lääkäri kieltäytyi terveystarkastuksesta armeijaan

tyttö18v

hei!

Kävin omalääkärini vastaanotolla ja pyysin häntä tekemään armeijan terveystarakstuksen mutta hän ei suostunut tekemään sitä, syynä oli se kun minulla on ruoka-aine allergioita, astma (pysyy hallinnassa nykyään ilman lääkkeitä) sekä olen pieni kokoinen

9

1695

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö18v

      edellisestä viestistä unodin mainita:
      omalääkärini ei suostunut tekemään terveystakastusta minulle edellisen viestin syiden takia hän sanoi etten pärjää siellä vaikka itse tunnen pärjääväni siellä olen hoitoalan töissä. Astmani on ollut hallinassa ilman lääkkeitä jo pari vuotta ja pystyn rasittamaan itseäni myös ilman kohtausta. Mistä löytää lääkärin joka tekee tervystarkastuksen armeijaan? pitääkö mennä yksityis puolelle?

      • nainen23w

        Olen nainen, 23-vuotta, ja päätin nyt hakea armeijaan. Kotikaupunkini linjaus oli, että he eivät edes suostu tekemään naisille näitä lausuntoja, koska naisille armeija on vapaaehtoinen. Kävin sitten tänään yksityisellä lääkärillä. Sain A:n paperit.. :) Kannattaa mennä yksityiselle. Mut kyl tää nyt on pieni epäkohta mielestäni. Miehille ilmainen (tottakai sen ymmärrän ja pitääkin olla), mutta että naisena maksat 65 euroa siitä, että saat lausunnon. Ei kaikki kaupungit näin välttämättä tee, mutta Tampereen linjaus on tämä.


    • esikuntaan

      siellä osataan auttaa. Kovin outoa kyllä, että lääkäri voi noin kieltäytyä kokonaan, sillä eihän se kestä kuin 15min ja saat sitten a tai b paperit tai c:tä vastaavat jos kerran et ole alkuukaan soveltuva.

      • ei ..

        Olet arvokas ihminen ja tuottava yhteiskunnan jäsen, vaikket kävisikään ns. normaalia armeijaa.

        Lääkärit ovat ihmisiä.Ei niiden juttuja kannata vakavissaan ottaa. Joskus, hyvällä tuurilla, osuvat oikeaan, yleensä ei. Mun mielestä. Ne vain nauttii näennäisestä lapsena opetetusta luottamuksesta, joka on valheellinen... omaani en luota - sorry.

        Ainoa ja paras diagnosoija olet sinä itse - tää on paha ja sen vuoksi meillä on koko lääkärikunta - jos vain kykenet olemaan rehellinen itsellesi. Mitä enemmän valehtelet itsellesi, sen enemmän tarvitset 'lääkäriä'. .. sattuuu saoa tää...


    • fiksujakin

      lääkäreitä. Ole onnellinen.

    • Älä ota

      stresssi koko asia. Ihan hyvä ihminen vaikka ei opetella tappamaan muita ihmisiä.
      RAUHAA se tärkein asia on.

    • iosopdpodpo

      Jos lääkäri päästää sinut armeijana, ja joudut siellä terveysongelmiin jotka ovat selvästi olleet havaittavissa ennen palveluksen alkua, niin lääkäri on kusessa. Armeija ei ole mikään elämysmatka jonne pitää päästä kun se on niin ihqua.

      Astmat ja allergiat haittaavat palvelustasi varmasti. Miksi haluat haitata armeijan toimintaa menemällä sinne, vaikka selvästikään edellytyksiä ei oikein ole.

    • TÄLLÄ MENEMME

      jos torella oot 18wee, nii armeija ei viä pariin vuoteen oo sun paikkas. EI KANNATA.

      orota vaa viä.
      lääkäri teki ihan oikeen . OOTA PARI VUOTTA VIELÄ.

    • Inttimirri

      Mie varasin omalle lääkärille ajan tarkastusta varten, sielä sitten se oli hoo moilasena että mitä pitäis tehä, noh se soitti pariin paikkaa ja teki tarkastuksen, A:n paperit tuli.. Lääkärini myöhemmin ilmoitti että yksityisellä sen ois pitäny tehä, ettei ne sais niitä tehä :D Mutta kutsunnoissa lappu meni läpi kysymättä.
      Astma kyllä on haittana, siellä nimittäin joudutaan "äärirajoille". Mutta jos reenaa ittensä kunnolla ja valmistautuu rasitukseen niin uskoisin että pärjää. Voi olla että tulee B:n paperit sen takia.
      Ruoka allergiat EIVÄT ole minkään lainen este intille..
      Pienikokoisuus voi tulla haitaksi esteiden ylityksessä sekä rekan kyytiin hyppimisessä muttei muuten. Lisäksi jos treenaa lihaskunnon kohilleen niin no problem! :)
      Lisäksi intissä alokas kaudella tulee vielä uusi terveystarkastus ja sielä paremmin tutkitaan. Ne nimittäin eivät ota riskejä..
      Kutsunnoissa tuli yllärinä että sinne minne haluisi päästä ei niin vaan mennä, joten kannattaa varautua ettei pääse sinne prikaatiin minne haluaa :)

      Onnea yritykseen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pike surkea

      Pike on surkea
      Ikävä
      15
      3960
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      2
      1625
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      106
      1587
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      225
      1085
    5. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1068
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      881
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      836
    8. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      817
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      805
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      45
      789
    Aihe