Pari päivää sitten kyselin saisiko Eraser-ohjelman suomenkielisenä.
Saamieni vastausten perusteella ei asia ole ainakaan minulle valjennut.
Alkaa tulla uskon puute.
Ohjelmahan olisi monessakin mielessä tarpeellinen, mutta onko se todella tarkoitettu vain englantia taitavien käyttöön.
Toivon vielä, että joku vaivautuisi selvittämään asian.
Englanninkielen opiskelu ei kelpaa neuvoksi. Noita neuvoja olen tällä palstalla vuosien mittaan saanut jo riittämiin.
Saamieni vastausten perusteella ei asia ole ainakaan minulle valjennut.
Alkaa tulla uskon puute.
Ohjelmahan olisi monessakin mielessä tarpeellinen, mutta onko se todella tarkoitettu vain englantia taitavien käyttöön.
Toivon vielä, että joku vaivautuisi selvittämään asian.
Englanninkielen opiskelu ei kelpaa neuvoksi. Noita neuvoja olen tällä palstalla vuosien mittaan saanut jo riittämiin.
Vastaukset 9
Vanhimmat
kaikki ohjelmathan pitäisi saada suomeksi jota koko MAAILMA puhuu... Ainakin se 6000 000 pikkukansa täällä pohjolassa...
Ei kun hommaat editorin ja suomennat itse....
*hoh hohoijakkaa*...
...olisit sitä englantia jo ehtinyt oppia...
-Rr
http://keskustelu.afterdawn.com/thread_view.cfm/304075#1750918
Tuota mikro make tarjosi, arveli sen olevan suomeksi. Mitä muuta haluat.
Ja noille kahdelle vastaajalle: Osaatteko te tosiaan kaiken!
MikroMaken tarjous oli lupaava. Vastasin siihen 21.6.09 klo 11:57.
Ohjelmaa, jonka oletin saatavan myös suomeksi, en kuitenkaan onnistunut asentamaan koneeseeni, kuten kerroinkin. WipeDisk'istä ei siis löytynyt apua. Syynä saattoi olla kakkoskoneeni (Win2000) ikä. En kokeillut juttua tähän käytössä olevaan WinXP'hen.
Mitä sitten tulee noihin kahteen vastaukseen, otin ne alaikäisten höpinöinä. Heille ei valitettavasti löydy omaa palstaa, joten suotakoon heille se ilo, että saavat purkaa paineitaan vaikkapa tällä palstalla.
Vastasit tuolloin näin:
"Asentelin muutamia, mutta en löytänyt yhtään suom.tekstillä.
Eräs, joka ilmeisesti olisi ollut ainakin osaksi suomen kielinen, ei suostunut asentumaan koneelleni ollenkaan. Muistelen sen tyssänneen kohtaan Kernel 32.dll."
Lataa ja asenna tämänniminen ohjelma, se on suomenkielellä.: Wipe eraser
Se löytyy sieltä maken antamasta osoitteesta.
Valitan. Wipe eraser-ohjelmaa en löydä.
Kokeilin tälle (WinXP) koneelleni www.heidi.ie/eraser/ (versio 5.8.7)
Sen internetasetuksista löytyi kyllä >kielet>suomi, mutta vaihto suomenkielelle ei onnistunut. Esim. ohjeistus (F1) pysyi itsepäisesti englanninkielisenä.
Käyköhän niin, että PC ottaa selkävoiton tässä matsissa.
Ilmainen WipeDisk löytyy tuolta:
http://74.125.39.132/translate_c?hl=de&langpair=de|en&u=http://www.gaijin.at/dlwipedisk.php&rurl=translate.google.com&usg=ALkJrhizK2O_vplItZHnTM9P1IrP5NTOLg
Kaipailin apua suomenkielellä.
Eraser-ohjelmaan löysin selvän suomenkielisen ohjeistuksen.
Ohjelma tosin oli englanninkielinen, mutta käyttöohjeet suomeksi.
Tulostettuna 5 kpl A4-sivua. Oli väännetty ihan rautalangasta malli.
Löytyy Googlen haulla: eraser > eraser ohjelma.
Tämä tiedoksi.
Eraserin kanssa minulle on käynyt niin että ohjelma meni jumiin: ei suostunut enää käynnistymään tai ylikirjoittamaan mitään tiedostoa.
Tähän bugiin löytyy yllättävä ratkaisu. Mene kansioon:
"C:\Users\kayttajanimesi\AppData\Local\Eraser 6"
ja siellä on tiedosto "Task List". Muuta tämän "Task List" -tiedoston nimeksi vaikka "aTask List" niin Eraser alkaa taas toimimaan.