Miksi pikkusydämen lehdet kellertää osin ja on mennyt käppyrälle? Olen jonku verran kyllästynyt koko kukkaan. Valtaa kukkapenkkiä tehokkaasti.
Vastaukset 10
- pikkuinensydän
Minulla on semmoinen käsitys, että pikkusydämillä tuo on ihan normaaliin kasvuun kuuluva ilmiö. Eli lakastuvat pian kukittuaan ja kasvusto ei pysy vihreänä koko kesää.
- kukkii syksyyn
Pikkusydän ränsistyy vähän keskikesällä, mutta sitä voi määrättömästi typistää ja saada aikaan uutta kasvua. Käsipelillä olen repinyt ja kokeeksi leikannut alas saksilla, uus elämä tulee nopeasti.
Aloittajalla voi olla kirvoja omissaan tai kuivuus vaivaa. Jos ötököitä ei löydy, niin töki reikiä juuristoon ja kastele kerralla läpimäräksi.
- valtov
Voisiko olla puutetta lannoituksessa ?
Omat aloittavat kukinnan toukokuun lopulla ja kukkivat koko kesän.
Revi vaan reippaasti liiat rönsyilyt pois tai laita ympärille nurmikonreunusmuovi tai joku muu este ettei pikkusydän pääse leviämään liikaa.
Kuvia pihan kukista:
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/- Onttomukulakiurunkannus
On olemassa kevätpikkusydän ja kesäpikkusydän. En kylläkään tiedä, miten ne erottaa toisistaan. Ehkäpä juuri tuosta kukinta- ja kasvuajankohdasta... ;-)
- valtov
Onttomukulakiurunkannus kirjoitti:
On olemassa kevätpikkusydän ja kesäpikkusydän. En kylläkään tiedä, miten ne erottaa toisistaan. Ehkäpä juuri tuosta kukinta- ja kasvuajankohdasta... ;-)
Äitini antoi pikkusydämiä , onko niitä useampia ? Tämä aloittaa kukintantansa
toukokuussa ja kukkii koko kesän , kumpi tämä on ?
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/ - ja totesin
valtov kirjoitti:
Äitini antoi pikkusydämiä , onko niitä useampia ? Tämä aloittaa kukintantansa
toukokuussa ja kukkii koko kesän , kumpi tämä on ?
http://www.saunalahti.fi/~vavauh/Se on isosydän ;)
- valtov
ja totesin kirjoitti:
Se on isosydän ;)
Taas on gringoa sahattu linssiin :-)
Pikkusydämestä tuli yllättäen isosydän .. - kuva miss
valtov kirjoitti:
Taas on gringoa sahattu linssiin :-)
Pikkusydämestä tuli yllättäen isosydän ..Mä en nähnyt isoa enkä pientä sydäntä, ainostaan matkakuvia ??!
- valtov
kuva miss kirjoitti:
Mä en nähnyt isoa enkä pientä sydäntä, ainostaan matkakuvia ??!
Osiossa piha ja puutarha on pari sataa kuvaa kukista. Latautuminen kestää jonkin aikaa sillä tiedoston koko on 28,4 Mb. Kuvat aukeavat tarvittaessa isommaksi klikkaamalla niitä.
- sweetlion
eivät pahastu vaikka pistäisit poikki. kyllä ne yleensä syksyllä taas innostuvat kasvamaan ja kukkimaan
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid135875En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44637Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21578Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.110543- 36532
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50525- 56503
Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34468Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää121465Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni22427