Tietokoneen näyttö on helppo puhdistaa. Tässä esimerkkiohje:
http://vempaimia.net/tietokoneen-nayton-puhdistaminen-itse/
http://vempaimia.net/tietokoneen-nayton-puhdistaminen-itse/
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kaikenlaiset kysymykset joko tähän tai sitten tuonne artikkeliin kommentoimalla! :)
saako tuoll aineella pois aivastuspärskeet ja sormen jäljet pois
..........mikrokuituliina on hyvä näyttöjen puhdistamiseen! Kemikaaleista jää vain ikävä kalvo joka kerää pölyä entistä enemmän. Toki kemianteollisuus suosittelee myrkkyjään ja litkujaan joka paikkaan, isoa bisnestä.
Tosi on, itsekin käytin Mikrokuituliinoja aiemmin mutta sillä lähti vain pöly.
Huomasin jopa että videokamerani näyttö meni kokonaan pilalle tästä aineesta, ainetta meni näytön sisälle ja nyt näytössä on outoja läikkiä. Tämä aine ei muutenkaan tepsinyt videokamerani näyttöön, kun juuri kokeilin: se vain muodostaa outoja läikkiä näytön pinnalle, läikät eivät lähde ollenkaan.
mikä on mikrokuituliina? selventäkää joku!
...erittäin kätevä siivouksessa, käytetään kuivana ja vaikeampaan likaan liina kostutetaan (ei kastella märäksi!), pesuaineitta ei tarvita normaaliin likaan. Mikrokuidun ansiosta niin tehokas, eivät enää maksa paljon ja saa joka kaupasta missä siivoustarvikkeita myynnissä.
http://www.suomikauppa.fi/product_info.php?products_id=3041
kiitti tiedosta! :)
liinan, onko tää vähä niinku ne taikasienet ja muut?
Mikrokuituliina on kuin liina mutta siinä on mikrokuituja, eli pienenpieniä kuituja jotka imee likaa ja muuta.
kiid tiedosta ja nopeesta vastauksestas! meikäläinen ostaa kyllä taika sienen, putsaan sillä jäljet näytöstä.
Eipä mitään. Sattui olemaa tämä tässä auki joten päivitin ja katsoin, vastaus oli tullut :)
Sellainen asia että mikrokuituliinahan ei naarmuta pintaa, se on erittäin hellävarainen tuote.
Nyt olen ihan sekaisin, jäi mainitsematta vielä sellainen asia, että älä ihmeessä pyyhi näyttöäsi millään taikasienillä! Se vain pilaa näyttösi lopullisesti!
ok mä ostan k kapasta mikro kuitu liinan ja pyyhin sillä. voi olla että ostan noita kemikaalejakin mutta mikro kuitu liinan ostan kun ei maksa kuin pari euroa.
Kannattaa kokeilla mikrokuituliinaa ennen kuin ostaa mitään kalliita värkkejä. Kerta toi yksikin sai näyttönsä jo pilalle siitä... :)
kiid viel selvennyksestä, käyn huomenna ostaas kaupasta näitä
Juu hyvä ostos on mikrokuituliina, sillä voi tehdä paljon muutakin kuin vain pyyhkiä näyttöjä.
nii et onko näistä ohjeista sitte mihinkää
korjaus, siis tästä ohjeesta http://vempaimia.net/tietokoneen-nayton-puhdistaminen-itse/
Ihan hyvät nuokin ohjeet on, toisaalta pitää olla varovainen...