Kokemuksia ensireissulta Tunisiasta

Ollie

Tultiin juuri Tunisian Soussesta, Finnmatkojen reissu ja Marhaba Royal Salem Beach. Ensimmäistä kerta maassa ja varsin positiivinen vaikutelma jäi.

- Sää on erittäin Scorcio, lämpöä riittää; suomalaiselle sietokyvylle kesäkuu on aika riittävä kuukausi
- Hotellimme oli hyvä valinta lapsiperheelle ja puolihoito mutkaton ratkaisu. Buffetaamiainen ja -päivällinen olivat erinomaisia, runsaita ja vaihtelevia valikoimaltaan (näin ainakin beach-hotellissa). Palvelu oli ystävällistä ja varsinkin lapsista pidetään. Altaalla oli ohjelmana mm. vesipalloa ja -jumppaa, ja hiekkaranta aivan vieressä. Äänekäs iltaohjelma loppui klo 23.
- ihmiset ovat ystävällisiä ja kielitaitoisia. Englantia osataan yllättävän paljon ja ovat myös innokkaita sitä puhumaan. Ranskaa osaavat kaikki. Paljon saa lisäpisteitä jos opettelee muutaman sanan tunisianarabiaa.
- Sousse on "oikea kaupunki", eikä mikään turisteja varten rakennettu aidattu uimala. Eli paljon näkee myös paikallista elämää.
- Tunisia on arabimaista vapaamielisimpiä ja länsimaisimpia, ja mm. naisten asema on islamilaiseksi maaksi varsin tasa-arvoinen. Mitään huntupakkoja ei ole, kaikki perinteiset pukeutumissäännöt ovat vapaaehtoisia. Turisteilta edellytetään lähinnä perushäveliäisyyttä, niin miehiltä kuin naisiltakin. Eli lähinnä "paita päälle ja housut jalkaan, kiitos", ei sen islamilaisempaa. Olkapäät peittoon -sääntöä saatetaan hyvän maun nimissä edellyttää paremman tason ravintoloissa ja hotelleissa.
- Rikollisuus on vähäistä ja normaali huolenpito omaisuudestaan riittää
- Hintataso on hyvin edullinen, kunhan on hieman hereillä mistä ostaa ja minkä hinnan suostuu maksamaan
- kauppatavat ovat tietty meikämakuun tungettelevia, joskus olisi mukava katsella tavaroita ihan omassa rauhassa. Tämä onnistuukin ns. fixed price -marketeissa, joita löytyy aika paljon. Hinnat näissäkin ovat yleensä meikäläisittäin ihan kohtuullisia. Myös merkkiliikkeitä löytyy, ja niissä hinnat lähestyvät kotimaista tasoa, mutta myös niissä tarjouksia löytyy.
- Kuka minkäkin rihkamaksi lukeekin, mutta esim. nahkatuotteissa ja keramiikassa löytyy ja todella edulliseen hintaan. Piraattituotteista kiinnostuneelle on myös mistä valita.
- Jos haluaa treenata tinkaustaitojaan on hyvä peukkusääntö että "oikea" hinta on noin viidesosa kauppiaan ensimmäisestä pyynnöstä, ja itse kannattaa avata tarjoamalla puolet siitä mitä on valmis maksamaan.
- Taksilla ajelu on halpa tapa liikkua, mutta sitä ei kannata ottaa hotellin edestä, vaan huikata se lennosta.
Jos ei mittari ole päällä kuski kyllä laittaa sen kun jaksaa kärsivällisesti pyytää. Toisaalta eivät ne ehdotetut könttähinnatkaan välttämättä niin poskettomia ole.
- Kyllä ne jaksavat yrittää sitä ylihintaa turistilta ottaa, mutta usein riittää jo se kun kysyy että "anteeksi, mitä se hinta olikaan?"
- Alkoholi ei ole mikään kieltolakituote, vaan sitä saa ja sitä latkivat paikallisetkin. Viinit ovat erinomaisia ja paikallinen olut Celtia on hyvää myös. Saatavuus on vähän kuten Suomessa ennen keskiolutlakia: hotelleista, ravintoloista ja paikallisita alkoista (Magasin General). Tuontialkoholi on kallista.
- Välimeren etelärannalla kun ollaan, on hygienia suht kaukana meikäläisestä. Vaikka aika rautapötsinä itseäni pidänkin, onnistuin saamaan kahden päivän turistiripulin, joka kuitenkin pysyi Imodiumilla hyvin kurissa.
- Jos pelkkä altaalla löhöily ei loman sisällöksi riitä, kannattaa tutustua retkitarjontaan. Saharan 2 pv reissu oli ehdottoman kova juttu ja sisältöönsä nähden edullinen. Yöpymiset ja ruokailut 5 tähden hotelleissa, paljon näkemistä aavikoineen ja keitaineen; kameliratsastuskin oli yllättävän hauska kokemus. Finnmatkojen opas oli hyvä ja tarjosi paljon tietoa ja taustoja.
- Autonvuokraus oli myös harkinnassa, sillä motaria pitkin olisi esim. Tunisiin päässyt aika hätäseen. Kahden viikon reissulla oltais otettukin. Parjattu tunisialainen liikenne oli toki "etelänmaalaista" mutta kuitenkin melko sävyisää, ja torvetkin soivat huomattavasti harvaksemmalti kuin esim. Italiassa.

Kaikenpuolin suositeltava kohde. Edullinen, turvallinen ja ystävällinen maa. Hyvä johdatus arabialaiseen kulttuuriin. Voi olla vatsalle vaativa.

1

509

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karjalaisen pariskunta

      Taidettiinpa olla samalla reissulla! ;) Ja vielä samalla Saharanretkelläkin (ja ehkäpä vedettiin pakit kuralle samoilla eväillä..?). Samaa mieltä Arto-oppaasta, parempaa opastusta tuskin olisi voinut saada. Mukavat muistot jäi lomasta, tähän astisista eteläisen pallonpuoliskon maihin tehdyistä matkoista ehdottomasti onnistunein. Turistien vähyys/paikallisten runsaus oli yllättävää, Sousse ei tosiaan vaikuttanut turistirysältä, mikä sopi kyllä meille.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      224
      4312
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      70
      2777
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      394
      2443
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2363
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1657
    6. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      555
      1406
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      57
      1340
    8. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      96
      1334
    9. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1329
    10. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      125
      1206
    Aihe