270 000€: terassi (SS 23.6.09, sivu 5)

äetee

duoda duoda,,,,,,, kertokaa mulle mitä kohtaa en ymmärtänyt..... Jos kaupunginjohtaja on juuri perustellut 11,8 milj. alijäämällä lisälomautusten (mm opettejat ja perus terveydenhuolto) tarpeen yleisten säästöjen nimissä, niin miten ihmeessä kaupunki voi lähteä tukemaan yksityistä yrittäjää kesäterassihankkeessa joka maksaa 270 000€????? valaiskaa minua tyhmää naista, en ymmärrä......

11

666

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • esitit

      hyvän kysymyksen ja panitko merkille,että paikallinen aviisi ei uutisoinut asiaa millään lailla,ei eii hän se nyt varkautelaisia kosketa reilut kaheksan kymppää ravintolan terassiin.Hävetkää kaupungin hallitus

      • Perttu K

        lehti ei julkaise mitään, mikä voi heikentää kaupungin imagoa. Se raha, se raha


      • lähtee ;=(
        Perttu K kirjoitti:

        lehti ei julkaise mitään, mikä voi heikentää kaupungin imagoa. Se raha, se raha

        minulla jo tänään. En tarvitse enää Warkauden lehteä, joka ei kerro asioita mikä on meidän kaupunkilaisten kannalta tosi tärkeää. Tänään Savon Sanoma saa uuden tilaajan.


      • NYT HYVÄ
        lähtee ;=( kirjoitti:

        minulla jo tänään. En tarvitse enää Warkauden lehteä, joka ei kerro asioita mikä on meidän kaupunkilaisten kannalta tosi tärkeää. Tänään Savon Sanoma saa uuden tilaajan.

        ihminen laita lehteä vaihtoon,uutisoihan se tänäänkin kuinka hyvä ja kannattava hanke on terassin rakentaminen Varkaudelle.Lepyskä vaan unohti tämän asian yhteydessä Varkauden talous tilanteen,mutta tekevällehän sattuu.Nukkukaa vaan kaupungin hallituksen jäsenet ex.ministeri mukaan lukien ihan rauhassa.


      • lähtee ;=( kirjoitti:

        minulla jo tänään. En tarvitse enää Warkauden lehteä, joka ei kerro asioita mikä on meidän kaupunkilaisten kannalta tosi tärkeää. Tänään Savon Sanoma saa uuden tilaajan.

        Aikoinaan SS osti Warkauden lehden ja siirsi se painon pois täältä se on nykyään sama lehti jonka ne haluaisi pois jolloin vain luetaan Kuopion uutisia.


    • Unohtui piru, , ,,

      Kyl, vaan terassi tuloo. Vaan unohtivat sen ilmoittamisen tilikirjassa jne, sotkien (piilottaen) sen matkailun kehittämisen alle . . .

      Tosin kuulemma siitä tehdään? sopimus yrittäjän kanssa jotta se kuulemma sen takaisin maksaa 80.000€ Ei sinällään hyvä niin, mutta ei sitä olisi tarvinnut pimittää ja laittaa kesken eräisenä kirjoihin ja kansiin.

      Ja uskonkin, että jos siitä ei hälyä olisi tullut. Niin sinne olisi hautautunut kuin muutkin esim; tämä toimitila siirto humppa edes takaisin pitkin varkauden raitti ja vielä perään niiden uudistamis korjaukset. . . . .

      • vainu

        ei enää toimi. Toimii nykyisin erään grillin paistovahtina ja ohikulkijoitten laskijana. Vainu on palanut joten epäkohtia ei enää löydy ja kuuluu kaveripiiriin.


    • Varkkila

      Voi voi, kuinkas se nyt näin meni....Hirveä huutoäänestys oli täällä, kun ilmoitettiin budjetin kuulemma olevan säästötoimien vaikutuksesta peräti puoli miljoonaa plussalla. Kun sitä sitten kritisoin hieman, niin alkoi kauhea valitus...Vai 11.2 miljoonaa alijäämäinen...EI muuten pysähdy tuohonkaan.
      Terassihanke on hieno asia. Palvelee kaikkia ihmisiä...Tai sitten ei.

    • ole totta

      ... kyllähän täällä on jo ennenkin tehty virkamiespäätöksenä investointeja matkailuyrittäjille, joista muut eivät tienneet mitään, mutta toi summa (jos se on totta) on tosi törkeetä! Mikäs matkailuyrittäjä ravintola on? Täällä ei ole mitään muuta matkailuyritystä kuin Mekaanisen Musiikin Museo.

      • matkailijana

        Taitaapa löytyä Kristillisdemokraattien sitoutumattomien tuuliviirien joukosta useampikin, ainakin entistä matkailuyrittäjää, joitten toimintaa on tuettu julkisin varoin. Oopperamatkat on murusia niitten rahojen rinnalla.


    • varkautelaiseksi

      Varkaus on hyvä paikka asua ja elää, mikäli tykkää terasseista ja pysyy terveenä.
      Jos ei jolle kulle sovi tämmöinen asioiden järjestely, niin sopii muuttaa pois, niin meidänkin perhe tekee:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      86
      6023
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      321
      5155
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      20
      2658
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2605
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      83
      1842
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      103
      1669
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      110
      1511
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      119
      1412
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1393
    Aihe