletko oikeasti koeajanut Caliber SRT4:n? Itse omistan sellaisen ja huollon ajaksi sain alleni SXT version. Aivan paska vehje verrattuna SRT4:n. Ei voi edes verrata. Kuin vertaisi Fiat:ia Ferrariin. SXT mallissa kytkin ja vaihteisto on tunnottomia kuin Logitechin G25 leluratissa. Osta SRT malli, älä harkitse muuta. Lähes sama polttoaineen kulutus, 0-100 6s, 100-200 10s ja lisävarusteet vakiona! Ja hinta ei vamasti tipu alle 20000€ ellei muitten superautojen hinnat romahda dramaattisesti!


    • vaikka

      vanhakorisen bemarin M3:sen, saat suunnilleen saman tehoisen mutta kuitenkin huonommin kiihtyvän auton. JA SE OLISI LISÄKSI VANHA AUTO. Kyllä uusi auto parin vuoden takuulla on varmasti järkevämpi ostos. Tuskinpa se vetely juurikaan haittaa. Et kuitenkaan koko ajan voi kiihdytellä täysillä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      174
      8483
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      453
      7657
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3890
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      163
      3716
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      118
      3074
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      55
      2855
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2071
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2066
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1893
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1841
    Aihe