Mikä navigaattori olisi hyvä vaihtoehto kun tarkoituksena seilata laivalla puolaan ja ajella sieltä pikkuhiljaa takaisin suomeen?
Navigator balttian kartoilla
luukko
201362
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Monista navigaattoreista löytyy nykyään Baltian maiden maantiekartat joko vakiona tai erikseen ostettuna.
Esim. Garmineissä käytettävässä City Navigator Europe NT kartastossa on varsin hyvät kartat Baltian maista ja monista muista ns. Itä-Euroopan maasta. Edullisin Garmin joka sisältää em. kartan Baltian maineen on Garmin Nuvi 250 Eurooppa, noin 120-130 euroa.
osittainen Balttian maiden kartta. Eli, kartta ei ole käysin kattava. Olkaa tarkkoina mitä vastailette.
Mikään kartta ei tule koskaan olemaan täysin kattava...
Garminin itäeurooppa. Tarkemmin voi katsella täältä:
https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=253&pID=6299#coverageTab
Klikkaa sitä kartan kuvaa niin pääsee tarkemmin katsomaan miltä näyttäää
Eastern Europe
* Estonia: Full coverage
* Latvia: Full coverage
* Lithuania: Full coverage
* Poland: Full coverage
* Slovakia: Full coverage
* Hungary: Full coverage
* Slovenia: Full coverage
* Croatia: Detailed coverage of Baška, Cres, Dubrinj, Dubrovnik, Dugi Rat, Kali, Kastav, Kaštela, Kostrena, Kraljevica, Krapinske Toplice, Krk, Kukljica, Mali Lošinj, Malinkska-Budasnica, Omišalj, Opatija, Osijek, Pašman, Pazin, Podstrana, Poreč, Preko, Pula, Punat, Rijeka, Rovinj, Sali, Samobor, Šibenik, Solin, Split, Stupnik, Sveta Nedelja, Tkon, Trogir, Umag, Varaždin, Velika Gorica, Viškovo, Vodice, Vrbnik, Zadar, Zagreb
* Bulgaria: Detailed coverage of capital city of Sofija
* Romania: Detailed coverage of Bucuresti (Bucharest), Timisoara and Voluntari
* Moldova: Major roads only
* Serbia & Montenegro: Major roads only
* Albania: Major roads only
* Macedonia: Major roads only
* Ukraine: Major roads only
Garminin Suomalaisilta sivuilta: http://www.garmin.fi/product_info.php?cPath=40&products_id=864&osCsid=mj8j08i5279gmm2riptj07k0k7
Kuten sivuilta käy ilmi Balttian maille annetaan "vain" osittainen peitto.
"osittainen Balttian maiden kartta. Eli, kartta ei ole käysin kattava. Olkaa tarkkoina mitä vastailette"
Kuten sanoin "varsin hyvä" ja kuten tuolla yllä myös todettiin, "mikään kartta ei ole täydellinen". Kuitenkin tuo CNE NT v2010 on jo varsin kattava baltian osalta, minkä voit itsekin todeta Garminin karttaselaimella.
Itse asiassa tämä Navteqin kartta lienee tarkin saatavissa oleva Baltian maita kattava vektorikartta. Tosin sitten löytyy ainakin pelkästään Virosta vielä tarkempaa RegioMapin julkaisemana. Mutta nämä eivät ole missään navissa vakiona, vaan ne on varsin kalliiseen hintaan hankittava jälkeenpäin.
Kannattaa katsoa tiedot valmistajan sivuilta ne ovat yleensä ajantasaisemmat kuin suomalaisen maahantuojan tiedot. Kokemuksen tuo valmistajan ilmoittama "Fulla Coverage" ainakin Viron osalta pitää hyvinkin paikkansa. Tarkkuus on liki keskieuroopan tasoa.
Ei voi ollakkaan kun Kangasniemen kunta ei hoida osoite tietoja,miksi kun rakennusluvat haettu jo 90 luvulla niin vieläkään ei tie numerointi ole kunnossa.
Navigaattori kyllä löytää tien ,mutta miten menetellään kun rekka joka on 40t.kg peltilastissa eikä tiedä minne mennä kun gsp ei tiedä numeroa,olisko näillä palkatuilla virkamiehillä jäänyt työt tekemättä jo pitkään täällä savossa.
http://www.regio.ee/?op=body&id=200
Virallisesti saa ihan edulliseen hintaan 53e ja Internetistä tietysti etsimällä ihan ilmaiseksi, ilman vertaisverkkojakin.
No, onko tuo Baltaian maantiekartat sitten hintaan 50 euroa kovin edullista, jääköön kunkin harkintaan.
Mutta, saathan nämä toki netistä ym. lähteistä aivan samalla tavalla kuin maitokaupasta saat leipäsi ym. tilpehööritkin ilmaiseksi, siis varastamalla! Jos kaikki toimisivat ihanteesi mukaisesti, niin kohtapuolin lähdetuottajien puutteeseen ei edes mitään ns. "laillista" kamaa olisi netistä saatavissa!
Ihme valittaja...53e on kallista ja netistä imuttaminen on varastamista.
Eli sulla on kaksi vaihtoehtoa toimia, ostat tai "varastat", toisten tuomitsemiseen sulla tuskin on varaa.
Mitenkään muuten et tuota karttaa saa, se on varmaa.
Noita Region karttoja ei todellakaan sinun tapaasi tarvitse varastaa (varastatko yleensäkin kaikki kulutushyödykkeesi tai peräti leipäsikin)? Nuo kartat saa ihan kätevästi netin kautta tilattua luottokortilla.
Itse olen myös tietotyöläinen ja täten koska elätän itseäni ja perhettäni kuten niin moni muukin täysin immateriaalioikeuksiin nojautuen, niin meikäläiseltä ei siten liikene tippaakaan sympatiaa teille varkaille. Miten jos sinäkin välistä kävisit ihan vaikkapa jossakin "VeikonKoneessa" varastamassa ne haluamasi kartat DVD-levyillä!
varastamaan?
Region hinta 53e on kerrottu ja sinä pidit sitä kalliina. Nyt ne voikin "kätevästi tilata platina Amexilla"...
Just..Just.
;D
Kitoos...
XL Europe 42 IQ Routes löytyy kartat vakiona. Gigantissa 199€.
eivat ole kuten meidän 99,9% peittäviä. Esim. Viro 71%,Latvia 62%, Liettua?? Näissä maissa kartat ovat vielä kovin epätarkkoja jos mennään hieman ulos pääteiltä ja isommista kaupungeista. Kyllä sielläkin löytää paikat, mutta aivan niin täysin ei voi luottaa navigaattoriin kuin kotomaassa ym.
Siis, käytä tuolla Baltiassa mielummin TeleAtlaksen sijaan NavTeqin karttoja, niin ovat liki Suomen tasoa ajantasaisuudeltaan ja tarkkuudeltaan. Jos vielä tarkempaa kaipaat, niin sitten se edellä mainittu Regio.
käyttää tämän valmistajan karttoja?
Garmin, Magellan, Navigon, Navstar , Nokia, Route66 ja moni muu.
Onko Tomtom huono vaihtoehto Baltiaa ajatellen?
Kunhan katsoo, että kyseessä on sellainen TomTom malli joka sisältää myös Baltian kartat, kaikki TomTomit eivät sitä tee vaikka niissä Euroopan kartat olisikin. TomTom käyttää TeleAtlaksen karttoja ja heiltä on vasta myöhemmin tullut nämä Baltian kartat kun NavTeqilla puolestaan on jo pitkään ollut kyseisiä karttoja.