Suomenkielisen slashin kotipaikka!

Lanttuperhonen

Hei kaikki suomenkielistä slashiä kirjoittavat ihmiset yms. :)

Nyt olet löytänyt paikan, jonne saattaa sieluntuotoksesi muidenkin iloksi: http://www.geocities.com/lanttuperhonen/

Käy tutustumassa osoitteen sisältöön, ja jos se miellyttää ja mielesi tekee (eli jos koet sen sopivaksi kanavaksi itsellesi), lähetä juttusi osoitteeseen [email protected] ja 2-4 henkilöä lukee sen läpi ja päättää, sopiiko se sivun "imagoon". (Onkohan sillä sellaista?)

Tällä hetkellä sivulla on Negative- ja The 69 Eyes-juttuja, mutta kaikenmoiset slashjutut ovat tervetulleita! Lisäksi voit kysyä lisätietoa joko tällä palstalla tai sähköpostitse ([email protected])

Tarvitsemme teitä! :)

5

1894

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hmm

      Tuota,

      eikö ole vähän ikävää kirjoittaa slashia - ja vielä julkaista sitä - oikeista henkilöistä? HIM, 69 Eyes, Negative? Toki sananvapaus on ja pysyy, mutta joissain tapauksissa voidaan hyvinkin mennä jo sinne kunnianloukkauksen puolelle. En tosin tiedä, missä teidän tarinoissanne mennään, sillä en niitä lukenut.

      Perinteisestihän slashia kirjoitetaan nimenomaan fiktiivisistä hahmoista. Kirk/Spock lienee yksi genren ensimmäisiä pariskuntia. No, voi kai sen ajatella, että bändin jäsenet eivät ole "omia itsejään" vaan vetävät näitä roolihahmoja. Whatever :)

      • LPP

        Tämä oikeista - ei siis fiktiivisistä - henkilöistä kertova slash on ihan oma lajinsa, RPS (real person slash), ja sitä kirjoitetaan melko yleisestikin näyttelijöitä ja muusikoista yms. Omasta mielestäni tämänkaltainen kirjoittelu ei ole ikävää, sillä useimmiten (ainakin näyttää siltä) meillä RP-slashereillä on omat mielikuvamme niistä henkilöistä, joista kirjoitamme, ja niinpä itse en ainakaan koe varsinaisesti kirjoittavani henkilöstä (siis artistista, näyttelijästä ym.) itsestään, vaan siitä mielikuvasta, joka minulla tästä henkilöstä on.

        >>Toki sananvapaus on ja pysyy, mutta joissain tapauksissa voidaan hyvinkin mennä jo sinne kunnianloukkauksen puolelle.

        Miten niin kunnianloukkauksen? Jos joku ottaa itseensä tällaisesta kirjoittelusta, jossa ei missään vaiheessa väitetä juttujen olevan totta, vaan täyttä mielikuvituksen tuotetta, väittäisin, että itseensä ottanut henkilö on liian kärkäs. :) Itse olisin imarreltu, mutta olenkin puoluleellinen.

        >>No, voi kai sen ajatella, että bändin jäsenet eivät ole "omia itsejään" vaan vetävät näitä roolihahmoja. Whatever :)

        Aivan. :D Kuten aikaisemminkin tässä postissa mainitsin, kirjoitan itse siitä henkilöstä, jollaisena haluan kyseessä olevan artistin ym. kulloinkin nähdä.


    • pööööööööööööööööööh

      No eipä löytyny tuota sivya..................... tuotaKAAN.......... :(

    • argent

      Hmm... ainakin futis ja kiekkoslashia löytyy osoitteesta www.finfanfun.fi

    • Ei elämä

      Luoja. Jos olisin kuuluisa ja musta kirjotettas tuommonen ni varmaan häviisin maan rakoon. Ei luoja: '' D Vähän turhan tarkaa paneskelua kuitenkin oikeiden ihmisten nimillä ja imagoilla.
      Ne kuitenkin ihan oikeasti elää ja kukaan tuskin haluaa pornotähdeksi ilman omaa lupaansa, vain nimellä ja mielikuvalla mutta silti..

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7423
    2. 79
      4944
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4829
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4238
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      3018
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2669
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2561
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      48
      2209
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2201
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1830
    Aihe