Mopo asiaa

Mopo edessä

Terve, ois sellasta kysyttävää ku ois tässä kohta mopon osto edessä, että mikä olisi hyvä. Olen kuullut että kaikki ovat "yhtähyviä" mutta tässä oisi listaa mitkä kiinnostavat minua: Derbi(t), Yamaha.dt, Gilera, olen ehkä joku 175cm pitkä kun saan mopon. Sitten monet haukkuvat toisia mopoja joita ei ole ikinä edes ajanut, joten haluaisin et vastaisis iha rehellisesti. Kaikki kai ne menevät vakiona aika lailla samaa nopeutta, mutta jos joku menee tosi hyvin vakiona sanoppas. Sitten olen kuulut että "derbissä on sähkövikoja jne"... kaikissaha on vikoja riippuu moposta. Mutta tälläistä ihan hyvän kokosta "crossi" pyörää etsiskelen (50cc), mielusti ei yli 3 tuhatta euroo.

3

163

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • psariojhpth

      KAikki eurooppalaisethan ovat yhtä hyviä huolellisella käytöllä. Kaksi eri moottoria niissä vain on eikä niissäkään ole niin hirveenä eroja.

    • ghdrtudfg

      Jos ei oo rahasta pulaa niin kato vaan että mikä parhaiten silmää miellyttää :D kaikki euro/japsi mopot on nykyään yhtä laadukkaita. Eri nimi ja erimerkkiset laatuosat vain.

    • Omasta kokemuksesta, Gilera RCR tai SM(-07->) ovat kelpo mopoja. Poistamalla kurit ja laittamalla isomman suuttimen, Gilerasta tulee mahtava ensimmäinen mopo.
      Tarpeeksi tehokas ja nopeakin(Alle 65km/h)

      Se on tavallista että jotkut haukkuvat toisia mopoja. Toiset ovat kateellisia ja toiset vaan vittuilee. Niistä ei kannata välittää. :)

      Sähkövika on pienin vika mitä mopossa voi olla... Jos sulake kärähtää, tyypit on heti "Noi on noi derbit". Samat viat on esim. Yahamassa. u_u

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      90
      3979
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      25
      2206
    3. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2100
    4. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      98
      1790
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      373
      1624
    6. Varoitus kyläläisille Suomussalmella

      Paikkakunnalla on ilmennyt huolestuttavaa toimintaa jossa kaksi aikuista miestä ( Dimitri ja Teemu ) on syyllistynyt nuo
      Suomussalmi
      16
      1303
    7. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      121
      1235
    8. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      96
      1220
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      32
      1025
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      946
    Aihe