Jälkiehkäisy- ja e-pillerikysymyksiä

Visaisia kysymyksiä...Jouduin turvautumaan jälkiehkäisypilleriin n. 1,5 vuotta sitten. Yleensä je-pillereistä sanotaan, että ne voivat sotkea helposti kk-kierron pitkäksikin aikaa. Minulla on PCO:n takia epäsäännölliset menkat (32-47 vrk). Olinkin todella yllättynyt, että jälkiehkäisyn jälkeen neljät seuraavat menkat tulivat kaikki täsmällisesti 32 vrk:n kierrolla. Minulla ei ole ollut ikinä näin monia säännöllisiä kuukautisia peräjälkeen. Jälkiehkäisypilleri ei myöskään aiheuttanut mitään sivuvaikutuksia. Siis tietenkin tiedän, millainen hormonipommi je-pilleri on ja toivon, ettei sitä tarvitse enää ikinä ottaa, mutta ihmettelen, miksi se säännöllisti (!) menkat hetkeksi kun sen pitäisi vaikuttaa päinvastoin. Johtuuko PCO:sta?

Olen myös miettinyt e-pillereiden aloittamista kondomiehkäisyn tilalle, mutta pillereiden mahdolliset sivuvaikutukset ovat hirvittäneet. Voisiko kuitenkin olla, että e-pillerit sopisivat minulle, jos je-pillerikään ei aiheuttanut haittavaikutuksia ja päinvastoin säännöllisti kk-kiertoa? Onko kenellekään asiasta kokemusta? Voisiko siis olla, että jos je-pillerit eivät aiheuta sivuvaikutuksia, e-pilleritkään eivät välttämättä aiheuta?

Olen ymmärtänyt, että e-pillerit voivat aiheuttaa ns. terveille naisille mielialavaihteluita ja masentuneisuutta, mutta voisivatko pillerit toimiakin päinvastoin PCO-naisilla eli parantaa mielialaa, koska tasoittavat hormonitoimintaa? Kokemuksia?
2181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

??????????

Äänestä
  • Juu, 1,5 vuotta sitten...:) Asia on vain jäänyt askarruttamaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


edith!2 kirjoitti:

Visaisia kysymyksiä...Jouduin turvautumaan jälkiehkäisypilleriin n. 1,5 vuotta sitten. Yleensä je-pillereistä sanotaan, että ne voivat sotkea helposti kk-kierron pitkäksikin aikaa. Minulla on PCO:n takia epäsäännölliset menkat (32-47 vrk). Olinkin todella yllättynyt, että jälkiehkäisyn jälkeen neljät seuraavat menkat tulivat kaikki täsmällisesti 32 vrk:n kierrolla. Minulla ei ole ollut ikinä näin monia säännöllisiä kuukautisia peräjälkeen. Jälkiehkäisypilleri ei myöskään aiheuttanut mitään sivuvaikutuksia. Siis tietenkin tiedän, millainen hormonipommi je-pilleri on ja toivon, ettei sitä tarvitse enää ikinä ottaa, mutta ihmettelen, miksi se säännöllisti (!) menkat hetkeksi kun sen pitäisi vaikuttaa päinvastoin. Johtuuko PCO:sta?

Olen myös miettinyt e-pillereiden aloittamista kondomiehkäisyn tilalle, mutta pillereiden mahdolliset sivuvaikutukset ovat hirvittäneet. Voisiko kuitenkin olla, että e-pillerit sopisivat minulle, jos je-pillerikään ei aiheuttanut haittavaikutuksia ja päinvastoin säännöllisti kk-kiertoa? Onko kenellekään asiasta kokemusta? Voisiko siis olla, että jos je-pillerit eivät aiheuta sivuvaikutuksia, e-pilleritkään eivät välttämättä aiheuta?

Olen ymmärtänyt, että e-pillerit voivat aiheuttaa ns. terveille naisille mielialavaihteluita ja masentuneisuutta, mutta voisivatko pillerit toimiakin päinvastoin PCO-naisilla eli parantaa mielialaa, koska tasoittavat hormonitoimintaa? Kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu