Amme maalattu prkl....

ällööööööö

Olen juuri muuttamassa ja wc:n kylpyamme on joskus maalattu.Nyt se on järkyttävän näköinen hilseilee ja kulunut.Omistaja ei ymmärrä mitään mitä sille pitäisi tehdä.Onko kellään kokemusta samanlaisesta tapauksesta ja mitä avuksi.Yök kyllä ällöttää........Kiitos jo vastauksestasi ja suuri kiitos jos siitä o minulle vielä apua::))

2

1803

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikäli amme on omilla jaloillaan oleva malli, niin kannat sen ulos (kaveriporukalla), ja kiikutat sen hiekkapuhallettavaksi. Sitten vain sopiva pohjamaali, ja päälle kestävä pintamaali. Teräsveneisiin tarkoitetut tuotteet toimivat 98 % varmuudella (en ole koskaan kokeillut niitä kylpyammeeseen).

      Löytyy myös yrityksiä jotka tekevät vanhojen kylpyammeiden kunnostuksia paikan päällä, mutta ei kuulemma ole kovinkaan edullista..

      P.S. Jos se ammeen ulkonäkö ällöttää tällaisenaan, niin se on varmasti ollut vielä pahempi ennen maalausta... Nimim, et tiedä miltä vanha amme voi näyttää ;)

    • itse tehnyt

      Sen kylpyammeen voi uudelleen emaloida, tein itse kolme vuotta sitten. Aineet 150€, ammattimiehen tekemänä 500€. Jos on vähänkään maalannut ja osaa seurata netistä ohjeet niin pitäisi onnistua.
      Ainut ongelma on se että pintä jää sen verran huokoiseksi että kun meilläkin minä ja tyttäreni värjää hiuksia niin ammeen pohja on hieman värjääntynyt. Eli ei mikään lopullinen ratkaisu mutta jos on muitakin rahareikiä niin tää on ehkä halvin tapa. Uudet ammeet liikkuu siinä 1000€ tietämillä.
      Ainut raskas osuus oli vanhab emalin hiominen pois, mutta onnistuu kyllä naiseltakin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1767
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1099
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      984
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe