auttaako tutulle kertominen

kmlkmkmkmkmkmkm

niin mulla on ollut vuosi bed. en ole muille kertonut kuin lääkäreille. niin ajattelin, että oisko tästä helpompi parantua jos kertoo jollekkin perheenjäsenelle tai tutulle?

1

414

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kerroin itse

      Kannattaa kyllä harkita syömishäiriöstä kertomista jollekin läheiselle, ystävälle/ perheenjäsenelle asiasta. Tuskin siitä haittaa on, päinvastoin saattaa johtaa parantumiseen.

      a) Voi olla, että lähipiirissä on huomattu syömishäiriö, mutta "yksityisyyttäsi" ei ole haluttu loukata. Mulle kävi näin. Äiti sanoi huomanneensa, että mulla on ongelmallinen ruokasuhde, mutta ei halunnut tarttua siihen, koska olen aikuinen ihminen. Kerrottuani hän antoi kaiken tukensa.

      b) Lähipiirille (tai edes yhdelle ihmiselle) kertominen voi helpottaa heidän suhtautumista sinuun ja ymmärtävät käyttäytymistäsi paremmin.

      c) Kertominen on yhden ison kynnyksen ylittäminen, minkä jälkeen koko asia ei tunnu enää niin salaiselta ja häpeälliseltä.

      d) Syömishäiriöstä puhuminen ylipäätään auttaa parantumisessa. Siitä on apua, kun voi purkaa omia tunteita ja ajatuksia. Puhuessa omatkin ajatuksen jäsentyvät ihan huomaamattaan. Toisen ei välttämättä edes tarvi kommentoida asiaa paljon.

      e) Syömishäiriöistä tietämätön saattaa kuitenkin hätääntyä ja "ylireagoida". Kannattaa siis miettiä, kenelle uskoo asiansa ja antaa vinkkiä, miten toivoisi tämän suhtautuvan asiaan. Olisi kamalaa, jos kertoisi omasta syömishäiriöstään ystävälle ja hän alkaisi kohdella sinua hulluna tai vaikka särkyvänä kristalliesineenä.

      f) Siinä tapauksessa, että tunnelinpäässä ei ole yhtään valoa on ihan sama kenelle kertoo, kunhan kertoo kertomistaan, että saa apua. Yksin ei pidä jäädä.


      Tsemppiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      127
      1279
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      87
      1200
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      77
      641
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      9
      598
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      21
      566
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      523
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      495
    8. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      479
    9. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      17
      470
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      41
      462
    Aihe