Kuka on vaihtanut laajakaistansa KYMPiin? Oletko tyytyväinen palveluihin? Mitä kehut, mihin haluaisit parannusta? (En ole KYMPin asialla.)
Mitä mieltä KYMPistä?
Mahdollinen asiakas
13744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Muutaman vuoden ollut, ihan OK toiminut. Ovat ruvenneet vetelemään valokuituja taloihin asti ainakin keskustassa. Sen myötä hinnat ovat tulossa alas. Tällä hetkellä 8/1 megaa 39,90, kuidun tultua samaan hintaan saa 24/3.
En näe valittamista, paremmin toimii kuin koko ajan pätkivä Sonera. Hinnatkin ok.
Toimii kyllä ja aikoinaan sainkin varsin loistavaa palvelua KYMPin pääpaikalta (jonne soitettiin keskustan kävelykadun toimipaikasta kun yhteys katkesi,sain puhelun avulla mukaani luvatun modeemin jota muuten ei olisi annettu vaikka sopimus/tarjous niin lupasikin).Ainoa asia mitä ihmettelen että uudet asiakkaat saavat 8 megasen sopparin hintaan 29,90/kk mutta näin kaksi vuotta asiakkaana ollessani hinta on 39,90.Tuntuu kun vanhaa asiakasta ei pidettäisi arvossaan vaan laskutetaan nyt kun tyhmä maksaa.Siksi olenkin jo katellut muiden firmojen tarjouksia ja saatankin vaihtaa nopeampaan yhteyteen samalla hinnalla eri firman palveluna.
Ei minulle ainakaan ole uutena asiakkaana noin halvalla (29,90) sitä 8-megasta kuituyhteyttä luvattu, vaan 39,90/kk. On se silti houmattavasti halvempi kuin vastaava esim. Soneralla.
Sonera tarjoaa kyllä sitten kaapeli-tv-verkossa kilpailukykyisiä laajakaistaliittymiä, jopa 100/5 Mbps nopeudella... Ja muut firmat eivät voi tarjotakaan, koska Sonera omistaa kaapeli-tv-verkon, eikä käsittääkseni sellaista lakia ole, joka velvoittaisi sitä vuokraamaan muille yhtiöille.
Sonera kyllä omistaa myös puhelinverkon Lappeenrannassa, mutta joutuu sitä sitten vuokraamaan muillekin firmoille, esim. KYMP:lle.
Kymenpuhelin toimittaa kuidussa 100/10M liittymiä Lappeenrannassa, jossa kk 42,90€.
Sama tyyli on jokaisella palvleuntarjoajalla. Esim. itse maksan vielä toistaiseksi Soneralla normaalihintaa, kun uusi asiakas saa tarjouksen. Tosin KYMPin 8 Mbit/s on normaalihinnaltaankin näköjään edullisempi kuin Soneran vastaava kaista. En tiedä miten homma KYMPllä toimii, mutta oma Soneran yhteyteni pätkii jatkuvasti.
Mitenkäs muuten tuo valokuitu? Mikä ero siinä on tavalliseen yhteyteen verrattuna? Onko se varmempi yhteys (ts. ei pätki) ?
itellä ollu muutama kuukautta 8/1Mb adsl ja hyvin on toiminu, mitä nyt muutamia muutaman tunnin katkoksia ollut ja ekassa laskussa laskutettiin parilta päivältä liikaa mut muute ok
ja nopeus on 75% maksimista että nopea
soittakaa Kymp:n as.palveluun ja sen jälkeen Soneran as.palveluun...siinä ainakin on eroa kuin yöllä ja päivällä.....Kymp:iin pääsee suht helposti...
hyvin toimii ainakii lauritsalan suunnalla on kokeiltu sonera ja elisa molemmat pätkivät mut nyt kymp ollut yli vuoden ja toiminut hyvin 8 nopeudella keväällä pätki välillä tein vika ilmoituksen ja huolto tuli tosi nopeasti apuun vika tosin löytyi omasta modeemista
Oli aikoinaan soneran liittymä. Pätki ja oli nurin yhteys useitakin tunteja. Ja aspaan ei saanut sitten millään yhteyttä. Tai jos sai niin olisi saanutkin odotella sen tunnin.
Kympin liittymän otettuani on ollut tasan 2 kertaa verkkoyhteys poikki. Ja liittymä ollut käytössä sen 4-5 vuotta. Siirto vanhasta asunnosta uuteen asuntoon oli myös täysin kivuton toimenpide. Eikä maksanu mitään. Puhelinpistoke oli rikki kyllä, mutta asentaja vaihto sen uuteen ja veloituksetta :)
Ja asiakaspalvelu ollut kyllä loistavaa verrattuna soneran vastaavaan.
Kanssa samaa kokemusta, että vanhat asiakkaat maksaa enemmän. Tosin niillä taitaa olla annex-m joten jos serveriä pitää ni se olis hyvä. mutta kaikenkaikkiaan en suosittele koko puljua.
Toimii varmasti. Meillä ollut noin 3 vuotta. Kerran yhteys katkesi, kun Faksi tuli samaan aikaan, kun nettiliittymää avattiin. Syy: Pistokkeet peräkkäin rasiassa.
Soitto Kymppiin, siellä vastattiin heti. Siellä kaveri sanoi kysyttyään tiedot liittymästä, että "joku oli pudonnut alas". Vajaa minuutti ja littymä toimi jälleen normaalisti.
Kaverillani on S:n liittymä, ja ongelmia tuntuu olevan lähes joka kuukausi.
Kympillä palvelu ja liittymä pelaavat.