Rahanvaihto huijaus!

matkustajat

Älkää ikinä vaihtako rahaa bulgariassa koska minun vanhempani huijattiin Sunny Beachilla, nimittäin vanhempani halusivat vaihtaa 100 euroa paikalliseen valuuttaan. Talon seinällä kurssin arvo oli 1 euro = 1,96 levat mutta vanhempani huijattiin ja vaihton kurssina oli 1 == 1,5. Vaihdon jälkeen sisään tulivat ihmiset jotka saattoivat olla mafialaiset jotka ehkä halusivat viedä äitini metsään tapettavaksi mutta onneksi isäni ja siskoni tuli ja veivät hänet pois.

Bulgariassa kukaan ei halua kutsua polisia vaikka vanhempani halusivat kutsua polisin vaihtoon jälkeen vaikka vanhempani pyysivät, bulgariassa on iso mafia.

Jos haluatte vaihtaa rahat tehkää se hotellissa, mutta mikäli teitä tekee mieli vaihtaa rahat jossain paikallisessa paikassa muistakaa ottaa poliisit mukaan koska paikalla on huijauksia sekä sieppaus mahdollisuuksia.

Operaattorin nimi oli Boshkova joka toimii Slanshi Brek pred Planeta valuutta vaihto pisteessä.

4

1425

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mikä!

      trolli... opettelis edes kirjottamaan selvästi...

    • vuosien ajan

      Näilläkin palstoilla on jo vuosien ajan varoiteltu vaihtamasta rahaa epämääräisissä kojuissa. Ei ole vanhempasi tai kukaan tuttu sattunut seuraamaan näitä keskusteluita ennen matkaa?

      Luotettavia rahanvaihtopaikkoja ovat pankit ja Crown-ketjun vaihtopisteet. Jälkimmäisiä on Sunny Beachilla kymmeniä, niitä on liki jokaisessa kadunkulmassa. Myös hotellit ovat luotettavia, niillä tahtoo vain olla huonompi kurssi.

    • Matsa,

      Oltiin kyläilemässä bulgariassa viikko,eikä mitään ongelmia rahanvaihdossa pankissa.Ja automaatitkin toimi visa-kortilla aina.Miks vaihtaa muualla kuin pankeissa,kun pankkeja on toisin paikoin vieri vieressä.Ja muutenkin ihan ja kaunis maa.Vieraanvarainen ja ystävällinen..kadullakin tervehdittiin tuntemattomia. tämä siis sisämaassa Asenovgradissa ja Plovdivissa.

      • loila

        on omaa tyhmyyttään jos antaa itsensä huijattavaksi ...kadullakin niissä tauluissa erikseen osto ja myyntihinta kannattaa olla tarkkana.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      66
      4500
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3505
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3208
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2628
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      47
      2523
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2139
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      2014
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      197
      1913
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1552
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1418
    Aihe