Moikka vaan,
Mitäs media-alan ihmiset ja muut kirjoittamisesta/kuvaamisesta kiinnostuneet tuumivat seuraavasta huhusta:
Kuulin kauttarantain, että joku olisi perustamassa palvelua freelancereille ja/tai niille, jotka haluaisivat kirjoittaa sillointällöin juttuja julkaistavaksi, mutta julkaisuun johtavaan markkinointiin ja esillä olemiseen ei aika/innostus riitä.
Palveluun voisi ilmeisesti laittaa myyntiin omia tuotoksia nimellisellä ilmoituspalkkiolla ja hankkijan roolissa oleva toimitus ostaisi jutun/kuvan sovitulla hinnalla (kirjoittajan palkkio palvelun pitäjän siivu). Sivustoilla toimitukset voi myös "tilata juttuja" ja valita kirjoittajien tarjouksista parhaan.
Onko joku kuullut vastaavaa, vai onko tälläinen vasta jossain ulkomailla? Toimisikohan tämä edes Suomessa? Voikohan tuotoksia lähettää jo jonnekin?
vapaille kirjoittajille kuuluu kummia!?!
2
670
Vastaukset
- .,------------,
Useimmat freekuvaajat ovat joittenkin kuvatoimistojen istoilla, samaten kirjoittajar omille välikäsilleen. Tavallaan tollainen manageeri systeemi toimii monissakin maissa. Idea on ihan sma kuin vaikka urheilijoilla tms. Taiteilijat ovat käsittääkseni erittäinkin kiinnostuneita asiasta. Noh, pelimanneilla on ohjelmatoimistonsa jne.
Vaan kun homma ei mene niin, että otat jonkin kuvan tai kirjoitat jonkin lehtijutun ja joku myy sen jonnekin. Kyllä se menee lähinnä toisinpäin, ensin saat myydyksi jotain ja sitten teet sen. Näin toimii käytännössä ihan kaikki. Ei urheilijakaan ensin heitä maailmanennätystä ja sitten la kyseleen, kukahan olisi halunut sponsoroida... - jo käytössä?
Samaa olen kuullut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol5302005Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3831643Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H191462Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe641378- 1181047
- 561032
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran191016Pankin avajaiset
Osuuspankin uuden toimitilan viralliset avajaiset vetävät väkeä. Kyllä oli outo nauhan leikkaus, kun leikkaajat pyllisti15811Miten kesäsi meni?
Oletko tyytyväinen siihen? Oliko kaivattusi mielessäsi? Lähennyitkö vai etäännyitkö hänen kanssaan?66803Helena Ahti-Hallberg uudessa elämäntilanteessa - Paljastaa eläkehaaveestaan Espanjassa: "Mä.."
Oi, kuulostaa ihanalta eläkepäivillä! Helena Ahti-Hallberg on ostanut kakkoskodin Espanjasta ja hänellä on puolisonsa ka11794