Mies hakee lapsensa venäjältä takaisin niin häntä syytetään lapsen kaappaamisesta.Se haku oli miehen työ,kumarrus hänelle siitä.Ei sitä eukkoa mistään syytetty kun varasti Suomen kansalaisen venäjälle.
Tämäkö oli putinin käynnin sanoma.
Minkä ihmeen takia valtiovalta kumartaa venäjän suuntaan ja nuolee heitä.Ei he muuta keksi kun puutulleja Suomen kiusaksi.
Tämäkö oli putinin käynnin sanoma.
Minkä ihmeen takia valtiovalta kumartaa venäjän suuntaan ja nuolee heitä.Ei he muuta keksi kun puutulleja Suomen kiusaksi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ihmissuhteensa tavalla, ettei tämänkaltaista edes pääsisi tapahtumaan. Aina se ei kuitenkaan mene niin.
Ennenkaikkea tässä tapauksessa pitäisi lapsen edun mennä kansallisen edun ohitse ... aikuisuus ei ole sitä, että asetutaan jonkun puolelle, toista vastaan, vaan sitä, että pyritään tekemään oikein. Asettumaan tämän pienen lapsen asemaan ja näkemään asiat hänen "silmillään" ... kysyä myös hänen halujaan ja toiveitaan ilman johdattelevia kysymyksiä. Pitää muistaa kuitenkin se, että lapsi on lojaali kummallekin vanhemmalleen ja varmasti rakastaa myös äitiään. Tuskin hänen äitinsä on häntä kovinkaan paljoa laiminlyönyt henkisesti, kuin fyysisestikään, koska ihan tasapainoiselta lapselta vaikuttaa. Toki vanhempien ihmisten velvollisuus ja on päättää vastuullisesti hänen lopullinen sijoituspaikkansa, mikä sitten onkaan.
Lasta ei vain saisi koskaan käyttää kiistakapulana aikuisten ihmisten koston ja katkeruuden välineenä ... se tuo liian isot paineet pienen lapsen harteille.
No näinhän nyt on Antonin kohdalla onneksi käymässä. Koska pikkupoika ei voi asua molempien vanhempiensa luona, oikeuden on punnittava, kuinka asia ratkaistaan.
Ja oikeus on asian ratkaissut.
Monen mutkan kautta Anton on toisen vanhempansa luona - Suomen lakien mukaan Suomen kansalaisena.
Mutta oikeusviranomaisten polut ovat mitä ovat. Korkea poliisiviranomainen sanoi aika painavasti, että asia on hoidettava virallisesti näin kuin nyt tehdään. Eli "oikeasti" isää ei syytetä mistään. Asiaa tutkitaan, syyteharkinta on aina tehtävä. Näin toimii oikeuslaitos.
Eli mielestäsi kun suomalainen rikkoo lakia niin jos se on suomalaisten enemmistön moraalin mukaan hyväksyttävää niin asiaa ei pitäisi edes tutkia?
Miksi pitäisi aina toimia lain mukaan?
pienemmissäkään asioissa, ei niitä kykene tunnistamaan suuremmissakaan.
Emme myöskään tiedä toisen puolen versiota tapahtuneesta ... tunnettua on, että kumpaisetkin osapuolet esim. eron sattuessa kertovat oman versionsa, joka itselle edullisempi. Totuus on yleensä kuitenkin siinä puolivälissä. En edelleenkään usko Antonin biologisen äidin kohdelleen häntä kaltoin. Mitä ei toki tee hänen biologinen isänsäkään. Viisivuotiasta lasta on kuitenkin suhteellisen helppo manipuloida ja johdatella, joten uskoisin osittain hänen tämän hetken ajatuksensa olevan lopulta aikuisen/aikuisten ihmisten ajatuksia. Mikä saattaa olla lapsen päässä varsin hämmentävä kokemus, sillä lapsethan ovat kuitenkin lojaaleja molemmille vanhemmilleen, vaikka olisivat mitä tehneet heille ... useimmiten.