Sopiva tulokas?

neitsikkatuittu

Heippa

Minulla on 4 vuoden ajan ollut neitokakaduja, ja tapauksia niiden kanssa laidasta laitaan. Vakavia tauteja ja poikasia jnejne. Ja nyt minusta tuntuu että olisin jo valmis haastavampaan lajiin. Olen itseasiassa yli vuoden jo miettinyt josko tänne ottaisi vielä yhden koukkunokan. Tilaa riittää, huone on täysin lintujen käytössä, muutamia häkkejä ja kiipeilypaikkoja ja orsia pitkin huonetta.

Olen miettinyt jotain neitokakadua isompaa, mm. kauluskaijaa ja sitten erilaisia aratteja. Punalakkiaratti on pyörinyt mielessä jo jonkin aikaa. Myös senegalinkaijaa olen miettinyt useamman vuoden jo.

Olen selaillut lintusivustojen foorumeita ja etsinyt tietoa, mutta vieläkään en ole aivan varma mistä saisi näitä lintuja? Kasvattajat taitaa olla aikalailla hakusessa?

Haluaisin mielellään nuoren, jotta voisin sitten kesytellä sitä. Ja kotimaassa syntyneen. Taitaa olla aika hankalasti saatavilla näitä?

Minulla ei kylläkään ole mitään kiirettä, ja ehkä vasta ensi vuoden puolella meinasin hankkia.

Eläinkaupoista olen lukenut että Paratiisilintu ja Okalintu ainakin myyvät, mutta nekin on sitten vissiin tuontilintuja?

Toivottavasti joku osaisi vähän neuvoa tai vaikkapa ehdotella vielä jotain toistakin lajia =)

1

552

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -d-

      Kannattaa tiedustella suoraan lemmikkilintuyhdistyksistä (kaksi Suomessa) eri lajien kasvattajista. Ennen, pelkkä haave ei riitä, kannattaa selvittää lintujen luonteesta, käyttäytymisetä ja niiden sopeutumisesta parvesi kanssa.

      Suositushan on, että papukaijoja pidettäisiin pareittain, koska ne ovat siten luonnossakin. Silloin tosin jää tuo haluamasi käsikesyys vähemmälle.
      Neitsikat pitää silti olla omana parvenaan. Eli oma häkki = reviiri.

      Ulkomailta tuoduissa löytyy valmiiksi kesytettyjäkin, mutta niistä on hyvin vaikea saada muiden lintujen kanssa tai edes oman lajikumppaninsa kanssa sopeutuvaa yksilöä. Pitemmän päälle sellainen yksilö on rasite ja joutuvat useimmiten kiertolinnuiksi.
      Jos linnun alkuperää ei ilmoiteta tai rengas puuttuu ulk. kohdalla, kannattaa jättää lintu hankkimatta sellaisesta paikasta. Kaikilla ulkomailta tuodulla on oltava lainmukainen umpirengas (cites-lajeilla alkuperätodistukset, ym.), ihan kauluskaijallakin, neitokakaduilla ja undulaateilla.

      Nuoren luovutusikäisen poikasen kohdalla ei olekaan mahdollista, jos itse kesyttelet, luovutusiän ja karanteeniaikojen kanssa ikää kertyy tirpalle.
      Kasvattajilta voisi tilata jo hieman ihmiseen totutetun yksilön, joka myös osaa olla muiden lintujesi kanssa. Sellaisen joutuu tilaamaan etukäteen ja kärsivällisesti odottamaan pitemmän aikaa.

      Pyydä yhdistyksiltä asialliset vastaukset viesteihisi, niin saat niitä, tietoa on.
      Onnea linnun etsintään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2205
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      823
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      726
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      517
      716
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      615
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      580
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe