maassamme. ei mitään järkeä, että veroprosentti määräytyy sen mukaan missä asut. ero jopa yli viisi prosenttiyksikköä. ja kasvaa tulevaisuudessa. pitäisi siirtyä systeemiin, jossa valtio kerää verot ja jakaa kunnille. jokainen veronmaksaja maksaa saman veroprosentin mukaan. samalla pääomaveron ja tuloveron voi panna yhtäsuuriksi.
KUNNALLISVERON ERIKOKOISUUS
EPÄKOHTA
9325
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
osan nykyisistä kunnille kuuluvista tehtävistä siirtämistä valtiolle. radikaali muutos. mutta jotakin radikaalia tarvinnee tehdä muuttuvasssa maailmassa.
ihan hyvä ja toimiva. lisäksi voisi alkaa kerätä eu-veroa.
pitäisi päästä eroon. kirkko hankkikoon rahansa muualta kuin veronmaksajilta.
"
että veroprosentti määräytyy sen mukaan missä asut. ero jopa yli viisi prosenttiyksikköä
"
Alhaisin kunnallisvero on 16,5 (Hammarland,Kauniainen,Lemland,Maarianhamina,Masku,Naantali,
Saltvik).
Kallein on 21,0( Haapajärvi, Oulainen).
Siis ero minimin ja maksimin välillä on 4,5%.
Evank.lut- ja Ortodoks. seurakunnan kalleimmat tuloveroprosentit 2.0 (useassa eri kunnassa).
Lähde :
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=6425;167571
Tulee tietää mistä puhuu, ennen kuin sanoo....
on viisi prosenttiyksikköä. nykyinen kehityssuuntaus ollut menossa kauan. kuntaliitokset eivät poista ongelmaa.
lisäksi suhteellinen ero maksettavan veron määrästä on vilä merkittävämpi.
Tuo kai riippuu pitkälli siitä, paljonko on maksajia, että taloutta voi pyörittää.
Mielenkiintoista on maksaa asumisestaan moninkertainen määrä, verrattuna korkeanveroprosentin kuntiin,
Sekä omistus, että vuokramenot jopa kolmin-nelinkertaiset, moniin kuntiin.
Turha sanoa, muuta halvemmalle alueelle, koska niillä ei yleensä ole tarjota töitä.
Yhtä hyvin voisi sanoa, miksi pitää maksaa yksiöstä saman verran, kun omakotitalosta joissain kunnissa?
Näin se vaan menee. Maksaisin ilomielin korkeampaa veroa, jos saisin asua omakotitalossa, yksiön hinnalla.
Ja, olisi niitä töitä siellä myös.
korkea vero saamastaan avustuksesta on paljon suurempi epäkohta.
Pari vuotta sitten siirryttii tt-tuessa pois kuntajaosta yhden perusosan järjestelmään. Tuota asiaa olin ajanut vuosia.
Mielestäni myös asumisen tukemista tulisi muuttaa samaan suuntaan, eli asuitpa missä päin Suomea tahansa saisit asumiseen saman määrän tukea. Asumistuesta pitäisi poistaa teennäiset neliörajat.
Uskoisin, että tuo saattaisi johtaa muuttovirran kääntymiseen pois kalliiden asuntojen kunnista. Se puolestaan lisäisi kulutuskysyntää muualla ja auttaisi nykyisiä muuttotappiokuntia pääsemään jaloilleen.
Niin ikään omistus ja vuokra-asumista tulisi tukea tasaveroisesti. Eli ihmiselläö tulisi olla mahdollisuus päättää asuuko vuokralla vai omistusasunnossa. Pitkällä tähtäimellä omistusasuminen on kuitenkin yhteiskunnallekin edullisempaa. Yksi merkittävä ongelma on, että päättäjillä on hallussaan suuret määrät sijoitusasuntoja.
[email protected]
julkishallinnon asiantuntija
vuokranantaja
http://www.toimeentulotuki.net
http://www.valtakunta.fi