Onko huhuissa perää, että uusi octavia ei läpäissyt törmäystestiä ja sen vuoksi myynti lykkääntyy? http://auto.mail.ru/ jos tekstistä ymmärsin oikein niin sivutörmäyskoe ei mennyt läpi.
Uuden Ocun
ongelmat
82457
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tosi on osittain: kyse on vanhasta alkuperäisestä Octaviasta, siis vuosien takaisesta asiasta!
Nykyisen Ocun turvallisuudesta: NCAP:in testissä v. 2001 4/5 tähteä etu/sivutörmäystestissä ja jalankulkijalle tähdet 2/4.
Tarkoitatko tuolla vanhalla alkuperäisellä Octavialla 1950-luvun lopussa ja 1960-luvun alussa valmistettua mallia vai tällä hetkellä myynnissä olevaa, vuonna 1997 markkinoille tullutta mallia?
Tästä nykyisestä 1997-mallista oli kyse. Linkki:
http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=3&id2=102
En tiennytkään että tässä nykyisessä mallissakin on heikko sivutörmäyssuoja! Kyseinen autorus käsitteelee todellakin tulevaa octavia mallia ja sen kompurointia testeissä.
Siis mikä heikko suoja, eipä ole monessakaan autossa parempi.
Jättäisi venäläisen sivuston omaan arvoonsa. Uutiset sinne voi olla juuri haettu tällaiselta provopitoiselt palstalta. Tein nimittäin Googlella haun sanoilla "Octavia impact" eikä siellä muuta löytynyt kuin tuo ikivanha juttu.
Ei läpäissyt tehtaan omia testejä (testinukkeen kohdistui lantion/kyljen alueelle liian suuri voima) minkä vuoksi oven sisäpuolisia rakenteita joudutaan muuttamaan! ja mitä googeliin tulee...hohhoijaa
Sitä vartenhan testit ovat! Hieno homma ja taas saamme nauttia entistä turvallisemmasta skodasta. Ja näytti olevan tuo jalankulkijoiden törmäystesti aivan huippuluokkaa kuten keulatörmäys!
Nykyisen mallin tulokset: http://www.euroncap.com/content/safety_ratings/details.php?id1=3&id2=102
Uuden tulevat sitten aikanaan.