Älkää peskö liikaa

Tohtori

Liiallinen hygienia heikentää vastustuskykyä!
Yksi tuhannesta on haitallinen bakteeri. Ihmisen
pitää saada bakteereja.

5

422

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kansa..

      Heh, älä luule, että kansa hyväksyy tuon tosiasian. Se kantaa desinfiointiaineita kaupasta puhtauden tueksi.

      Ehkä minun, joka olen syövän vaurioittaman immuunipuolustuksen heikentämä, siis heikentynyt immuunipuolustus, joka on tehnyt kepposiaan juuri noiden bakteereiden kanssa, on aihetta hivenen enemmän varoa, mutta silti elän huolettomammin, kuin keskiverto "ylihygieeninen" kansa.

      Mutta tavalliseten ihmisten suuri ongelma tosiaan on tuo ylihygieenisyys.

      • mieltä...

        Hygieenisyys on monelta mennyt jo hulluuden puolelle. Kaiken desinfioiminen on älytöntä. Ihmisten mielestä hyvä elinympäristö ei haise, maistu, näy eikä tunnu - älytöntä. En minä tarkoita, että paskassa pitäisi pyöriä, mutta liika on liikaa puhtaushulluudessakin.


      • liiallinen
        mieltä... kirjoitti:

        Hygieenisyys on monelta mennyt jo hulluuden puolelle. Kaiken desinfioiminen on älytöntä. Ihmisten mielestä hyvä elinympäristö ei haise, maistu, näy eikä tunnu - älytöntä. En minä tarkoita, että paskassa pitäisi pyöriä, mutta liika on liikaa puhtaushulluudessakin.

        hygienisyys on mennyt liian pitkälle, kaupungeissa. Käsien pesu tietenkin on hyvä vessa käyntien jälkeen ja ennen syöntiä, mutta joillakin on kotonakin käsidesiä, sitä en ymmärrä, jos ei kellään kotiväestä ole mahatautia, sitten ymmärrän. Maalla asuvilla lapsilla ei ole allergioita, mutta kaupungeissa kyllä on.


      • pelleilyä
        liiallinen kirjoitti:

        hygienisyys on mennyt liian pitkälle, kaupungeissa. Käsien pesu tietenkin on hyvä vessa käyntien jälkeen ja ennen syöntiä, mutta joillakin on kotonakin käsidesiä, sitä en ymmärrä, jos ei kellään kotiväestä ole mahatautia, sitten ymmärrän. Maalla asuvilla lapsilla ei ole allergioita, mutta kaupungeissa kyllä on.

        Tavan ihmisen kannattaa pestä kätensä kotona ja muuallakin saippualla ja vedellä. Kynsiharjakin on oiva kapistus. Olen nähnyt ihmisten sutaisevan käsidesiä viuh-vauh lähinnä kämmenselkiin, joten mitään "puhdasta" sellaisella käytöllä ei tule. Kun opettelee pesemään kädet kunnolla, säästyy monelta mahataudilta. Noita pika-aineita kannattaa käyttää vain oloissa, jossa vedellä pesu on hankalaa tai hyödytöntä. Hoitoala on juttu erikseen.


    • mutta...

      desinfioinnista on. Jos kaikki pinnat desinfioidaan, pääsevät haitalliset bakteerit lisääntymään. Vesi- ja saippuapesusta ei kuitenkaan ole mitään haittaa. Ihmisen iholle bakteerit tulevat nopeasti takaisin pesun jälkeen. Ihmisenkän ei kuulu haista ja kotona ei pidä olla likaista. Eli koti ei puhdastila, mutta ei myöskään likainen kuin esim. kerrostalon rappu. Siivous vähintään kerran viikossa on paikallaan ja sitä ei voi jättää tekemättä sillä perusteella, että estää allergioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      24
      4772
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      33
      3553
    3. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      54
      3444
    4. Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi

      Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu
      Maailman menoa
      20
      3350
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      123
      2950
    6. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      28
      2690
    7. Antifasismi - mitä se on?

      Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint
      Maailman menoa
      14
      2370
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      116
      2360
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2185
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      33
      1774
    Aihe