Järjestelmäkamera olisi hankinnassa ja olen päätynyt kahteen malliin: Nikonin D90 ja Canon EOS 500D
Ovat kai suurinpiirtein yhtä hyviä paitsi nikonissa ei ole full hd:tä, mutta eipä paljon haittaa kun canonikin kuvaa full hd:tä vain 20fps.
Ja nikonissa on parempi tarkennus.
D90 on kalliimpi. Miksi? Mistä se parin sadan hintaero tulee?
Kumman te valitsisitte?
Ovat kai suurinpiirtein yhtä hyviä paitsi nikonissa ei ole full hd:tä, mutta eipä paljon haittaa kun canonikin kuvaa full hd:tä vain 20fps.
Ja nikonissa on parempi tarkennus.
D90 on kalliimpi. Miksi? Mistä se parin sadan hintaero tulee?
Kumman te valitsisitte?
Vastaukset 12
Vanhimmat
" Mistä se parin sadan hintaero tulee?"
taisi olla ko. rungot testissä rinnatusten edellisessä Kamera-lehdessä.
Nikonille on olemassa myös kunnollisia laajakulmazoomeja, toisin kuin Canonille.
Ja Nikonin pitkät (siis 300 mm tuubit) ovat tuhansia euroja halvempia kuin Canonin vastaavat.
Tässä sulle hintavertailua:
300/4; Canon 1395e, Nikon 1299e.
300/2.8; Canon 4600e, Nikon 5470e.
400/2.8; Canon 7899e, Nikon 7999e.
500/4; Canon 6459e, Nikon 7299e.
600/4; Canon 8846e, Nikon 7695e.
Lasien hinta ei ainakaan pitäisi olla valintaperuste.
Ei ole kokemusta Nikonin laajakulmazoomeista (kuten edellisellä kirjoittajalla ilmeisesti on), mutta jos uskoo esim tunnettua Nikon-miestä Ken Rockwelliä niin kyllä APS-C kokoisille (mitä luokkaa sekä 500D että D90 edustavat) Canoneille ihan OK laajakulmazoomi löytyy:
http://www.kenrockwell.com/canon/1022.htm
Lainaus:
This is a great lens. It's so great it makes me want to swap over to Canon from Nikon, because it's better than my favorite Nikon 12 - 24 mm lens. It's better because it has less distortion and costs less.
http://www.dxomark.com/index.php/eng/Insights/Canon-500D-T1i-vs.-Nikon-D5000
Molemmilla saa varmasti hyviä kuvia, mutta itse olen mieltynyt Nikonin ergonomiaan. Menujen toiminta, painikkeiden ja rullien sijoittelu ja muotoilu muutenkin vain sopii meikäläisen käsiin paremmin kuin Canonin vastaava. Lisäksi pidän Nikonin etsintä parempana.
... on Canonin objektiiveja ennestään ja käyttöliittymä on tuttu.
Noiden lisäksi kannattaa seurata Canonin vimeisten poistomyynnissä olevien 40D runkojen hintaa. Runko on selvästi tukevampi, kuin loppusuoralla olevat valintasi.
Jos lähtisin puhtaalta pöydältä, niin sen joka sopii paremmin käteen. Aika paljon vaikuttaisia myös mitä objektiiveja sattuu saamaan juuri silloin edullisesti. Onko liikkeellä esimerkiksi jotain käytettyjä jompaan kumpaan, joissa säästäisi useita satoja. Canonin ongelmanahan on tällä hetkellä croppinirmaalin puute.
Kumman tahansa ostatkin, molemmat ovat hyviä harrastajarunkoja, niin osta edes yksi kelvollinen objektiivi. Canoniin se yleensä on lyhyt tele f/1.4 50mm, koska hinnaltaan kohtuullista hyvää normaalia ei ole. Myös Sigman f/1.4 30mm kannattaa harkita.
Ne ovat eri tason kamerat. Nikon D90 on jo lähellä D300 runkoa jota käytetään ammattikuvauksissa. Samoin Nikonissa on suuri ja kirkas pentaprismatähtäin verrattuna Canonin pienempään peiliviritykseen. Myös käyttöergonomia on Nikonissa enemmän "ammattimainen", suurilla ISO herkkyyksillä Nikon on parempi.
http://www.dpreview.com/reviews/compare_post.asp?method=sidebyside&cameras=canon_eos500d,nikon_d90&show=all
Onkos tämä lähempänä d 60 kuin isompia? D90 ilmeisesti osin metallirunkoinen, vai.
Uusittu painos D80 rungosta, jossa monia samoja ominaisuuksia kun D300 mallissa. "Body material, Combination of aluminum alloy and plastic"
http://www.nikon.fi/product/fi_FI/products/broad/1617/overview.html
on parempi äänenlaatu videoissa?
Kamerarungossa on pienet electrec-mikit, niiden suuntakuvio on pallo. Periaatteessa sisäisesti molemmat ovat hyvin lähellä toisiaan. AD muunto on samanlainen molemmissa, niissä lienee DSP pohjainen limitterikompressori ns. automaattiäänitys.Yleensä näillä on ongelmana pieni yliohjausvara ja äänen puuroutuminen voimakkaissa kohdin. Jos taas ympärillä on hiljaista ja komperssio lisää vahvistusta, jolloin käsittely- ja mekaniikan äänet tulevat mukaan taltiointiin. Ulkoista mikkiliitäntää ei näytä olevan. Tuskin näitä rinnakkain äänentoiston kannalta on kokeillut kukaan tai valintaa tekee äänentoistoperustein.