Kahden aikuisen perhe etsimässä uutta koiraa, pienehköä, korkeudeltaan n. 25-45cm.
Toiveet: ei trimmattava, ei suurta metsästysviettiä, avoin muille koirille ja ihmisille, reipas, mutta ei ikiliikkuja.
Ulkonäöllisesti viehättävät Cairn, Australianterrieri, Welsh Gorgi Pembroke, Portugalinpodengo, Pyreneittenpaimenkoira.
Näistä roduista ei ole mitään kokemusta, tämänhetkinen koira on riistaverinen ja itsepäinen ;)
Toiveet: ei trimmattava, ei suurta metsästysviettiä, avoin muille koirille ja ihmisille, reipas, mutta ei ikiliikkuja.
Ulkonäöllisesti viehättävät Cairn, Australianterrieri, Welsh Gorgi Pembroke, Portugalinpodengo, Pyreneittenpaimenkoira.
Näistä roduista ei ole mitään kokemusta, tämänhetkinen koira on riistaverinen ja itsepäinen ;)
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihan hauska juttu...
http://www.iltasanomat.fi/hauvakone/
...mutta on muistettava, että tuo Hauvakone on >>vain viihdettä>>, eli voi johtaa melkein rotuun kuin rotuun.
Noista muista en osaa sanoa, mutta älkää ottako pyreneittenpaimenkoiraa jos tuo avoimuus (vieraita kohtaan) on tärkeää. Pyrtsille oma perhe on koko maailma (siihen kuuluvat ihmiset ja koirat), mutta vain harva on vieraita kohtaan kovin avoin. Jotkut eivät vieraita ole huomaavinaankaan, joillekin kaikki vieras on vaarallista ja omaa laumaa pitää kaikesta varoittaa. Jotkut antavat tuttujen rapsuttaa, mutta ystävää vieraat eivät pyrtsistä saa. Mutta muuten ihana koira, täyttää teidän kriteerit. Todella pehmeä, ja helppo kouluttaa (paitsi itsepäisiä pölkkypäitäkin joukkoon mahtuu :D). Pyrtsin kanssa voi harrastaa kaikkea tokosta vesipelastukseen, mutta käy myös kotikoiraksi, jos vaan virikkeitä on tarpeeksi.
Kannattaa käydä tutustumassa kenneleissä jos mahdollista. Ja 11.-12.7. on Messilässä pyreneläisten erikoisnäyttely (la pyreneittenpaimenkoirat, su pyreneittenkoirat), kannattaa tulla katsomaan jos vaan matkan puolesta on mahdollista. Siellä pääset kerralla näkemään monenluonteisia pyrtsejä.
Omaa rotua: Tämän palvelun tarkoitus on auttaa koiran hankkimista harkitsevaa valitsemaan itselleen parhaiten soveltuva koirarotu. http://www.lampiluoto.net/omarotu/
aina ne koirat (ja ihmiset) ovat yksilöitä eli vaikka rotumääritelmä ja naapurin ukkeli sanoisi mitä, niin aina se ei ihan niin kuiteskaan ole. Kannattaa ainakin tutustua kasvattajaan ja hänen kauttaan valitsemasi pentueen sukupuuhun, luonteisiin tosi tarkkaan ja vasta sitten päättää.