Oikeudenkäyntinauhoite..

Kävin sitten viimein eilen kuuntelemassa ja nauhoittamassa c-kasetille todistajanlausunnot, jotka oltiin annettu edunvalvonta-asiassa Rauman käräjäoikeudessa 1.6.2008.

Todistajanlausunnot olivat odotusteni mukaisesti sellaiset, joissa ainakin toinen todistajista oli taas törkeällä tavalla muunnellut totuutta, eli syyllistynyt perättömiin lausumiin.

Nyt pitää sitten kerätä todistusaineistot kasaan ja osoittaa ne käräjäoikeudelle että asettavat rikostutkinnan vireille. Kumma ettei se yksi ollenkaan ymmärrä mikä on totuus, ja että perättömistä lausumista rangaistaan.

Rangaistavaa on myös sellainen, että todistajana kuultuna jättää kertomatta oleellisia asioita, ja näin toimimalla saa kokonaiskuvan asioista muutettua vaikkapa itselleen edulliseen suuntaan, ja näin tietysti myös vahingoitettua vastapuolta.

Asia on myös niin, että koska edunvalvonta-asian oikeuskäsittelyssä on syyllistytty perättömien lausumien antamiseen, tulee silloin lain mukaan päätös purkaa..
Näin ollen purkaantuu myös tilakauppa, johon minulla oli elinikäinen asumisoikeus..

4

761

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • purkaantuu vai???

      Kuules nyt Manu Matias Saarinen. Ei se kauppa mihinkään purkaannu, kun koko tila meni ulosottoon maksamattomien velkojen takia. Jos näin olisi, niin kaikkihan me jätettäis asuntomme maksamatta ja jäätäis siihen vaan asumaan, kun sattuu oleen elinikäinen asumisoikeus. HEH...

      • von Lagerbom

        Tila myytiin vapaaehtoisesti,ei huutokaupalla. Enköä minä sitä maksamatta jättänyt.. Ja asia on niinkin, että kun edunvalvoja on asetettu, on tällöin oikeudenistunnossa esitetty perättömiä lausumia, niin tuollainen oikeudenpäätös menee purkuun, ja näin ollen myös kauppakin on mitätöitävä. Ja vaikka olisi miten, on myyjätaholla korvausvelvollisuus elinikäisen asumisoikeuden menettämisen vuoksi. Ja en tiedä, onko sinun viisasta huudella täällä minkäänlaisia nimiä?


      • seuranneena...
        von Lagerbom kirjoitti:

        Tila myytiin vapaaehtoisesti,ei huutokaupalla. Enköä minä sitä maksamatta jättänyt.. Ja asia on niinkin, että kun edunvalvoja on asetettu, on tällöin oikeudenistunnossa esitetty perättömiä lausumia, niin tuollainen oikeudenpäätös menee purkuun, ja näin ollen myös kauppakin on mitätöitävä. Ja vaikka olisi miten, on myyjätaholla korvausvelvollisuus elinikäisen asumisoikeuden menettämisen vuoksi. Ja en tiedä, onko sinun viisasta huudella täällä minkäänlaisia nimiä?

        ...kommentoisin, että kyllä olet itse oman nimesi tuonut julkisuuteen, jopa sosiaaliturvatunnuksesi olet linkittänyt kaikkien nähtäväksi. Ei nimi miestä pahenna jos ei mies nimeä.


    • Anonyymi

      Onneks oot kuollut ei tuu muuten ikävä t sun "rakas" lapsi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe