Hotel Budapest

kaisuli---

Onko jollain kokemuksia Hotel Budapest -hotellista. Minkälaisella paikalla sijaitsee? Liikenneyhteydet?

Voi myös suositella hyviä ja halpoja hotelleja keskeiseltä paikalta.

3

356

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -hamupipöke-

      Budapest-hotellin pyöreä ja korkea rakennus on tunnettu maamerkki Budassa. Paikka on rauhallinen ja sinne on hyvät yhteydet. Sijainti on erinomainen, jos matka sattuu kuumimpaan ajankohtaan, sillä puiston reunassa Budassa ilma on aina raikkaampaa kuin Pestissä.

      Moszkva térille on kävelymatka, ja sieltä menevät mm. metro M2 ja raitiovaunut 4 ja 6 Pestiin sekä linnabussi Budan linnaan. Vastapäätä hotellia lähtee hamamsratasrautatie ylös Budan kukkuloille ja pioneerirautatielle. Hotellin edestä menee ratikka Hüvösvölgyiin, jossa on erinomainen ja Michelinin tähdellä palkittu Nánci Néni-ravintola. Lähellä on iso kauppakeskus Mammut I ja Mammut II sekä Heurekan tyyppinen tiedekeskus Millenáris Park.

    • majoittunut

      Jokunen vuosi sitten yövyttiin ko. hotellissa, valittiin edullisuuden johdosta. Hotellin edestä pääsee ratikalla Moskva Térille, josta nopsasti metrolla Pestin puolelle. Myös ratikalla matka taittuu, mutta piti muistaakseni vaihtaa... Budan puolella siis on ja näin sen puolen nähtävyydet ja toisessa vastauksessa mainittu ostari lähellä.
      Jos Pestin puolen iltamenoja suunnittelee, on valinta parempi tehdä Pestin puolelle, sillä 23 jälkeen ei julkisilla enää juurikaan pääse, mutta tietty taksilla pääsee (älä ota "lennosta" / sovi hinta etukäteen!!!)
      Hotellin aamupala oli kyllä todella maittava ja runsas, siitä iso plussa!
      Vaikka hotellin edestä menee iso tie, ei liikenteen melu häirinnyt, sillä ikkunoissa äänieristys kunnossa. Rauhallinen muutenkin ja henkilökunta ystävällistä.

      Hyvä valinta, jos "keskeinen sijainti" ei ykköskriteeri.

    • jtaul

      Ihan hyvä hotelli joskin kohta voisi jo yleiset tilat remontoida. Aamiainen normaalitasoa parempi ja yllättävän monipuolinen. Ottakaa jokin ylimpien kerrosten huoneista pestin näköalan puolelta niin näkymät pestin puolelle ovat loistavat. Hissit vähän kehnoja. Kokonaisuudessaan suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      371
      2888
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      66
      2314
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      1969
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      78
      1646
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      140
      1562
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      69
      1179
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      264
      975
    9. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      11
      968
    10. 40
      844
    Aihe