Nyt on juotu jo runsas viikko, yksin istun kotonani ja juon. Lomalla olen ollut, välillä olen rauhoitellut huolestuneita lähimmäisiä sähköpostilla tai puhelulla.
Jostain kai apua pitäisi hakea, jos nyt huomisaamuun vielä selviää. Olen aika toimintokunnossa mutta olo on silti karmea. Vertaistukea samaa kokeneilta?
Jostain kai apua pitäisi hakea, jos nyt huomisaamuun vielä selviää. Olen aika toimintokunnossa mutta olo on silti karmea. Vertaistukea samaa kokeneilta?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Haluatko päästä viinasta eroon? Jos vastaat kyllä ja myös tarkoitat sitä, minulla on siihen konsti!
Et tarvitse a-klinikkaa, et aa kerhoa, et mitään! Vain oman päätöksen, mutta muutamia juttuja sinun on tehtävä.
Ensin sinun on välttämätöntä selvitä humalastasi!
Seuraavaksi valitse yksi lähimmistä ihmisistäsi ja kerro hänelle kaikki. Anna tulla kaikki valheet, kiertelyt, kaartelut ja totuuden muuntelut. Kerro totuus missä mennään. Itseasiassa, kerro kaikille niille joille ITSE tunnet sen olevasi velkaa.
Valehtelun ja peittelyn lopettaminen antaa sinulle SUUREN energian. Se voi tuntua vaikealta, mutta on välttämätöntä. Ja eikö se ole aika pieni hinta raittiudesta?
Tiedostat jo itse että olet alkkis, se on hyvä. Seuraavaksi sinun täytyy tiedostaa, ettet voi ottaa PISARAAKAAN hyvin pitkään aikaan. Muutaman kuukauden kuluttua voit yrittää kohtuukäyttöä jos tunnet sen tarpeelliseksi, mutta muista silloinkin mikä aiheuttaa sinulle ongelmia!! On siis erittäin tärkeää, että ymmärrät ongelmasi ja sen, että se on sitä luokkaa että on välttämätöntä pitää pitkä tipaton kausi.
Jos hiffaat kaiken minkä itse olen hiffannut ja mitä yritin selittää, ei raittiudesta tule edes vaikeata, usko pois! Ei kärvistelyä, ei himoa ryypätä... Vain hyvä olo siitä tiedosta, että ei tarvitse enää ryypätä jos ei itse halua!
Ja alkoholin nauttiminen EI ole tavallista! Alkoholia ei ole tarkoitettu ihmisen elimistölle! Sellaista ihmistä ei ole syntynytkään joka ei menettäisi kontrolliaan kun tarpeeksi juo. Et eroa tippaakaan muista ihmisistä, kyse on vain siitä tahdotko kuulua juoppoihin vai raittiisiin. Valinta on helppo, mutta toivon sinun tekevän oikean valinnan. Lisäisin vielä, että alkoholia juodaan vain yhtä tarkoitusta varten, nimittäin HUMALTUMISTA! Se joka muuta väitää, huijaa vain itseään. Lue kirja Selvästi Juovuksissa, siitä sain itse paljon tervettä näkökulmaa alkoholin käyttöön.
Tämä oli _tosi_ hyvä kirjoitus! Juuri noin päätin reilu kuukausi sitten.
Juhannusaattoiltana otin muutaman keskioluen, muuten olen ollut raittiina kokoajan.
Tämä on ollut äärettömän vapauttavaa aikaa, nautin tosi paljon jokaisesta aamusta, jonka saan herätä ja aloittaa virkeänä, ilman krapulaa.
...paitsi kohtuukäyttö ei sovi samaan tekstiin.
JOS ihminen on alkoholisti, hän ei voi koskaan palata alkoholinkäyttäjänä alkuun ja ruveta ottamaan kohtuudella, vaan pitkänkin selvän kauden jälkeen juominen jatkuu siitä mihin sen kanssa viimeksi jäätiin, ja kehitys etenee aina pahempaan suuntaan. Keran tai kaksi ihminen voi ehkä pysyä teknisesti kohtuudessa hirvittävällä skarppaamisella, luulee sen jälkeen pystyvänsä aitoon kohtuukäyttöön, ja vanha tuhoisa mekanismi käynnistyy jälleen. Tämän ymmärtäminen on erittäin tärkeää, jotta energiansa voisi suunnata turhan kohtuukäytöstä haaveilun sijaan raittiuden opetteluun. Pelkkä juomatta oleminen on vasta alku, tosin se on se tärkein ja ensimmäinen asia. Useat vaikeudet ovat johtuneet juomisesta, joten positiivisia vaikutuksia alkaa lopettamisen jälkeen saada jo varsin pian.
Hoitamattomana alkoholismi johtaa ennenaikaiseen kuolemaan. Hoitokeino on kuitenkin yksinkertainen, mutta vaatii opettelua jotta siitä tulisi luonteva osa elämää. Koska juomisen omaksuminen vei vuosia, ei raittiuskaan tule silmänräpäyksessä! Siksi sitä on helpompaa maistella pienemmissä erissä kerrallaan, päivä kerrallaan. Lopuelämän juomattomuudesta ei kannata murehtia, sillä riittää kun aina aamulla lupaa itselleen olla tämän päivän juomatta. Hiljaa hyvä tulee!
"Hoitamattomana alkoholismi johtaa ennenaikaiseen kuolemaan"
Itsellä aika rankka kaksi viikkoa takana ja aamulla ilmeisesti verensokeri taisi mennä aika alas, kerkesin huutelemaan vaimolle, että laittaa jotain ruokaa. Sitä ennen kuin kerkesin ruokaa saamaan, taisin ihan menettää tajuntani ja vaimoni päätteli, että nukahdin vaan ihan väsymyksestä. Oikea jalkani jäi sängyn ulkopuolelle retkottamaan. Sitten kun siinä heräilin, en saannut koko jalkaani edes liikahtamaan, vaimoni nosti sen sitten sänkyyn, mutta se todella sattui. Lepäilin siinä sitten vielä jonkin aikaa ennen kuin nousin syömään. Noustessani tärähti niin jumalattomasti rintakehään ja jäi sellainen värinä päälle, että siinä se kuuluisa filmi pyörähti silmissä ja olin ihan varma että kuolen siihen paikkaan. Yritän tässä nyt lopetella pienien alkoholimäärien kanssa, mutta samalla mietin, että pitäisikö minun käydä lääkärissä.
Moni meistä alkoholisteista on kokeillut sitä kuuluisaa kohtuukäyttöä, kerran pari on voinut mennä hyvinkin ja sitten mopo on lähtenyt lapasesta ennalta kokemattomalla tavalla. Tämä on niin kiinni siitä, mihin vaiheeseen alkoholismi on kehittynyt. Varhaisemmassa vaiheessa varmaankin pystyy ottamaan sen kännäyksen hallintaan ja siirtyä sosiaaliseen juomiseen joskus myöhemmin mutta pitemmässä vaiheessa - no chance.
Näkisin, että putkijuomiseen siirtynyt alkoholisti on jo siinä vaiheessa, että vain tipaton loppuelämä pitää hengissä ja antaa ennen kaikkea elämän, josta voi nauttia. Näin ihan omasta kokemuksesta. Tuli minullekin se valinta että lopettaminen tai kuolema, onneksi tein sen oikean ratkaisun. Elämän laatu alkoi parantua, kaikki asiat rullaamaan, ihan kuukauden sisällä siitä kun raitistui.
alkoholismiin sairastunut ja sitä hoitava ei voi eikä tarvitsekaan ottaa ensimmäistäkään huikkaa.
muuten siinä käy huonosti ennemmin tai kohta sen jälkeen ja on palattava alkupisteeseen armottoman vitutuksen kanssa.
hyvin yksinkertainen ja toimiva tapa on "päivä kerrallaan juomatta".
eiliselle ei enää mitään voi ja huominen on vasta huomenna.
tähän päivään voit vaikuttaa ja aina yhen päivän voi olla juomatta vaikka mikä olisi.
minulla tuo alkoi toimimaan mutta kovasti piti vertaistukea saada ja toivottavasti antaakin muille kolleegoille.
kaikki on mahdollista paitsi raitistuminen ilman omaa halua.
tsemppiä aloittajalle.
http://www.a-klinikka.fi/yhteystiedot/kaikki.html
http://www.apua.info/fi-FI/apuanopeasti/
otsikolla Haluatko parantua? kirjoittanut holismista. Jos epäröit ja arvelet löytäväsi helpomman tien, lue samoin kokeneiden stooreja kirjasta Nimettömät Alkoholistit. Kirjassa on myös kerrottu ohjelman askeleissa, miten käytännössä voi selvittää välinsä toisiin ihmisiin ja vapautua menneisyyden väärien tekojen aiheuttamasta taakasta. Niistä vapautuminen antaa uuden elämän. Uutta elämäntapaa on sitten pyrittävä noudattamaan raittiina päivä kerrallaan.
Koska olet jo myöntänyt olevasi alkoholisti, on lähes taattu asia, että juomistasi jatkamalla vain pahennat omat asiasi. Alkoholi on vahva ja salakavala vihollinen.
Alkoholin himo voi kuitenkin hävitä, sen voin vakuuttaa itse kokeneena.
avauduin sitten tänään äidilleni tästä ongelmasta. Tavallaan se jo helpotti, vaikka toki kovin huolestuneita vanhemmat onkin :-( Sovittiin, että haen heti maanantaina viimeistään mitä tahansa apua. Yritän nyt ekana omalla päätöksellä saada tämän juomisen ajettua alas huomiseksi ja mietin sitten, mikä eteen. Ehkä A-klinikka, toveriseura tai jopa Minneen voisin mennä. Uskon kuitenkin, että vertaistuki olisi tässä tärkeää ja sopisi minulle. En niin asioistani osaisi jutella kahden kesken päihdeterapeutin tai muun vastaavan kanssa..
Hävettää tämä kuitenkin hurjasti, nyt tein todellisen pohjanoteerauksen. Melkein koko lomakin meni vaan pilalle ja työpaikalle saapuu räjähtäneen näköinen puliakka.
Kiitos kaikille rohkaisevista vastauksista.
Et nyt noudattanut ohjetta. Ensin oli tarkoitus selvitä, sitten vasta muu... No toivottavasti toimii näinkin.
Lomasi ei ole piloilla, vaan tästä se elämäsi vasta alkaa. Ajattele, et ole vielä menettänyt terveyttäsi, työpaikkaasi etkä ilmeisesti läheisiäsikään? Sinä voit vielä korjata kaiken mokaamasi! Siihen ei kaikilla ole mahdollisuutta!
Nyt kun olet tunnustanut olevasi juoppo, voit vaikuttaa siihen oletko raitistunut juoppo vai edelleen se ryypiskelevä juoppo.
Kohtuukäytön kokeilemisella tarkoitin lähinnä sitä, että lähes kaikkihan sitä haluaa kokeilla. Ja sitä, että jos muutama kerta sattuukin menemään hyvin, niin muistaa silti mihin juominen ennen johti ja osaa tunnistaa itsessään piilevän vaaran.
Ei mene kauan kun kehosi korjaa itse itsensä ja näytät taas hyvältä. Pian kukaan muu ei muistakkaan juopottelujasi kuin sinä itse. Juoppo pitää itseään tärkeämpänä kuin todellisuudessa onkaan. Sitä kuvittelee että kaikki nyt katsovat kieroon ja muistavat vanhoja tapahtumia, se ei pidä paikkaansa lainkaan. Ihmisillä on omakin elämä ja omat ongelmat, ei ne yhden juopon toilailuja jaksa muistella.
Ja ainoa mikä parantaa haavoja on AIKA JA JUOMATTOMUUS!
Liikunta on myös erittäin hyvä keino, itselläni se toimii myös kuten monilla muillakin, jos milloin olo muuttuu rauhattomaksi. Tosin nekin rauhattomat olot harventuvat sitä mukaa kun raittius ja usko siihen lisääntyy.
Ei kannata hukata arvokasta aikaa juopotteluun, kun sitä on muutenkin meillä rajallinen määrä.
Ja ongelmilla on sellainen taipumus selvitä, kun vaan pysyy raittiina. Saavutat mitä vain haluat, kun vain itse uskot itseesi ja tähtäät tiukasti asettamiisi päämääriin. Hitaasti, askel askeleelta saavutat kaiken mihin pyrit, kun vain määrätietoisesti pyrit!! Kärsivällisyyttä on oltava, mikään ei tapahdu hetkessä(kuten meillä juopoilla on pahana tapana odottaa!!).
Juominen vie kaikelta pohjan ja poljet paikallasi tai menet alamäkeä.
Ja mikä vain konsti, olipahan AA tai A-klinikka tms, on hyvä jos niitten avulla pysyy erossa viinasta. Mutta jos nää asiat hiffaa oikein kunnolla, niin ei tarvitse mitään AA:ta eikä A-klinikoita.
Yleensä en tänne kirjoittele, luen vaan näitä juttuja, ne auttaa muistamaan mitä on tullut tehtyä.
Unohda A-klinikat, katkot, kaikki terveydenhoitoon liittyvä. Sillä ainoa mikä voi pelastaa Sinut toipumaan loppuiäksesi alkoholismi. nimisestä parantumattomasta sairaudesta on AA!!!!!!!!!
Hyvä, että kysyit täältä ensin neuvoja, etkä mennyt minnekään A-klinikalle kasvatettavaksi sekakäyttäjäksi!!!!!!
Täältä saa ainoaa oikeaa tietoa, tiedon numi ei ole viina, vaan AA!!!!!!!
Taas jonkun hihhulin AA tyrkytystä.
AA kun ei laisingan ole se ainoa tapa raitistua.
ja olikin arkoitettu vitsiksi. noita "vitsikkäitä" kun riittää. lienee hänellä hauskaa keskenään ainakin loppupäivä. halvat huvit.
Jotkut tekee ittensä naurettaviksi, toiset kuittailee. :DD