Sattuuko kukaan tätä palstaa seuraavista käyttämään Enbrel nimistä lääkettä (uusi biologinen lääke). Onko lääke auttanut? Entä onko tullut sivuvaikutuksia? Itselläni se vaihdettiin muutama vk sitten Remicaden tilalle, en vielä osaa sanoa tehosta..
Aurinkoista kevättä kaikille! :))
Enbrel
4
1345
Vastaukset
- reumalehti
Ilmestyi eilen, siínä on Reuman lääkäreiden arvio noista, alkuperäinen juttu on tuoreimmassa Lääkärilehdessä 6/2004. Sen löydät kirjaston lukusalista, hyviä lukuhetkiä:)
- miksu
Nyt käyttänyt Enbrelliä kaksi viikkoa ja eron huomaa selvästi entiseen. Käytin Remicadea 2002 ja se oli todella hyvä ja tauti häipyi kokonan (täydellinen remissio), jouduin kuitenkin lopettamaan rytmihäiriöiden vuoksi. Enbrelin teho ei ainakaan vielä vastaa Remicadea. Enbrelin puoliintumisaika on kovin lyhyt ja vaikutus lakkaa 72 tunnin kuluttua - tämän kyllä huomaa. Remicadella vaikutus kestää paljon pidempään, ensimmäiset kivut alkoi puoli vuotta viimeisen infuusion jälkeen. Enbrellistä ei ole tullut ainakaan vielä näin lyhyen käytön jälkeen sivuvaikutuksia. Kertokaa toki kaikki muutkin kokemuksistanne jne. t:miksu
- sivuvaikutuksia
Minulla on tämä lääke ollut jo kaksi vuotta.Nyt olen saanut kainalokuopassa olevan rauhase suurentuman.Nyt otetaan keuhkoröngeni,rinta röngeni ja koepala rauhasesta.Muuten on mennyt hyvin ja on auttanut.Saa toivoa parasta.Kai sillä sivuvaikutuksia on aivan kuin kaikilla lääkkeillä.
- Enbrel/Humira
Enbrelin/Humiran käyttäjät! Ohjataan pistämään navanseutuun, reisii tai käsivarteen. Arpiin ei suositella pistettävän. Mutta varsinkin nainen raskausarpia (vanhoja) vatsassa ja reisissä. ÄLÄ pistä niihin. Teho parasta käsivarsiin pistettäessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Medvedev: Suomi tuhoutuu ydinsodassa ensimmäisenä
Venäjän ydinaseilla on lyhyin matka Suomeen, joten ydinsodassa Suomi tuhoutuu heti sodan alkuminuuteilla, muilla mailla6902718Hotellille löytyi ostaja....
Tämän päivän Kainuun Sanomissa oli uutinen, että pesänhoitajan mukaan Hotelli Kainuu myydään ensiviikolla. Hieno homma,311366Saana airola ja. muusikko spekulaatiota
Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki131274- 1131225
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2471188- 1031042
Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen
Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?112953Onko se loukkaavaa
Kun joka kerta tuijotan sun peppua. En mahda sille mitään, että se vangitsee katseeni. Pohdin vain että ei minusta ole k105949Onko kaivattusi seinäruusu?
Kun hän saapuu paikalle, huomaako kukaan, vai kääntyvätkö päät? Onko se hyvä vai huono juttu? Oletko sinä huomattu vai50779- 64761