Kertokaa parhaat näköalaterassit tai -paikat Budapestin keskustassa, jos ei halua mennä Linnavuorelle tai Pyhän Tapanin kirkon ylätasanteelle?
Vastaukset 5
- -hamupipöke-
Minusta Erzsébet-kilátó on paras. http://www.gyermekvasut.hu/erzsebetkilato.html
- unkarinkielinen
sivusto onkin hyvin valaiseva useimmille suomalaisille! :-)))
Mistä lieneekään kyse ja missä se on? unkarinkielinen kirjoitti:
sivusto onkin hyvin valaiseva useimmille suomalaisille! :-)))
Mistä lieneekään kyse ja missä se on?Alla kirjoitin jo matkavinkkejä kukkuloihin.
Budapestin korkein kohde on János hegy niminen kukkula (siis kukkula on hegy unkariksi) sinne on rakennettu Erzsébet niminen (huom keisarinna Sissi ja hänen traaginen kuolemansa v. 1898) näkötorni, joka on Kalastajien linnakkeen tekijän eli Frigyes Schulekin teos ...
Paikallisoppaan johdolla aina näet ja koet enemmän ...- -hamupipöke-
unkarinkielinen kirjoitti:
sivusto onkin hyvin valaiseva useimmille suomalaisille! :-)))
Mistä lieneekään kyse ja missä se on?Sorppe nyt vaan, vastasin kiireesti enkä ajatellut sen pitemmälle. Onneksi Mónika selvensi asiaa. Eli kyse on János-vuorella sijaitsevasta Erzsébet-näkötornista. Hammasratasrautatiellä ylös ja siitä lastenrautatielle. Todella suositeltava paikka, varsinkin kesähelteillä kukkuloilla on muutenkin ihanan raikas ilma. Hyvää vaihtelua kaupungin kuumuuteen ja upeat näköalat.
Moszva tériltä raitiovaunulla (nr 61) jos ajetaan Budapest hotellille ( pöyrä rakennus )sieltä eli - Városmajorista - lähtee hammasratasjuna eli fogaskerekű ylös Széchenyi kukkulalle. Tässä on aikataulu:
http://www.bkv.hu/egyeb/60.html
Jos olet voimassa Budapestin julkisilla, siihenkin sopii.
Széchényi hegy kukkulan pysäkille noin 20 minuuttia matka on, ja sieltäkin voit jatkaa lastenjunalle (gyermekvasút) tai näköalahissille (libegő) molemmat ovat sitten maksullisia, mutta myös hauskoja :-)
Toinen kiva suunta Moszkva tériltä myös raitiovaunulla nr 61 ns Hűvösvölgyiin eli "kylmään laaksoon"
http://www.bkv.hu/villamos/61.html
Myös Moszkva tériltä onnistuu sekä Normafa niminen ihana paikka ja panorama alas kaupungille, että pysäkki Őzike utca ja sieltä "libegő" eli hiihtohissikaltaista näköalaistuin vie ylös János vuorelle :-)
sekä Svábhegy pysäkki: voit jatkaa fogaskerekű hammasratsjunalla
ks aikataulu:
http://www.bkv.hu/busz/90-90a.html
Ja tottakai jonkinlainen kuppila/kahvila/kioski jopa ravintola on...jos olet jo kukkuloissa ... niin myös muista että voit mennä luoloihinkin, kun on kuumaa täällä on tosi hyvä idea käydä tippukiviluoloissakin ;-)
Jos olet sitten sitä mieltä että tarvitset kartanpiirtäjä tervetuloa ;-)
http://opas.hu/index.php?lang=su
Tervetuloa viihtymään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1791376
- 851263
- 1021013
- 48849
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su40743Haluatko, että kierrän sinut kauempaa
Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.83626Leski ja Volvomies
Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..7556Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni
mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä30538Mikä on vahvuutesi palstalla?
Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr111520Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!
En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su44512