Lapinkoirani pelokkuus ja vinkuminen

jymyn&nallenomistaja

Ihmetyttää tuo lapinkoiraurokseni Jymyn pelokkuus ja vikinä. Jymyllä on ikää n.4 vuotta ja se on kunnon "alfa-uros", painaa 23-25kg mikä on paljon lapparille. Jymy uhittelee itseään tuplasti suuremmille rottiksille jne. ja se tappeli suhteellisen voitokkaasti sen kimppuun hyökänneen susikoiran kanssa. Mutta kun ollaan kotona, se säikkyy jopa pieniä ruokakupista heijastuvia valonvälähdyksiä... Mistähän johtuu? Sitten se vikisee varsinkin lenkkien jälkeen. Voisiko syy vikinään olla että se on "alfa-uroksena" erityisen aktiivinen narttuja kohtaan ja jos se haistaa sellaisen lenkillä, voisiko vikinä johtua siitä? Se ei voi olla rodun ominaisuus koska omistan toisenkin lapparin, nallen, joka nukkuu tyynesti vaikka palohälyttimen soidessa ( nähty on ).

3

515

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täältä

      Kuuleppa, jos siinä on jotain vikaa, jos sillä on jokin vialla. Vie eläimesi eläinlääkäriin, varaa aika perusteelliseen tarkastukseen.
      Joka tapauksessa löytyy jotain tai ei, jos se kotona pelkää, mieti, onko joku perheenjäsenistä voinut muiden tietämättä tehdä koiralle pahaa.
      Toinen asia on, osta eläinlääkärin asemalta vaikka jo etukäteen DAP-haihdutin ja käytä sitä kotona. Pistä se siihen kohtaan huushollia, missä koira eniten oleskelee, lempipaikallaan. Sen pitäisi ainakin rauhoittaa koiraa.

      Kyllä nartun perään oleva uros voi vinkua narttujen perään. Ei siinä ole mitään erikoista, eikä mitään epätervettä, epänormaalia, tai epätoivottavaa, siinä vinkumisessa. Koira tyypillisesti inisee ja vinkuu jotain tahtoessaan, jonkin perään ollessaan, pyytäessään jotain yms yms. Minullakin edellinen uros joskus naapurin kiimaisen nartun perään ollessaan vinkui, pihisi ja kitisi, ronisi ja melttosi. Nykyinen ei. Koiria on erilaisia.



      Urokset ja nartut voivat vikistä ja vinkua, niillä voi olla hyvin suuri ääniskaala jonka eri asioita ne käyttävät eri asioille. Joku toinen taas ei. Sinällään kummassakaan ei ole mitään epänormaalia. Mutta kun sanot, että pelästyy heijastuksia ruokakupin kyljestä, no, ensimmäisenä ehdottaisin, että vaihdapa ruokakuppi pinnaltaan mattaan joka ei heijasta. Sillä siitä asiasta pääset. Enkä kyllä oikein tajua, mistä sinä voit tietää koiran säikkyvän juuri sitä ?

      Jos koira valittaa jotenkin lenkkien jälkeen, voisi ajatella sillä olevan jotain rakenteellista vikaa, tai esim joku jostain tullut vamma .- esim tassussa piilemässä joku piikki, venähdys, lihasrevähdys joka alkaa vaivata lenkin jälkeen aina uudelleen, välilevykipua, tai esim nikamaan kasvanut jokin luupiikki tms.

      Sinuna veisin koiran sellaiselle asemalle, missä siltä voidaan kuvata luusto ammattitaidolla selkää myöden, eikä vain jotain lonkkia ja kyynäriä, vaan tosiaan selkä ja olat myös. Samoin silmätarkastus voisi olla aiheellinen. Tuli mieleeni, jos sillä on jokin vakava-asteiseksi yhtäkkiä kehittynyt silmävika, ja jokin heijastava kirkas materiaali ruokakupissa tekee jotenkin niin ikävän, että koira pelkää sitä.

      • lapparinomistaja

        Eipäs nyt maalailla piruja seinille. Kyllä se narttujen perään vikisee, jos ei näy ulkoisia merkkejä vammasta ( esim. ontuminen ). Heijastusten pelko voi johtua esim. koiran arasta luonteesta. Oma lapinkoiraurokseni vikisee yhtälailla narttujen perään, mutta myös jos sillä on kiire päästä lenkille.


      • neuvo tässä
        lapparinomistaja kirjoitti:

        Eipäs nyt maalailla piruja seinille. Kyllä se narttujen perään vikisee, jos ei näy ulkoisia merkkejä vammasta ( esim. ontuminen ). Heijastusten pelko voi johtua esim. koiran arasta luonteesta. Oma lapinkoiraurokseni vikisee yhtälailla narttujen perään, mutta myös jos sillä on kiire päästä lenkille.

        No juu sitä koetinkin sanoa, että vinkuminen on ihan normaalia, eikä SE sinällään kerro arkuudesta tai mitään -tietysti tosi peloissaan tai kivuissaan oleva VOI vinkua, mutta yhtä hyvin olla vinkumattakin, ja se voi kertoa ihan muustakin mielen- ja ruumiintilasta. Koira voi vinkua maksamakkaranpalasta, nartun perään ja pelosta tai kivusta. Tai kärsimättömyydestä päästä ulos tai sisään. Vaikeahan se meidän täällä on sanoa.

        Pelkääkö koira muita asioita kuin heijastavaa kuppia ??
        Peilistä omaa kuvaansa, järvestä kuvajaista, ihmisten tummia heijastavia aurinkolaseja tai joitain muita juttuja ?

        Jos koiralla kotiin lenkiltä tullessa tuntuu jokin vaivaavan, voi kuitenkin olettaa sillä olevan jotain, joka
        Koiralla voi tietysti olla niin yksinkertaista jotain kuin vaikkapa piikkejä tassussa tms ja sitä voi ensin itse katsoa ja kokeilla, ja tarvitessa eläinlääkäri hoitaa poistoa rauhoituksessa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      51
      3525
    2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

      jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
      Maailman menoa
      106
      2311
    3. Kova karman laki

      Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
      Hindulaisuus
      592
      2256
    4. Päivieni piristys, missä olet?

      Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
      Ikävä
      19
      2016
    5. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      20
      1638
    6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      43
      1638
    7. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      73
      1610
    8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

      Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      135
      1491
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1436
    10. Millainen kaivattusi luonne on?

      Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
      Ikävä
      92
      1391
    Aihe