Meillä 2 kissaa,tyttöjä molemmat 3v ja 8kk. Vanhempi kissa on alkanut kakkia matoille, eteiseen, kylppäriin, olkkariin...joka huoneeseen. Tekee sen useita kertoja viikossa, en tiedä yhtään miksi/miten rankaista kissaa???
Ruokakupin laittaminen ko. paikkaan ei auta, koska ei ole mitään yhtä tiettyä paikkaa. Hiekkalaatikkokikat on kokeiltu (pesty kloriitilla jne.). Kissa tekee tätä riippumatta siitä, onko laatikko putipuhdas tai eilen putsattu. Ei ole myöskään väliä, olemmeko kotona vai poissa. Se tietää tekevänsä väärin, tekosensa jälkeen luimistelee ja viilettää karkuun.
Kissa saa ihan varmasti hellyyttä ja huomiota enemmän kuin tarpeeksi, viihtyy ja leikkii pikkusiskonsa kanssa, tykkää olla rapsuteltavana, syö hyvin ja on tätä kakkaongelmaa lukuunottamatta normaali ja kiiltäväturkkinenkin. Pissalla käy aina laatikolla ihan tavalliseen tapaan. Kakka ei ole myöskään "epänormaalia" millään tavalla. Ihan kuin kissa vaan päättäisi että paskonpa tällä kertaa matolle.
Apua tarvitaan, kaikki vinkit ja ideat tervetulleita!!! Eläinlääkärikään ei osannut sanoa kuin jo näitä kokeilemiani kikkoja, osaisiko kukaan teistä???
Ruokakupin laittaminen ko. paikkaan ei auta, koska ei ole mitään yhtä tiettyä paikkaa. Hiekkalaatikkokikat on kokeiltu (pesty kloriitilla jne.). Kissa tekee tätä riippumatta siitä, onko laatikko putipuhdas tai eilen putsattu. Ei ole myöskään väliä, olemmeko kotona vai poissa. Se tietää tekevänsä väärin, tekosensa jälkeen luimistelee ja viilettää karkuun.
Kissa saa ihan varmasti hellyyttä ja huomiota enemmän kuin tarpeeksi, viihtyy ja leikkii pikkusiskonsa kanssa, tykkää olla rapsuteltavana, syö hyvin ja on tätä kakkaongelmaa lukuunottamatta normaali ja kiiltäväturkkinenkin. Pissalla käy aina laatikolla ihan tavalliseen tapaan. Kakka ei ole myöskään "epänormaalia" millään tavalla. Ihan kuin kissa vaan päättäisi että paskonpa tällä kertaa matolle.
Apua tarvitaan, kaikki vinkit ja ideat tervetulleita!!! Eläinlääkärikään ei osannut sanoa kuin jo näitä kokeilemiani kikkoja, osaisiko kukaan teistä???
Vastaukset 12
Vanhimmat
Kun kissasi kakkii kiellettyyn paikkaan, pyöritä sitä hieman kakassaan ja vie heti hiekkalaatikolle ja ovi kiinni muutamaksi tunniksi sinne, missä se laatikko on.
Kun se joutuu muutaman kerran nuolemaan ja pesemään turkkiaan, sekä olemaan erossa teistä muista, niin luulisi sen oppivan talon tavoille.
Et voi oikeasti tarkoittaa tuota,siis omassa kakassaan pyörittämistä ja eristämistä.
Kuulostaa eläinrääkkäykselle.
Teetkö noin omille kissoille.
Ikinä eläintä ei saa rääkätä pyörittämällä sitä kakassaan! Tuo on jo selvästi eläinrääkkäystä, kissa ei välttämättä ymmärrä heti tekoaan ja silloin ei ymmärrä miksi häntä rääkätään.
Tuo on aivan järkyttävän vakavaa jos omistaja rääkkää kissaansa pyörittämällä sitä kakassaan ja laittamalla ahtaaseen paikkaan nuolemaan pahaa makua pois turkista!
Toivottavasti et tee omillesi tai muille kissoille noin! Olen hyvin pettynyt!
huomaa että joillekkin ihmisille ei saisi antaa eläimiä. Toivottavasti joku tekee sinulle samalla tavalla tai pahemmin.
Miedän kissa teki tuota samaa alkuaikoina kun oli vasta tullut taloon. Erityisesti kylppärin ja eteisen pikkumatoille kävi kakalla. Tiesi tekevänsä väärin, ja minusta kissa selvästikin kokeili rajojaan. Keräsin vähäksi aikaa kaikki matot pois, pesin ne kunnolla - kylppärin matto tosin meni roskiin ja vaihtoon - ettei niihin jäänyt mitään hajua, joka olisi voinut kissaa muistuttaa tekosestaan. Sitten kun kuukauden päästä laitoimme matot takaisin, niin ei kakannut enää.
Hiekkalaatikkoja olisi hyvä olla vähintään kaksi siis kissojen lukumäärä.
Kun on tullut uusi kissa niin vanha kissa haluaa ehkä oman laatikon tai toisen siksi että haluaa tehdä kakat eri laatikkoon.
Meillä useita kissoja ja monta hiekka-astiaa ,eivät ole omineet mitään astiaa itselleen mutta kakat tekevät usein eri astiaan kuin pissan.
Kokeile lisätä yksi tai kaksikin uutta astiaa jos sekään ei auta laita toiseen astiaan erilaista hiekkaa ja yksi hiekka-astia vielä eri paikkaan jos mahdollista.
Kissaa ei voi eikä pidä rangaista tuollaisesta,kissa on siisti eläin eikä sotke kotiaan "tahallaan" vaan haluaa kertoa teille jotain eikä keksi muuta keinoa saada huomiota ja asiaansa perille.
Jos tuo juttu ei auta kannattaa miettiä mitä uutta on tapahtunut kissan elämässä,onko nuori kissa esim tullut kiimaikään,onko perheessä tapahtunut jotain muutosta tms, johon kissa reagoi noin.
Kissat ovat hyvin herkkiä muutoksiin joskus ei tarvitse kuin kissan lempituolin siirtäminen "väärään paikkaan niin kissa on alkanut pissailla matoille,sohviin.
Kokeikaa ja miettikää ,toivottavasti löydätte ratkaisun.
onko kissasi sairas? jokin sairauskin saattaa aiheuttaa kakkimista vääriin paikkoihin.
kerää kaikki matot pois joksikin aikaa ja katso että loppuuko kiusallinen kakkaaminen :)
...kokeilussa nyt kaksi hiekka-astiaa, vielä en sano toimiiko mutta aamulla ainakin kävivät kumpikin "omilla" astioillaan! Hyvä merkki :) Ja matot pestynä eli tarkkaillaan tilannetta.
Joku epäili jos kissa on sairas, siitä huolestuin tietty itsekin ekana, mutta se on tosiaan niin käyttäytymiseltään, ruokahalultaan ja ulkonäöltään (kiiltävä turkki, silmät ei vuoda jne.) aivan normaali. Kysyin neuvoa varmuuden vuoksi myös meidän eläinlääkäriltä eikä hänkään uskonut että sairaidesta kyse joten ei huolta sen suhteen.
Rankaisemisesta; olin ja olen siinä uskossa ettei kissaa saa eikä kannata rankaista (mitä nyt tiukka EI! jos esim. yrittää syödä lautaselta jne) kun se ei sitä ymmärrä ja menee vaan hämilleen/alkaa pelkäämään. Joten en uskaltanut mitään kurinpalautusta sille pitää ja siihen sainkin teiltä vahvistusta. Nyt olen myös antanut herkkupaloja ja kehunut kun kissa on käynyt hiekkalaatikolla.
Jospa tämä tästä!
Olen viestin aloittaja siis, ja nyt aikaa kulunut eikä mikään toimi. On useita laatikoita, Feliway-haihdutin käytössä jne. mutta homma jatkuu ja nyt myös pikkukissa on alkanut tekemään samaa eli kakki tänään nojatuoliin. Ainoa mitä kukaan (eläinlääkäri,eläinkauppa) osaa sanoa on että ehkä kissa on stressaantunut!!! Mutta mistä? Ja miksei se näy muuten käytöksessä mitenkään? MITÄ HELVETTIÄ MÄ TEEN, ALKAA JO PELOTTAA OMA RAIVOSTUMISEN TUNNE KUN TAAS LÖYTYY PASKAT MATOLTA TAI LATTIALTA.
Ehkäpä niillä on jotain vaivaa? Millon oot viimeksi madottanut niitä? Eihän se välttämättä siitä johdu mutta kannattaa kokeilla ja vaihtaa matolääkettäkin välillä. Ehkä ne eivät pidä käyttämästäsi hiekasta? Ootko kokeillu eri hiekkaa?
Entä jos laitat toisen hiekkalaatikon eri huoneeseen ja katsot aiheuttaako se kiinnostusta sen käyttöön?
Oon joskus yrittänyt puupohjasta hiekkaa mutta kissa kakkas ennemmin lattialle kuin siihen eli vaihdoin takaisin hiekkaan.
vai vain soitit? Jos kävit, mitä kokeita lääkäri teki vai tekikö mitään?
Niin kauan kun lääkäri ei ole ottanut testejä/kokeita jotka tähtäävät elimellisen vian eliminointiin, et voi sanoa "kissalla on kaikki hyvin". Kakkiminen väärään paikkaan voi olla ainut syy pissatulehdukseen tai -kiviin. Stressistä puhutaan vasta kun kaikki muut syyt on poissuljettu - anaalirauhasvaivat, madot, pissavaivat jne.
Kissa ei päätä tehdä tarpeitaan väärään paikkaan ilman selvää syytä. Se ei tee sitä koskaan ihmisen kiusaksi, ekä protestoidakseen jotakin asiaa ihmisen tavalla. Jos kissa tekee tarpeensa (joko pissan tai kakan) vika paikkaan, sillä on siihen jokin SELVÄ syy, joka on omistajan selvitettävä.
Estovinkkejä kokeillaan vasta kun on selvitetty ensin, onko kissalla jokin sairaus josta tuo ongelma johtuu. Ikävä kyllä se maksaa ehkä noin 13 euroa klinikkakulut, kun otataa pissanäytteen. Mutta ilman niitä saattaa kissa kärsiä turhaan omistajan pihtaamisesta todella kivuliaalla vaivalla.