Jos unohtaa jotakin jonnekin ja sen joku nyysii, niin saa pitää. Vaikka unohtaisi auton avaimet autoon ja oven siis auki, niin löytäjä saa pitää - rikosilmoitusta ei voi tehdä. Tai jos asunnon ovi jää auki ja joku löytää niin saa pitää.
Näinpä näin.
Minä kun luulin että alle 20 euroa on raja jonka saa pitää, muu pitäisi toimittaa ----------. Tai ainakin jos tietää kenen se on minkä on löytänyt - niin silloin se ainakin on varkaus!
No, näinhän se menee. Poliisit ne vaan vittuilee!
erinomaisen hyvä systeemi
7
456
Vastaukset
- anastettu vai kadotettu
täytyy olla tarpeeksi savolainen ja laatia ilmoitus niin että se menee läpi! Valehdella tapahtumat.
No, jatketaanpa vielä: Jos hetkeksikin kääntää selkänsä ja joku nyysii jotain sillä välin, se on unohtamista, unohdit katsoa selkäs taakse.
Tai mikä ihmeen katoaminen se on, jos tietää mihin on unohtanut........
Joo.
Jos kaupasta katoaa tavaraa, eikös sekin ole sitten sallittua..........
Onpa omituista.- parkkihallissa
Joku oli kadottanut, voi että olitte tyhmiä siellä turussa kun ette pitäneet löytämäänne!
Onpa tosiaan outo systeemi!
- sitten huristella
ja puhelimella soitella - oma vikas, mitäs unohdit - ei me mitään muistamaasi paikkaan unohtamiasi tavaroita ruveta varastetuiksi kirjaamaan eikä etenkään silloin kun vielä joku tietää kenen tavaran on vienyt ja rupeaa vittuilemaan sillä että joo, mäpäs mäpäs.
Poliisit ne vaan sopivat valtakunnallisesti ettei kirjata! No, mikäs ihmeen sääntö se on kun 20 euroo olis raja minkä sais pitää! Kaikenlaisia sopimuksia! Sen nyt ymmärtää että vakuutus ei korvaa kun on huolimaton, vaan toi, että pitää vaan antaa toisen hyötyä! Poliisi se onkin oikein ketku. Poliisi hei, sun kunniaas loukataan!- vitsikkäällä päällä?
Kusenkeltainen tennispallo roskiksen päällä!
- viestin sisältö:
vitsikkäällä päällä? kirjoitti:
Kusenkeltainen tennispallo roskiksen päällä!
Tämän kokoiset ja kusenväriset aivot!
- ihanko ruuvattu irti
Mitä pirua, oviko viety!
Ettäs kehtaavatkin.- mutta kohta
Hei lukaseppas tarkemmin, ei sitä vielä ole nyyssitty.
Mutta kohta saattaa olla jos sen unohtaa auki.
Toivottavasti sattus oven ruuvit oleen ristipäitä ja kähveltäjällä mukana tavallinen ruukkari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 273827
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5422782Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial542313Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2172292Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131839Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191560Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip561541- 971419
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom631294Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise951224