Sain hyvän tuloksen paksuun, hilseäviin psoriläiskiin, kun kokeilin ihotautilääkärin neuvoa. Rasvaa lääkärin määrämällä (itse käytän daivobetiä) rasvalla laita lisäksi perusvoidetta ja sitten tuorekelmua päälle, anna olla tunti kelmu päällä. Toista muutaman kerran ja pidä taukoa ja taas uudestaan. Hilseinen läiskä pehmenee ja ajan mittaa vähenee ja häviää.
Minulle ainakin tepsii...
Tuorekelmu
5
4367
Vastaukset
- kelmujalka
Tuo daivobet ei ole tehonnut minulle, mutta kortisoni voide tai paksu perusvoide on auttanut paremmin. Sen jälkeen laitan kelmun ja pidän koko yön kelmua ja hieman helpottaa. Näin on työpäivisin ollut helpompaa tehdä arkiset askareet. Tosin tätä pitää tehdä jonkin aikaa sillä yksi tai kaksi kertaa ei ole minulle riittänyt.
Kelmu on hyvä keino. - Salisyyli
salisyylivaseliinia lainkaan? Se kelmu korvaa kaiketi sen kuorivan vaseliinin. Itse olen käyttänyt 20%:ta salisyylivaseliinia ja on auttanut. Lääkevoitteen laitan puhtaalle iholle sitten kun hilseplakki on irronnut..
- en käytä
En käytä salisyylivaseliinia ollenkaan. Daivobet ei minullakaan ilman perusvoideta ja kelmua tehoa. Aikaisempi mitä käytin, diprosalic tehos, mutta kun se ei kuulu kelan korvauspiiriin enään, lääkäri vaihtoi daivopettiin.
- ja käsiin
Oma hoitoni reilu pari vuotta sitten: merisuolakylpy, kuivatus ilman huuhtelua, rasvaus Ceridalilla tai Hamppurasvalla, muovipussit ja sukat päälle. Tunnin kuluttua pussit pois ja puuvillasukat ja hanskat käsiin. Hitaasti mutta varmasti kasvoi PPP:n rikkomiin käsiin ohut nahka , joka vähitellen normalisoitui.
Alussa pidin yön yli ja ihmettelin, kun iho on ihan pehmeä ja ns. maseroitunut. Onneksi tajusin ennenkuin se alkoi mätiä. Mitään lääkerasvoja en voinut käyttää. Ja olen ollut lähes oireeton lähes kaksi vuotta. Minä noudatan myös Paganon diettiä. - piri2
auttaa tehokkaasti psoriasikseen. Saa tilattua netistä LÄÄNEMAA apteekista ,jotain 23€prk. haisee moottoriöljylle mut on tehokasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1901323
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 85842
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?51720Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t251612Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311597Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 53574
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7570