Mitä mukaan Azoreille?

aurinkotanssi

Muutaman viikon päästä kutsuu Azorit, ja pohdiskelen tässä, mitä ottaa matkalle mukaan. Pakkaanko mukaan enemmän urheilullisia rentoja vaatteita ja kenkiä vai kesäisiä kaupunkivaatteita? Retkiä varten tarvitsen varmaan hyvät lenkkarit/ vaelluskengät? Onko hienommille illanviettovaatteille tarvetta kaupungissa? Tarkoituksena olisi kierrellä ympäri saarta, käydä ehkä ratsastamassa (tarvitseeko ratsastukseen erityisiä kamppeita vai saako tallilta lainaan?) ja valas-/delfiinisafarilla sekä kierrellä kaupungissa.

3

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3v sittten käynyt

      Kolme vuotta sitten kävimme Azoreilla. Siellä säätyypit vaihtelee tosi nopeasti. Pieniä sadekuuroja tuli joka päivä sen viikon aikana kun olimme siellä. Mutta kuurot oli lyhyitä eikä vettä tullut kovin paljoa. Ne on enemmän sellaisia 10 minuutin vesisumuja, joista ei oikein tiedä, että onko se sadetta vai ei.

      Sao Miguel on ilmeisesti suurin kaupunki, mutta senkin kävelee päivässä läpi. Kooltaanhan se on Oulun luokkaa. Turisteja Azoreilla on asukaslukuun nähden vähän.

      Perinteisiä uimarantoja ei Azoreilla juuri ole, koska hiekkarantoja on niin vähän. Hiekka on mustaa

      Auto kannattaa kyllä vuokrata ja käydä katsomassa saarta. Auton vuokraus on halpaa ja välimatkat aika lyhyitä.

      Lenkkarit varmasti riittää retkille. Mutta kevyt veden pitävä takki on kyllä suositeltava. Heti kun aurinko paistaa, niin tulee todella kuuma.

    • Azorien nähtävyydet on luonto. Täällä São Miguelin saarella luonnonnähtävyydet, muutamia puistoja lukuunottamatta, ovat Ponta Delgadan noin 30 000 asukkaan kaupunkikeskuksen ulkopuolella. Ponta Delgada on pieni tyypillinen portugalilainen maalaiskaupunki. Kaupungin vanha keskusta on ahdas. Katuja peittää lohkottu basaltti kalkkikivikoristeineen. Niinpä kunnon kävelykengät ovat keskustan kaduilla hyvään tarpeeseen.

      Mitään merkittävää juhlapukutarvetta ei Ponta Delgadassa mielestäni ole. Heinä-elokuussa on sisätilaisuuksia vähän tai ei ollenkaan, koska silloin juhlat pidetään ulkona. Erilaisia kansanjuhlia on runsaasti eri puolilla saarta. Tulen kertomaan niistä kotisivuillani. Heinäkuun tapahtumakalenteri siellä onkin jo aika valmis.

      Jos menette vaeltamaan, ovat hyvät urheilukengät tarpeen ja sadeviitta tai vastaava hyödyllinen kaiken varalta. Monilla vaelluspoluilla pärjää kesäaikaan ilman vaelluskenkiä. Jyrkät polut saattavat kuitenkin olla liukkaita myös kuivana. Niinpä kengissä on joka tapauksessa syytä olla liukumista estävät pohjat. Jotka ottavat mukaansa teleskooppisauvat.

      Ne jotka kiertävät São Miguelia autolla eivätkä vaella, eivät tarvitse mitään erityistä sadevaatetta. Lämpötilat heinä-elokuussa liikkuvat haarukassa runsaat 17 C (yön keskimääräinen minimi) - 25 C (päivälämpötilojen keskimääräinen maksimi). Meriveden lämpötila liikkuu lukemissa 22-24 C. Ilman suhteellinen kosteus on keskimäärin 70-80%.

      On totta, että São Miguelilla ei ole kilometriä pitkiä vaalean hiekan peittämiä beacheja, mutta saarella runsaasti pienempiä hienon harmaan laavahiekan peittämiä uimarantoja. Niitä ei suinkaan ole vähän niin kuin matkailuteollisuus ja São Miguelilla viikon-kaksi viettäneet matkailijat haluavat uskoa. Jota kuinkin joka rantakylässä on oma uimarantansa. Ponta Delgadaa lähimpänä olevat rannat ovat Praia das Milícias ja Praia do Pópulo. São Miguelin hienoin ranta lienee Praia de Água d Alto Vila Franca do Campossa Bahia Place -hotellin vieressä. Saaren etelärannikon rannat ovat suojaisempia kuin pohjoisrannikon. Pohjoisrannikon rannoista mainittakoon Areal de Santa Barbara Ribeira Grandessa, joka on myös suosittu surffauksen harrastajien keskuudessa. Kaikille edellä mainituille rannoille on myönnetty eurooppalainen sininen lippu laadun merkiksi. Näillä ja monilla rannoilla päivystää valvoja klo 10-19. Azoreilla kesällä liikkuvan on syytä suojata ihonsa, sillä UV-indeksi liikkuu useimpina päivinä lukemissa 5-10.

      Valas- ja delfiinisafareille osallistujat savat retken ajaksi käyttöön suojavaatteet.

      Tietooni ei ole tullut, että ratsastukseen satunnaisesti osallistuvat tarvitsivat mitään harrastuksen normaalisti edellyttämää varustusta. Sivuillani on linkki muutamaan alan palvelujen tarjoajien sivuille. Matkanjärjestäjä tekee yhteistyötä Quinta da Terça ñimisen tilan kanssa.

      Jos jotakin vaatetta puuttuu, niin Ponta Delgadasta voi varastoon täydentää edullisesti.

      Vaihtoehto auton vuokraamiselle on auton ja kuljettajan vuokraaminen hintaan 16,50 e/tunti. Kotisivuillani kerrotaan Azoreilla liikkumisesta enemmän ja annetaan vinkkejä palvelujen tarjoajista.

      • aurinkotanssi

        Kiitos näin jälkikäteen vastauksista ja muutenkin hyödyllisestä infosta, jota massseur tänne palstalle laitat! Matkamme Azoreille oli oikein ihana ja kaikin puolin onnistunut:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6138
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5607
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      52
      2649
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      104
      2056
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1768
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      124
      1717
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1613
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1267
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1187
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      998
    Aihe