Jos Releessä on potentiaalivapaa kosketin, niin mitä ihmettä se tarkoittaa? =) kiitoksia jo etukäteen...
Potentiaalivapaa kosketin
24
21563
Vastaukset
- Releistäjä
Kärkipari on siis kelluva, ts. ei kytketty mihinkään.
- minävainvain
josko vielä vähän enemmän suomeksi? =)
- vastaus...
minävainvain kirjoitti:
josko vielä vähän enemmän suomeksi? =)
Tarkoittanee sitä, että releen kärkiin ei ole tuotu mitään potentiaalia, eli käyttöjännitettä, vaan sinun itse pitää kytkeä siihen käyttötarkoitukseen sopiva jännite.
Googlella näkyy löytyvän paljon laitteita, missä on potentiaalivapaa kosketin.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=potentiaalivapaa kosketin&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi mutta missään ei ole käsitteelle tarkempaa selitystä. - oikein paremmin
minävainvain kirjoitti:
josko vielä vähän enemmän suomeksi? =)
voi suomeksi sanoa kuin että eristeen varassa
potentiaalivapaasti "kelluva" kärkipari.
Jos ei sähkötekniikasta senvertaa tiedä ettei
tämä "aukene", ei asiaa tarvii tietääkään. - selventää
vastaus... kirjoitti:
Tarkoittanee sitä, että releen kärkiin ei ole tuotu mitään potentiaalia, eli käyttöjännitettä, vaan sinun itse pitää kytkeä siihen käyttötarkoitukseen sopiva jännite.
Googlella näkyy löytyvän paljon laitteita, missä on potentiaalivapaa kosketin.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=potentiaalivapaa kosketin&btnG=Hae&meta=lr=lang_fi mutta missään ei ole käsitteelle tarkempaa selitystä.Releessä on tietty määrä koskettimia,joko avautuvia ja sulkeutuvia.Yleensä rele on jossain keskuksessa tai kojeessa.Normaalisti releen koskettimien sähkö on paikallisen virtalähteen tai sulakkeen syöttämää.
Potentiaalivapaa on eräänlainen ammattisanonta kun yhtä tai useampaa releen kosketinta käytettään jonkun toisen/toisaalla olevan keskuksen tai kojeen tarvitsemaan koskettimen asentotietoon.
Tässä tapauksessa tuon "potentiaalivapaan" koskettimen sähkö tulee jostain ulkopuolisesta jännitelähteestä.
Kaipa tuo sanonta "potentiaalivapaa" tarkoittaa että releen asennuksen yhteydessä varataan joku kosketin ulkopuolisen toisaalla olevan laitteiston käyttöön ja tuo ulkopuolinen laitteisto saa tämän koskettimen kautta tiedon onko rele auki vai kiinni ja koskettimen kautta kiertää ulkopuolisen laitteiston sähkö.
- ....nööri
Kaiken kaikkiaan kohtuullisen typerä ja tavallaan jopa väärä "termi". Yksi ilmaisu taas lisää jolla on kiva päteä töissä tai kavereiden kesken...
- ....nööri
...eli potentiaali vapaa kosketin on siis ihan tavallinen esim. NO tai NC kosketin jolla ei tee mitään ennenkuin sinne tuodaan potentiaali. Siis esim. tavallisessa valonkatkaisijassa on tämä POTENTIAALI VAPAA KOSKETIN, mutta valot eivät toimi ennekuin sinne POTENTIAALI VAPAALLE KOSKETTIMELLE tuodaan se potentiaali. Kiitos, hei!
- Hyvää UV
....... Ja takasin kouluun, kiitos.
Älkääkä ikinä uskoko puoliakaan, mitä yleisillä foorumeilla höpötetään
- opettaja _
Kaveri on kysynyt tuota 2009 eli NELJÄ VUOTTA SITTEN, ettekö te lue ollenkaan alkuperäistä kysymystä vai eikö sisälukutaitonne riitä ymmärtämään päivämääriä?
Kuinkahan tarpeellista on vielä antaa hänelle neuvoja?- sekalaistaseurakuntaa
Jotkut nostavat huvikseen vanhoja aiheita ylös, kun ei heillä ei ole muutakaan tekemistä. Tuosta ei nyt ole kovin paljon haittaa, kun aika hiljaista on täällä.
Toinen ryhmä sitten on niitä, jotka kysyvät elektroniikkapalstalla lehmän poikimisesta tai mikä tamponimerkki on paras, jos haluaa pervoilla, tms.
- openope
No miksi sitten kommentoit vielä asiaan??
- Jaska699i
Potentiaalivapaa tarkoittaa että kytkimen läpi ei kulje verkkovirtajännite vaan pieni ohjausvirta esim24v jähkökaapin auotomatiikkaboxille joka on kuin tietokone, joka ohjaa sähkökaapissa olevia releitä/kytkimiä.
- höpötkuriin
Ja taas tuli höpönhöpöä.
- räleet_releet
Ensiksikin, releissä ei sanota olevan potentiaalivapaata kosketinta, koska releiden koskettimet ovat yleensä aina potentiaalivapaita. Jos eivät olisi sitä, niin se mainittaisiin.
Termiä käytetään laitteiden yhteydessä jotka ohjaavat jotain ulkoista laitetta. Ohjaaminen voi tapahtua joko jännitteellä (virralla) jota laite syöttää ulos, tai sitten laitteen sisäisen releen kosketinkärkiparilla. Viimeksimainittu ohjaustapa on juuri se potentiaalivapaalla koskettimella ohjaaminen. - ihmettelenpä.vain
Oliko noin jo kymmenen vuotta sitten?
- räleet_releet
ihmettelenpä.vain kirjoitti:
Oliko noin jo kymmenen vuotta sitten?
Vaikea sanoa, miesmuisti ei yllä niin kauas...
- Haminaattori
En muista milloin törmäsin termiin ensikerran, mutta vuosien varrella nähnyt samankaltaiseen tekstin jotka on jo kirjoitettu heti sotien jälkeen.
Jos on joskus nähnyt jotain sähkötekniikkaa käsitteleviä julkaisuja voi luulla potentiaali sanan merkitys olevan jotenkin hallussa. No luulo ei taida olla tiedon värtti ja hyvä tämäkin säije opastamaan oppikirjojen ääreen. Vaikka sähkötekniikka ei liitykkään ammattiin harrastemielessä voi selaiseen tutustua. Ei siitä ainakaan korvaamatonta vahinkoa tule. - Haminaattori
Haminaattori kirjoitti:
En muista milloin törmäsin termiin ensikerran, mutta vuosien varrella nähnyt samankaltaiseen tekstin jotka on jo kirjoitettu heti sotien jälkeen.
Jos on joskus nähnyt jotain sähkötekniikkaa käsitteleviä julkaisuja voi luulla potentiaali sanan merkitys olevan jotenkin hallussa. No luulo ei taida olla tiedon värtti ja hyvä tämäkin säije opastamaan oppikirjojen ääreen. Vaikka sähkötekniikka ei liitykkään ammattiin harrastemielessä voi selaiseen tutustua. Ei siitä ainakaan korvaamatonta vahinkoa tule.Näyttää olevan säije johon ei aikaisemmin ole tullut törmättyä. Kaikki vanhat nostot tulleet ajalla jolloin ei ole tullut oltua sivuilla. No parempi myöhään.
- Potenssilngelma
Onko potentiaalivapaa sama kuin potenssi niin kuin impotenssi? Voisiko nc kärjellä päräyttää potenssin kuntoon?
- Anonyymi
Olen sähkömies ja tuota potentiaalivapaata kosketinta tai sanontaa olen alunperinkin
ihmetelly,Releessä,kontaktorissa on koskettimia,kytkimiä,ei ne tarvi mitään erityisnimiä.Laitetaan vain jokin,jotkut koskettimet johonkin käyttöön ja sillä siisti.- Anonyymi
Releessä/kontaktorissa on normaalisti nimetty sulkevia NO, ja avaavia koskettimia NC. Sitten on apukoskettimia joiden ero yleensä on mitätön virrankesto.
Yksittäinen rele on lähes poikkeuksetta potentiaalivapaa mutta relekorteilla ulostulo useasti on vain vaikka 24V tai maadoittava, silloin voi olla tarpeellista kytkeä erillinen lisärele jolla saadaan potentiaalivapaa kosketin.
Meikä- - Anonyymi
Olkoon vaan vanha ketju ja ihmettelen, miksi joka vuosi pitäisi uudestaan aloittaa sama kysymys uudella ketjulla.
Onhan noitakin releitä, joissa useampi kärki on samassa potentiaalissa ja kaverina kärkipari, joka ei ole yhteydessä niihin. Ja esimerkiksi johdonsuojakytkimen kyljessä voi olla apukärjet, jotka eivät ole yhteydessä verkkovirtaan, niistä voi lähteä vaikka 24V tieto kytkimen asennosta.
Toisin sanoen potentiaalivapaat kärjet ovat erossa muusta virtapiiristä eli eri potentiaalissa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olkoon vaan vanha ketju ja ihmettelen, miksi joka vuosi pitäisi uudestaan aloittaa sama kysymys uudella ketjulla.
Onhan noitakin releitä, joissa useampi kärki on samassa potentiaalissa ja kaverina kärkipari, joka ei ole yhteydessä niihin. Ja esimerkiksi johdonsuojakytkimen kyljessä voi olla apukärjet, jotka eivät ole yhteydessä verkkovirtaan, niistä voi lähteä vaikka 24V tieto kytkimen asennosta.
Toisin sanoen potentiaalivapaat kärjet ovat erossa muusta virtapiiristä eli eri potentiaalissa.Eiköhän se potentiaalivapaus tarkoita lähinnä sitä, ettei ohjattavalla jännitteellä ole yhteyttä ohjausjännitteeseen. Tämähän ei ole mikään itsestäänselvyys, kun käsitteen "rele" alle otetaan myös puolijohteella toteutetut rekkulat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän se potentiaalivapaus tarkoita lähinnä sitä, ettei ohjattavalla jännitteellä ole yhteyttä ohjausjännitteeseen. Tämähän ei ole mikään itsestäänselvyys, kun käsitteen "rele" alle otetaan myös puolijohteella toteutetut rekkulat.
Tyypillisiä laitteita joissa releen kosketin ei ole potentiaalivapaa ovat mm. hämäräkytkin ja liikeilmaisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907286- 353851
- 453460
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402582- 2192518
- 402393
- 1292309
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292209Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191943- 451902