uutta rengasta hankkimassa
nyt olis halpaa
14726
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Vannetukun mainoksessa luki, että ovat "samaa korkeaa laatua kuin Nexenit". Nexenin laatu ainakin talvirenkaissa on testin mukaan helvetin huono. Tässä Auto Bildin arvio Nexenistä otsikolla "Johdonmukaisesti surkein": Nexen kuuluu heikkotasoisimpiin milloinkaan testaamiimme talvirenkaisiin. Tee itsellesi palvelus, äläkä ikinä edes vilkaise Nexenin suuntaan, mikäli haluat selviytyä talvesta ehjin nahoin." Näin luki Auto Bildissä nro 20 vuonna 2007.
Ei oikein voi uskoa, että Roadstone/Nexen-kesäkumi olisi juurikaan talvirengaspaskaa parempi.
Kyllä omakohtaisesta kokemuksesta voin sanoa että ovat hintansa väärti ihan täysin!
Ajoin itse Nexeneillä 32tkm ja hyvin pärjäsin, tuolla N2000 sai vesikelissäkin ohitella hitaampia motarilla ja hengissä ollaan.
Hitaammin ajavat olivat laaturenkailla ajavia ja omasta sekä muiden hengestä välittäviä järkiautoilijoita. Turha on kiirehtiä ennenaikaiseen hautaan. Nexen voi olla menolippu tuonelaan.
"saattaa" "voi olla"... Oletko ajanut, jos et, älä kerro siitä mitään.
paljonko on kulutus pintaa?
niissä oli uutena n. 8,5mm, tönärillä mitattuna.
Noilla kiinan halpisrenkailla kun lukkojarruttaa tulee jännä palaneen käry. Ei mikään sellainen kumisavu kun normaaleilla renkailla vaan hyvin kitkerä suorastaan muovimainen katku.
"noilla kiinan halpisrenkailla" Just joo. Kyseessä on kuitenkin Korealainen laaturengas. Mutta eihän suomalainen perusjuntti sitä tietysti kiinalaisesta erota, uskoo vain että pitää olla jotain Nokialaista. Korea on kuitenkin heittänyt Suomesta tekniikassa ja taloudessa jo heittämällä ohi, renkaissa Nokia on jo jäänyt osaamisessa kauas taakse esim tästä Nexenistä/Roadstonesta. Kohta näyttää että Korelaiset jyräävät nokian jalkoihinsa jo kännyköissäkin.
"Kyseessä on kuitenkin Korealainen laaturengas."
On ja on. Kohta on Kiinassa painettu kaksi vuotta reilun parin miljoonan yksikön tahtia, ja nyt kesällä kapasiteetti nousee Kiinassa jo yli viiteen miljoonaan:
---
Nexen had invested USD98mn for the China plant (production capacity of 2.1mn units p.a.) until December 2007 after it set up a China subsidiary in May 2006. For the second stage, the company invested USD97mn until June 2009. As such, its capacity should expand to 5.25mn units p.a. from July.
---
"renkaissa Nokia on jo jäänyt osaamisessa kauas taakse esim tästä Nexenistä/Roadstonesta."
Sori vaan, mutta kyseiset yritykset kilpailevat hieman eri segmentissä. Tuollaisella kommentilla ilman perusteluja et saavuta uskottavuutta sijoittajapiireissä.
Eli kaikki merkit joilla on tuotantoa myös Kiinassa ovat "kiinalaista halpista"? Kuten esimerkiksi Nokia, jolla on siellä varmasti paljon enemmän tuotantoa. Ja Nokian renkaat, jonka ENGINEERED IN FINLAND (made in PRC) -merkinnät ovat varsin surkuhupaisia.
Roadstonet ovat ihan samalla tavalla suunniteltu koreassa, vaikka osa tehtäisiinkin kiinassa, ihan niin kuin suurilla länsimaisilla merkeilläkin. Ja sitä paitsi käsittääkseni kaikki N_000-renkaat, joista tuossa oli kyse, tulevat korean tehtaalta.
Ja eiköhän sitä tuotantoa ole Koreassa vielä paljon enemmän kuin Kiinassa.
Renkaissakaan valmistusmäärä ei korvaa laatua ja siksipä pistän alle mieluummin nokialaiset kuin korealaiset/kiinalaiset renkaat.
Toissapäivänä näin jotain, mikä jätti hetkeksi haavin auki. Parkkiksella oli kallis, arviolta n. 50 - 60 tuhannen euron 700-sarjan BMW, jossa oli halvat ja kyseenalaiset Nexen N7000-renkaat.
Klanipäällä oli kallis auto, mutta ei kuitenkaan varaa auton suorituskykyä vastaaviin kunnon renkaisiin. Mutta niinhän se on, että ensiksi tingitään turvallisuudesta.
"jossa oli halvat ja kyseenalaiset Nexen N7000-renkaat"
Tuossa taas yksi huippuasiantunteva kommentti. Kalliissa Bemarissa oli juuri arvoisensa renkaat, laadukkaat Nexenit. Ennemmin huolestuisin siitä kun täällä näkyy jatkuvasti hienojakin autoja jollain Nokian renkailla. Kaikkialla muualla kuin Suomessa ne ymmärretään heikoiksi halpiksiksi, Nexen on muualla paljon arvostetumpi merkki. Ainakin kesärenkaiden osalta.
on mullakin vanhan miljoonan v8-ässämese alla ja hyvin kelpaa nexenit ja onkin parhaat renkaat mitä mulla on kesällä koskaan alla ollut.en vaihtaisi merkkiä enkä mallia,kokoa ehkä.suosittele kaikille
osta halvimmat pinnatut mitä löydät, ja pienimmällä rengaskoolla. Säästätä selvää rahaa!