Moro, olin viime kesänä kutsunnoissa ja minut määrättiin toiveestani v. 2010 heinäkuussa alkavaan asepalvelukseen Kaartin Jääkärirykmenttiin Santahaminaan. Ikävä kyllä opiskeluni myöhästyvät puolella vuodella, joten valmistun vasta 2010 joulukuussa, jos siis käyn koulua siihen asti vain. Tahtoisin saada opiskelut pois alta ennen armeijaa, joten tahtoisin hakea lykkäystä asepalveluksesta joko 6kk tai 12kk riippuen siitä mitä voin saada. Miten tässä tapauksessa pitäisi toimia?
Miten hakea lykkäystä
2
2055
Vastaukset
- postiin
Itellä oli täysin sama tilanne. Käyt vaan www.mil.fi lataamassa sieltä jostain lykkäyshakemuspohjan jonka tulostat ja täytät niinkuin siinä sanotaan. Liitteenä sun pitää laittaa todistus siitä että opiskelet tällä hetkellä jossain koulussa. Ite kysyin oman koulun kansliasta sellaista todistusta ja selitin että tartten sitä lykkäyshakemusta varten, niin ne sitten antoi sieltä sellaisen paperin.
Sitten lähetät nämä kirjekuoressa omaan aluetoimistoos muistaakseni. Kannattaa vielä varmistaa tuolta sivuilta.- noin ja
kun pistät nyt heti niin lykkäys tulee lähes 100% varmuudella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1603142
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten5012645Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?
Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!371407Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?1011349Ammuskelua Eliaksenkadulla
Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?221191- 451099
Martina on käynyt puhumassa viisauksia
Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.3021015Ymmärrätköhän nainen
Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi120978Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan
Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti46971Olen pahoillani jos kärsit.
Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.35901