Käsi ja jalkaraudat kuljetuksiin

Kova laki

Kyllä väkivaltarikollisia joilla on pitkät tuomiot pitäisi kuljettaa raudoissa, ihme lellittelyä Suomessa. Lappeenrannankin tapaus olisi estetty ja ties kuinka monta muuta!

3

759

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vantaan vankilassa laitetaan käsiraudat JOKAISELLE vangille kun häntä ollaan
      viemässä käräjille/sairaalaan tms, aivan sama onko kyseessä sakko- tai
      elinkautisvanki.Pelson.konnunsuon ja vankiloissa ei käsirautoja käytetä koska kyseisistä laitoksista on suhteellisen helppo karata.

    • Anonyymi

      Käytetäänkö Suomessa edes jalkarautoja kuljetuksissa tai missään? Niin kuin jenkkilän malliin. Jos ei niin pitäis kyllä

      • Anonyymi

        Suomalaiset vangit ovat kunnoltaan surkeita, lihavinkin vartia saa rosmon kiinni kävelemällä, jos vangit laittettaisiin kuntoilemaan, niin läskimahat katoaisi. Kanttiinista ostetaan sinistälenkkiä jota mussutellaan sellissä iltamyöhään ja vatsa kasvaa. Tupakkaa poltetaan niin, että ei saada henkeä, jo keskiyön pikajunat kongilla jouduttu peruuttamaan, kun kunto ei riitä edes tenderinä.

        Ihan turhaan jalkarautoja, nykyiset vangit ei edes pääse kiipeämään muurin yli, joutuu pyytämään vartijoilta apua.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea

      Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa
      Maailman menoa
      386
      10144
    2. Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita

      Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat
      Maailman menoa
      95
      6454
    3. Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka

      jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur
      Maailman menoa
      409
      6180
    4. SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"

      Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden
      Maailman menoa
      161
      4511
    5. Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä

      Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä
      Suomalaiset julkkikset
      1
      3828
    6. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      88
      3404
    7. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      96
      3371
    8. Kun täällä kysytään aina vaan naisilta

      Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en
      Sinkut
      64
      3176
    9. Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä

      Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,
      Elokuva
      7
      3108
    10. Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!

      Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr
      Maailman menoa
      10
      3072
    Aihe