Hotel Budapest

kaisuli---

Onko jollain kokemuksia Hotel Budapest -hotellista. Minkälaisella paikalla sijaitsee? Liikenneyhteydet?

Voi myös suositella hyviä ja halpoja hotelleja keskeiseltä paikalta.

3

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -hamupipöke-

      Budapest-hotellin pyöreä ja korkea rakennus on tunnettu maamerkki Budassa. Paikka on rauhallinen ja sinne on hyvät yhteydet. Sijainti on erinomainen, jos matka sattuu kuumimpaan ajankohtaan, sillä puiston reunassa Budassa ilma on aina raikkaampaa kuin Pestissä.

      Moszkva térille on kävelymatka, ja sieltä menevät mm. metro M2 ja raitiovaunut 4 ja 6 Pestiin sekä linnabussi Budan linnaan. Vastapäätä hotellia lähtee hamamsratasrautatie ylös Budan kukkuloille ja pioneerirautatielle. Hotellin edestä menee ratikka Hüvösvölgyiin, jossa on erinomainen ja Michelinin tähdellä palkittu Nánci Néni-ravintola. Lähellä on iso kauppakeskus Mammut I ja Mammut II sekä Heurekan tyyppinen tiedekeskus Millenáris Park.

    • majoittunut

      Jokunen vuosi sitten yövyttiin ko. hotellissa, valittiin edullisuuden johdosta. Hotellin edestä pääsee ratikalla Moskva Térille, josta nopsasti metrolla Pestin puolelle. Myös ratikalla matka taittuu, mutta piti muistaakseni vaihtaa... Budan puolella siis on ja näin sen puolen nähtävyydet ja toisessa vastauksessa mainittu ostari lähellä.
      Jos Pestin puolen iltamenoja suunnittelee, on valinta parempi tehdä Pestin puolelle, sillä 23 jälkeen ei julkisilla enää juurikaan pääse, mutta tietty taksilla pääsee (älä ota "lennosta" / sovi hinta etukäteen!!!)
      Hotellin aamupala oli kyllä todella maittava ja runsas, siitä iso plussa!
      Vaikka hotellin edestä menee iso tie, ei liikenteen melu häirinnyt, sillä ikkunoissa äänieristys kunnossa. Rauhallinen muutenkin ja henkilökunta ystävällistä.

      Hyvä valinta, jos "keskeinen sijainti" ei ykköskriteeri.

    • jtaul

      Ihan hyvä hotelli joskin kohta voisi jo yleiset tilat remontoida. Aamiainen normaalitasoa parempi ja yllättävän monipuolinen. Ottakaa jokin ylimpien kerrosten huoneista pestin näköalan puolelta niin näkymät pestin puolelle ovat loistavat. Hissit vähän kehnoja. Kokonaisuudessaan suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4797
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2128
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1802
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1435
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1301
    6. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      19
      1175
    7. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1106
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      313
      1030
    9. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1003
    10. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      54
      1003
    Aihe