Näin aamulenkillä todella pienen linnun jolla oli musta kaula, harmaa lakki ja punaisen oranssia vatsassa. Tais olla harmaa selkä.
Ikinä en ole sellaista ennen nähny. Lintu piti naksuttavaa ääntä, jota aluksi säikähin kun en lintua nähny. Se heilutti pyrstöä nopeasti ylös ja alas ja tuli todella lähelle. Äsken menin kameran kanssa takas ni eipä niitä näkyny. Kolme tälläistä lintua oli 15 min aikaisemmin takapihan metsässä.
Jos et tunnista niin pyydän laittamaan jonkin lintubongaus sivuston osoitteen tänne niin voin itse katsoa mikä lintu se oli. Asia jäi vaivaamaan.
Kiitos
Mikä lintu?
14
6127
Vastaukset
- arvelee,
että olisi voinut olla vaikka punarinnan poikanen. Aikuinen punarinta ei ole erityisen pieni vaikka pikkulntu onkin. :)
- PiWi
Katsoin kuvat punarinnasta. Punarinnalla ei ole mustaa kaulassa ja minusta bongaamani linnun maha ei ollut aivan noin punainen.
Kiitos kumminkin yrityksestäsi. - T.Pöllö
PiWi kirjoitti:
Katsoin kuvat punarinnasta. Punarinnalla ei ole mustaa kaulassa ja minusta bongaamani linnun maha ei ollut aivan noin punainen.
Kiitos kumminkin yrityksestäsi...lintuja noin yleensä? Osa kuvauksestasi, jos pyrstön liike muutetaan "väristykseksi" ja lintu ei nyt niin mahdottoman pieni ollutkaan...niin minulle tuli mieleen leppälintu.
- arvelee,
että olisi voinut olla vaikka punarinnan poikanen. Aikuinen punarinta ei ole erityisen pieni vaikka pikkulntu onkin. :)
- Ponkaaja
Kuvaus sopii erinomaisesti leppälintuun ääntä myöten.
Katsele netistä kuvia ja vertaile näkemääsi ja kerro täsmäsikö :)- PiWi
Sen kaulus oli mustempi. Siis pikimusta. Ja en tunne juurikaan lintuja siksi en tiedäkkään mikä lintu on kyseessä. Ikinä en ole tuommoista otusta nähnyt en ikinä. Ne oli pienempiä kuin talitintti ja niitä oli kolme. Ne lensi hyvin ja värisyttivät pyrstöään ylös ja alas nopeasti kun kiikkuvat oksalla.
Harmi kun kuvaa en saanu. Kerkesivät pirulaiset karata. Huomenna aamulla otan kyllä kameran mukaan metsään.
Eli ei ollu leppälintu eikä punarinta. Muita arvauksia tai mahdollisesti bongaussivuja ??? - ...........
PiWi kirjoitti:
Sen kaulus oli mustempi. Siis pikimusta. Ja en tunne juurikaan lintuja siksi en tiedäkkään mikä lintu on kyseessä. Ikinä en ole tuommoista otusta nähnyt en ikinä. Ne oli pienempiä kuin talitintti ja niitä oli kolme. Ne lensi hyvin ja värisyttivät pyrstöään ylös ja alas nopeasti kun kiikkuvat oksalla.
Harmi kun kuvaa en saanu. Kerkesivät pirulaiset karata. Huomenna aamulla otan kyllä kameran mukaan metsään.
Eli ei ollu leppälintu eikä punarinta. Muita arvauksia tai mahdollisesti bongaussivuja ???Leppälinnun kaulus on pikimusta, ainakin meikäläisen mielestä:
http://www.surfbirds.com/media/gallery_photos/20050625073135.jpg - vaihtelee
........... kirjoitti:
Leppälinnun kaulus on pikimusta, ainakin meikäläisen mielestä:
http://www.surfbirds.com/media/gallery_photos/20050625073135.jpgKauluksen tummuus ja vatsapuolen oranssin värin määrä vaihtelee linnun iän mukaan.
- PiWi
........... kirjoitti:
Leppälinnun kaulus on pikimusta, ainakin meikäläisen mielestä:
http://www.surfbirds.com/media/gallery_photos/20050625073135.jpgMä katoin tätä sivua http://fi.wikipedia.org/wiki/Leppälintu
ja tossa kuvassa kaulus ei ole erityisen musta..
Sun kuvassa se taas on musta..
Ehkä se sit on se leppälintu.. - T.Pöllö
PiWi kirjoitti:
Mä katoin tätä sivua http://fi.wikipedia.org/wiki/Leppälintu
ja tossa kuvassa kaulus ei ole erityisen musta..
Sun kuvassa se taas on musta..
Ehkä se sit on se leppälintu......auringonvalokin vaikuttaa näkymään. Kyllä se koiras leppälintu on yksi kauneimpia lintujamme. Meidän kesäpaikassa pesii paraikaa ladon seinässä olevassa pöntössä leppälintupariskunta.
- tuuribongari
PiWi kirjoitti:
Mä katoin tätä sivua http://fi.wikipedia.org/wiki/Leppälintu
ja tossa kuvassa kaulus ei ole erityisen musta..
Sun kuvassa se taas on musta..
Ehkä se sit on se leppälintu..täyttyivät meillä kun eilen näin pikkulinnun, jolla oli valkoinen päälaki, musta pää muuten ja punainen rinta jalkoihin asti. Valkoinen päälaki erottui hyvin pikimustasta päästä. Punainen väri sekoittui mustaan lähempänä pyrstöä, ehkä jalkojen paikkeilla. Kooltaan Kirjosiepon luokkaa. Nyt olisikin kiva löytää se tietolähde, missä luetellaan lintujen pesintä suomessa..
- 3+3
tuuribongari kirjoitti:
täyttyivät meillä kun eilen näin pikkulinnun, jolla oli valkoinen päälaki, musta pää muuten ja punainen rinta jalkoihin asti. Valkoinen päälaki erottui hyvin pikimustasta päästä. Punainen väri sekoittui mustaan lähempänä pyrstöä, ehkä jalkojen paikkeilla. Kooltaan Kirjosiepon luokkaa. Nyt olisikin kiva löytää se tietolähde, missä luetellaan lintujen pesintä suomessa..
siis leppälintukoiraan lienet nähnyt. Mistä tuollaisen punataskun tähän keksit?
- leppis leppis
3+3 kirjoitti:
siis leppälintukoiraan lienet nähnyt. Mistä tuollaisen punataskun tähän keksit?
Punatasku kieltämättä muistuttaa väritykseltään leppälintukoirasta, mutta sellaisen näkeminen Suomessa aiheuttaisi jo bongarien kansainvaelluksen. Kun lintulajeja arvuuttelee kirjan kanssa, kannattaa ensin katsoa nämä joita yleensä asuu Suomessa.
Tuossa Wikipedian leppälintukuvassa tosiaan kaula kiiltää auringossa niin että värit vääristyvät, mutta kyllä se normaalivalossa on ihan pikimusta. Niitä nettikuviakin kannattaa katsoa samantien useita kun kerran rupeaa googlettamaan. Tässä on esimerkiksi yksi oikeannäköinen:
http://www.luontokuva.org/media/kuvaajat/profiilit/1956/Leppälintu.JPG
- mikä lintu?
Mikäs lintu voisi olla kyseessä, kun selän kuviointi muistuttaa pikkuvarpusta, mutta maha on vahva oranssi. Eli päälaki ja selkä tummanruskea, siivet kirjavat ja maha ja rinta oranssinpunainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,794323Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?
Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt182766Olit ihan
Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu242628Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod162455Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?
"Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu1122414Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.1102204Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e992161Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.6252003MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,141955Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka321756