Johtokuntaan valittiin jälleen kaikki erovuorossa olevat uudelleen? Mikä ihmeen erovuoro se sellainen on että vanhat jatkavat? Nyt oli sentään rohjettu ottaa puheeksi tasa-arvo siinä suhteessa että tulevaisuudessa voitaisiin nähdä myös naisia johtokunnassa ja paikallisten rauhanyhdistysten johtokunnissa. Toivottavasti vilkasta keskustelua herättänyt asia johtaa myös toimenpiteisiin tulevaisuudessa.
Erovuorossa
olevat
11447
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
että paikallisella tasolla on jo kauan ollut naisia johtokunnissa?
en ole selvillä näköjään. hyvä niin jos asia on näin. tiedän että johtokunnan sihteerinä tms on toiminut myös naisia jo kauan aikaa. Mutta kyse olikin srk:n johtokunnasta, jossa erovuoroisia valitaan jatkamaan jatkuvasti.. ja siellä ei ole naisia näkynyt, vai oletko sinä siitä paremmin selvillä?
halukkaita lähtemään vastuunalasille paikoille. Tavallisena rivimiehenä on parempi olla.
Vl-joukoissa on runsaasti sisäisiä jännitteitä:
- Historian vaikeat kaudet (hoitokokoukset)
- Anomalia suhteessa kirkkoon, vl-pappien suhde työpaikkaansa ja vl-yhteisöön
- Naisten asema
- Ylisuurten perheiden ongelmat ja perhesuunnittelu
- Ylenmääräinen talkootyö ja rakennustoiminta
- Uskosta luopuvat ja luopuneet perheenjäsenet
- Avioerot ja uudelleen avioitumiskielto
- Vanhapiikaongelma ja kielto avioitua ulkopuolisten kanssa
- Kulttuurikysymykset, musiikki (kuoro v.s. lauluryhmä!!!)
- TV / internet
- Kuppikunnat. Vl-Foorumi Moppilaiset
Näin ollen on kai ajateltu, että parasta on, että sama vaariporukka jatkaa ja jatkaa. Valitettavasti sen johdosta menetetään mahdollisuus hallittuun muutokseen. Mitä enemmän asioita lykätään sitä pahempi rytinä voi olla seurauksena.
Eipä ole tullut mieleen aiemmin pohtia, kuka valitsee nämä uudet?
Onko se sama johtokööri joka ei viitsi potkia kaveria pellolle.
Jos johtokunta valitsee itsensä, missä on demokratia. Ja johtokultuuri on -70 luvun itä-blokista näköjään.
Kyse on ihan vaan yhdistykisen sääntöjen noudattamiseta. yleensä yhdityskissä on johtokunnassa kahden kauden systeemi ja sitten vaihtoon. Se on ihan normaali ja hyväksi nähty käytäntö, etteivät yhdest ja samat istu päätöksenteossa jolloin valta keskittyy samoille. vaihtuvuus edistää tiedonkulkua jäsenistölle ja kasvattaa uutta polvea ottamaan vastuuta.
Moni on jo pitkään ihmetellyt miten SRK:n johtokunnassa voi olla lähes elinikäinen jäsenyys toisin kuin muissa yhdistyksissä.
SRK:n johtokunnassa on samanlainen elinikäinen jäsenyys kuin nykyisen Pohjois-Korean tai jo romahtaneen Neuvostoliiton aikaisissa diktatuureissa, joissa politbyroon jäsenet istuvat vanhuuteen saakka.
Valta turmelee ihmisen, siksi yhdistyksen säännöissä on rajattu johtokunnan jäsenyys yleensä kahteen peräkkäiseen kauteen.
vääristelyä ja pahantahtoisuutta ?
Ottakaat nyt ees jotenkin asioista selvää, ennenkuin kirjoitatte tänne väitteitänne julki, jotka on ihan huuhaata.
SRK:n johtokunnan jäsenet valitsee ao. vuosikokouksessa kokousedustajat, jotka ovat paikallisten ry:n lähettämiä virallisia edustajia.
Eihän SRK: n johtokunta, tai henkilöstö valitse itseään näihin tehtäviin.( myös erovuorossa olevat valitsee, jos valitsee?, vuosikokous )
Senhän sanoo jo alkeellinenkin oikeuskäsitys
ketä hyssyköitä siellä kokouksessa tuppisuuna istuu, asioista ei äänestetä: ehdotetaan johtokunnan mielipiteen mukaan ja kannatetaan yksimielisesti! Johtokunta sitten valitsee keskuudestaan sen jumalanhuoneenhallituksen eli työvaliokunnan.
Käytännössä SRK:n johtokunta on ollut jo vuosikymmenet itse itsensä uudelleenvalitseva porukka. Vertaa Neuvostoliiton kommunistisen puolueen poliitbyroo!
Paikallisten rauhanyhdistysten vuosikokousedustajat istuvat lampaina eivätkä tee vastaehdotuksia vaittavista henkilöistä.
näkyisi salaisena lippuäänestyksenä. Minä en tiedä yhtään tapausta paikallisessa ry:ssä tai SRK:ssa, jossa lippuäänestystä olisi käytetty. Mahtaako kellään olla erilaista tietoa?
SRK:n vuosikokouksessa 2008 valittiin johtokuntaan jäsen äänestyksen jälkeen. Paikallisissa yhdistyksissä äänestellään vähän paikkakunnasta riippuen, jossakin ei koskaan mistään, jossakin useammin.