Bulgariaan kolmen viikon kuluttua ja pari kysymystä teille siellä jo matkanneille.
Kannattaako valuutan vaihto vasta Bulgarian puolella ja onko pankkiautomaatit hyvin löydettävissä
?
Mitä tuliaisia maasta olette tuoneet,onko jotain erityistä,mitä ei suomesta saa?
ekakertaa matkustan
7
756
Vastaukset
- Expat
Kyllähän nuo pankkiautomaatit ovat Bulgariassa aivan samannäköisiä ja samalla tavalla merkittyjä kuin missä tahansa, eli löytyvät helposti.
Rahaa voi vaihtaa vallan mainiosti Bulgariassakin. Muista, että leva on sidottu euroon kiinteällä kurssilla, joten kurssi ei heilahtele. Kurssi on pyöreästi 1 EUR = 1,96 BGN.
Bulgariasta löytyy aivan erinomaisia punaviinejä, joita ei alkon hinnastoissa näy. Huomaa, että laatuviinit maksavat Bulgariassakin enemmän kuin euron tai pari, hyvänä nyrkkisääntönä voi pitää 20 BGN rajaa per pullo suuressa supermarketissa.
Bulgaria on pääsääntöisesti punaviinin tuottaja, toki maassa valkoviinejäkin jonkin verran tuotetaan, mutta ne eivät ole laadullisesti niin hyviä kuin punaviinit.- mä vaan
moikka sinun kannattaa vaihtaa rahaa vasta bulgariassa hotellissa tai pankissa pankkiautomaatteja kannattaa välttää voi jäädä rahat saamatta.
- viiiinirypäle
rakiaa ja mastikaa suosittelen erittäin paljon. bulgariassa valkoviinit eivät ole hyviä sillä parhaat valkoviinit menevät rakian tekoon.. kokeile paikan päällä alkupalaksi shopska salata rakian kanssa ja pääruoaksi kavarma punaviinin kera. unohtumaton makukokemus! Suomalaiseen makuun mastika on sitten parasta nannaa.
- pitkamonssi
viiiinirypäle kirjoitti:
rakiaa ja mastikaa suosittelen erittäin paljon. bulgariassa valkoviinit eivät ole hyviä sillä parhaat valkoviinit menevät rakian tekoon.. kokeile paikan päällä alkupalaksi shopska salata rakian kanssa ja pääruoaksi kavarma punaviinin kera. unohtumaton makukokemus! Suomalaiseen makuun mastika on sitten parasta nannaa.
Fiksuinta on ottaa kaikki matkalle tarvittava käyttöraha matkaan nimen omaan käteisenä ja vaihtaa vain luotettavissa rahanvaihtopisteissä (ainakin Crown). Muut voivat luvata parempaakin vaihtokurssia, mikä levan ja euron oikea suhde on, mutta samalla on suuri vaara tulla huijatuksi. Pankkiautomaateissa taas on sellainen ongelma, etteivät kaikkien pankkien kortit välttämättä toimi ja moniin on asennettu kortin kopiointilaitteet. Hauskaa matkaa! :)
- g
Valuuttaa vaihdettiin ennakkoon Suomessa ja loput nostettiin kultahietikolla seinästä. Ei mitään ongelmia.
Tuliaisiksi ostaisin erittäin hyvää rakia, Burgas 63:a!- t
Onko jollain henk.koht. kokemuksia näistä kortin kopiointilaitteista?Itse 4 kertaa käynyt ja aina visalla rahaa automaatista,eikä koskaan mitään ongelmia.
- t
t kirjoitti:
Onko jollain henk.koht. kokemuksia näistä kortin kopiointilaitteista?Itse 4 kertaa käynyt ja aina visalla rahaa automaatista,eikä koskaan mitään ongelmia.
Siis keneltäkään ei ole henk.koht. kopioitu korttia vaikka niitä näiden viestien mukaan
pitäis olla melkein joka automaatilla????
Eikö ole tosiaan ketään jolla korttia olis käytetty väärin??
Nostaakko kortilla vai ei?Siinäpä pulma!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2042700
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan1252505En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761698Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2031221Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va561179- 471088
- 99991
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka6813- 106798
- 46793