Tarvitseeko paikkakuntalainen alle 18-vuotias kalastuslupaa utsjoella?

Chabaduu

Joo elikkäs alle 10 vuotias pikkuveljeni tuli tänään kotia ja juoksi luokseni kertoen että hän kävi isänsä kanssa ostamassa itsellensä kalastusluvat (kalastuksenhoitomaksu 20e). Olen itsekin asunut syntymästä asti, vuodesta -94 elikkä olen itsekin vielä alaikäinen, utsjoella enkä koskaan ole tarvinnut kalastuslupaa minkäänlaiseen kalastukseen, joten aloin heti ihmettelemään kuulemaani. Kysyin sitten että mistä hän ja "iskä" olivat ostaneet luvat ja vastaukseksi sain "rktl:ltä" (riista- ja kalatalouden tutkimuslaitokselta). Yritin sitten etsiä tietoa netistä mistä sitä en lopulta löytänyt, ja hetken päästä sain jostain käsiini tämmöisen "teno info" vihkosen jossa luki 'Kalastuksenhhoitomaksu'-artikkelin alla näin:

"Kalastuksenhoitomaksu on 20e kalenterivuodelta ja se on voimassa koko Suomessa. Kalastuksenhoitomaksun voi maksaa myös seitsemän vuorokauden kalastusjaksolle, jolloin hinta on 6 e. Kalastuksenhoitomaksu on henkilökohtainen. MAKSUVELVOLLISIA OVAT 18-65 VUOTIAAT."

Tuon lisäksi vielä pitäisi olla itse kalastuslupa?
Oma versioni tuosta oli tähän asti ollut että maksuvelvollisia ovat kaikki yli 16 vuotiaat mutta liekkö se sitten muutettu.

Mitä mieltä te olette? Tarvitseeko alaikäinen koko ikänsä Utsjoella asunut kalastuslupia tenon-, utsjoen- tai kevojoen rannalta perhoa/lippaa heitellessä mimmosia lupia, tai lupia ollenkaan?

5

2064

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Piera!

      ostaa lupaa. Itse kun asuin ja vietin lapsuuteni Ivalossa kalastin siellä kun täällä Inarin alueella ei tarvinut ostaa muita lupia paitsi valtionkalastuksenhoitomaksun 18-65 vuotiaat varmasti siellä Utsjoella on sama laki paikkakunnalla kuin Inarissa

      • niitä

        lupia kannata kenenkään ostaa.
        ostaa vasta sitten kun tulee tarkastaja.
        hyvällä tuurilla voi kesän kalastella ilmatteeksi.


    • MW2pelaaja

      Ite en ainakaa oo ikinä hommannu

      • jokikalastaja

        Katso esim. maa-ja metsätalousministeriön sivuilta: kalastus. Onkiminen ja pilkkiminen on ilmaista kaikille. Viehekalastukseen tarvitset valtion kalastuksenhoitomaksun ja läänikohtaisen kalastusmaksun, jos olet 18-64 vuotias (molemmat luvat). Tämän tietysti tiedätkin jo tässä vaiheessa kesää, mutta laitoin nyt :)


    • ...

      ei tartte jos on alaikänen ja jollei ole mikään lohipitoinen vesistö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      16
      6163
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      197
      2490
    3. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      89
      1877
    4. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      76
      1487
    5. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      188
      1037
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      41
      980
    7. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      46
      929
    8. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      77
      843
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      45
      719
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      7
      708
    Aihe